Promoting innovation through the development
Moja szkoła, moje płótno Drukuj
Wpisany przez Iwona   
wtorek, 05 czerwca 2018 17:31

leszekportraitsW ramach projektu Erasmus + ?Promoting Innovation Through the Development of Creativity and Imagination?, uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. A. Mackiewicz, p. M. Bagrowskiej, p. A. Nogali i p. A. Stepaniuk, podjęli w tym roku szereg działań, mających na celu poznanie twórczości lokalnych artystów, rozwijanie własnej wyobraźni, kreatywności oraz umiejętności. Wizyta w galerii Międzynarodowego Domu Kultury, spotkanie z lokalnym artystą, warsztaty artystyczne, udział w plenerze ? a oto rezultaty:

https://youtu.be/pqGguNo4HSk

Koordynator, Iwona Ośka

 
PATRAUTI - MAŁA MIEJSCOWOŚĆ LUDZI O WIELKICH SERCACH Drukuj
Wpisany przez K.Kowalczyk-Błocian   
poniedziałek, 28 maja 2018 18:55

 

         SUCZAWA1Od 14 do 18 maja panie Teresa Pietrasik, Milena Karpowicz, Joanna Nowak i Katarzyna Kowalczyk-Błocian uczestniczyły w wyjeździe w ramach projektu ?Promoting innovation through the development of creativity and imagination?. Tym razem spotkania odbywały się w Patrauti - niewielkiej miejscowości położonej w regionie południowej Bukowiny w Rumunii. Ponownie mogliśmy wymienić się pomysłami z nauczycielami z Turcji, Anglii, Grecji, Hiszpanii i Rumunii.

        SUCZAWA2 W poniedziałek rano powitano nas w oddziale przedszkolnym przy Zespole Szkół im.  Konstantina Morariu w Patrauti. Nauczyciele oraz dzieci byli ubrani w przepięknie wyszywane regionalne stroje. Bukowina to region dumny ze swojego folkloru. Wszędzie witano nas śpiewem i tańcem oraz prezentowano sztukę ludową.

SUCZAWA3      Podczas pobytu w Rumunii obserwowaliśmy zajęcia prowadzone w przedszkolu i szkole, omawialiśmy wybrane metody nauczania oraz prezentowaliśmy przykładowe scenariusze zajęć. W Gimnazjum nr 10 w Suczawie braliśmy udział w dyskusji przy ?okrągłych stołach? na temat naszych doświadczeń związanych z projektami Erasmus. Spotkaliśmy się również z lokalnymi władzami i uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych. Każdy z nas miał okazję poznać nowe techniki malowania szkła oraz przenoszenia obrazów na inne powierzchnie.   W Vicov pokazano nam tradycyjny sposób malowania jajek za pomocą wosku pszczelego. Zostaliśmy tam poczęstowani lokalnymi potrawami: baraniną, polentą i kozim serem.  Dla mieszkańców Rumunii bardzo ważna jest religia, dlatego zwiedziliśmy Cerkiew Podniesienia Krzyża oraz wspaniale odrestaurowany Monastyr Putna, w którym znajduje się grobowiec Stefana Wielkiego. Obejrzeliśmy tam również eksponaty zgromadzone w muzeum znajdującym się na terenie monastyru. W skansenie położonym niedaleko zamku w Suczawie zobaczyliśmy, jak żyli ludzie na wsi na początku XX wieku. Prawdziwe chaty, w których przedstawiono ważne momenty w życiu człowieka, sprawiły, że na chwilę przenieśliśmy się w czasie.SUCZAWA4

      Każdego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniach projektowych, których głównym celem było ustalenie planu na następny rok. Wspólnie weźmiemy udział w wielu działaniach pobudzających naszą kreatywność i wyobraźnię: stworzymy Artystyczną Radę Szkoły, która opracuje wizję szkolnej sztuki, przedstawimy innowacyjne scenariusze zajęć z matematyki, zaprezentujemy okolicę naszej szkoły, a efekty naszej pracy znajdą się w książce o naturze otaczającej szkoły partnerskie, stworzymy również książkę z wierszami i historiami popularnymi w Turcji, Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Anglii i Polsce.SUCZAWA5

Projekty pobudzają nas do działania. Sprawiają, że staramy się dać z siebie jeszcze więcej i zaprezentować nasz kraj, region, miasto i szkołę. Wymiana doświadczeń i możliwość obcowania z inną kulturą to wartości bezcenne. W Patrauti w nasz przyjazd zaangażowała się cała lokalna społeczność. Ludzie śpiewali, tańczyli, prezentowali swoją kulturę i obdarzali nas uśmiechem, gdziekolwiek się znaleźliśmy. Rumunia, którą poznaliśmy zachwyciła nas, a jej mieszkańcy sprawili, że pozostanie w naszych wspomnieniach jako niezwykle gościnny, barwny kraj z bogatym folklorem.  

                                                                           Uczestnicy wyjazdu

SUCZAWA6SUCZAWA7SUCZAWA8SUCZAWA9


 
Plener plastyczno-przyrodniczy w Wisełce Drukuj
Wpisany przez Iwona   
niedziela, 20 maja 2018 15:23

20180517 161204W związku z realizacją zadań projektów Erasmus + w dniach 18 i 19 maja uczniowie klasy IVb przebywali na plenerze w Wisełce. Pierwszego dnia przed południem odbyły się warsztaty przyrodnicze na terenie szlaków turystycznych leśnictwa Wisełka w Wolińskim Parku Narodowym. Zajęcia obejmowały wędrówkę szlakami, oglądanie okazów fauny i flory Wolińskiego Parku Narodowego, poznawanie naturalnych siedlisk. Warsztaty zakończyły się quizem wiedzy o zwierzętach i roślinach WPN. Aktywność dzieci została doceniona nagrodami.

 

Po obiedzie uczniowie z opiekunami wyruszyli nad jezioro Wisełka. Tam, na przystani odbyły się zajęcia plastyczne. Zadaniem dzieci było rysowanie obserwowanych pejzaży z natury.

 

Na wieczór zostało zaplanowane jeszcze jedno przedsięwzięcie budowa ścieżki zmysłów. Częściowo przygotowaną przez leśniczego WPN ścieżkę uczniowie wypełniali różnego rodzaju materiałami przyrodniczymi.

 

Ostatnim zadaniem tego dnia było przejście po ścieżce zmysłów na boso i z zawiązanymi oczami. Celem tego zadania było rozwijanie wrażliwości i wyobraźni dotykowej w kontakcie z naturalnymi materiałami, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata.

        

Po nocy spędzonej w domkach Ośrodka Staś w Wisełce przyszła kolej na Questy- podchody. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością przemierzały ścieżki WPN zostawiły strzałki z naturalnych materiałów i rozwiązywały zadania. Zagadnienia dotyczyły znajomości lokalnej przyrody, rozwijały kreatywność, współpracę w grupie, ćwiczyły postawy empatii, poznawały swoje mocne strony.

 

Plener zorganizowała nauczycielka plastyki ? wychowawczyni klasy IVb Anna Mackiewicz we współpracy z Wolińskim Parkiem Narodowym oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, który wsparł nas nagrodami. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i okazaną pomoc.


20180517 11184220180517 112216a20180517 114035a20180517 115355_HDR20180517 16231020180517 16320820180517 16345120180517 16354820180517 18465020180517 18571420180517 19062720180518 10352020180518 123626

 

Tekst i foto Anna Mackiewicz

 
Głosowanie na Logo Projektu Drukuj
Wpisany przez Iwona   
niedziela, 18 lutego 2018 16:17

Zapraszamy do zagłosowania na najlepsze logo projektu Erasmus + ?Promoting Innovation Through the Development of Creativity and Imagination?. Uczniowie z każdej ze szkół partnerskich zaprojektowali propozycje logo naszego wspólnego projektu. Oto link do elektronicznej ankiety:http://www.anonvote.com/strawpoll/qv1576iZapraszamy do głosowania! Konkurs trwa do końca tygodnia. Logo, które zdobędzie najwięcej głosów będzie nam towarzyszyć przez trzy lata trwania projektu.Koordynator, Iwona Ośka

 
KONKURS NA LOGO PROJEKTU PROMOTING INNOVATION THROUGH THE DEVELOPMENT OF CREATIVITY AND IMAGINATION Drukuj
Wpisany przez K.Kowalczyk-Błocian   
sobota, 13 stycznia 2018 19:59

Konkurs na logo projektulogo11

Logo to symbol służący do identyfikacji z daną marką, organizacją lub projektem. Uczniowie klasy V c mieli okazję do zaprojektowania logo projektu Promoting innovation through the development of creativity and imagination. Swoje pomysły przedstawili: Marcel Napierała, Weronika Kalemba, Kornel Ziajkowski, Julia Jadanowska, Hanna Szymańska, Kacper Musialski i Gabrysia Jaśkiewicz. Natomiast w rolę jurorów wcielili się uczniowie klas IV b i IV d. Najwięcej głosów zebrało logo wykonane przez Hanię Szymańską. logo1To właśnie ten niezwykle pomysłowy obrazek z puzzlami wyślemy na konkurs do Anglii. Tam spośród prac uczniów z Turcji, Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Anglii i Polski zostanie wybrane logo projektu. 


 
Jesienny Tydzień Technologii Drukuj
Wpisany przez Iwona   
środa, 13 grudnia 2017 10:33

W ramach projektu Erasmus+ ?Promoting Innovation through the Development of Creativity and Imagination? odbył się w naszej szkole Jesienny Tydzień Technologii. Rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz kreatywności wśród uczniów są to jedne z podstawowych celów projektu. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, dzieci, pod kierunkiem p. K. Sołtysa, uczyły się przygotowywać elektroniczne kartki świąteczne, które będą mogły wysłać do znajomych, jak również do naszych partnerów w projekcie ? szkół z Anglii, Grecji, Hiszpanii, Rumunii i Turcji.


rsz karolinarsz kartka2rsz kartka3rsz kartka4rsz kartka5rsz kartka_świątecznarsz kartka_świąteczna2rsz liogezarsz marcelrsz merry_christmasrsz merry_christmasrsz miloszrsz natanrsz oliwka_witekrsz prezetacja_świętarsz reniferrsz ty_no_ja_nie_wiemrsz xddrsz święta


A oto film, stanowiący podsumowanie naszych działań, związanych ze Świętami oraz Tygodniem Technologii, w ramach którego szóstoklasiści przygotowali również prezentację PowerPoint na temat świątecznych tradycji w Polsce:


https://youtu.be/55lFY6azs80


Koordynator, Iwona Ośka 

 
Wideokonferencja Skype z Grecją i Turcją Drukuj
Wpisany przez Iwona   
poniedziałek, 11 grudnia 2017 16:33

W ramach projektu Erasmus+ "Promoting Innovation through the Development of Creativity and Innovation", uczniowie klasy Vb wzięli dziś udział w wideokonferencji Skype z dziećmi z Grecji i Turcji. Była to pierwsza wideokonferencja w ramach tego projektu, a tym samym pierwsze spotkanie naszych uczniów z rówieśnikami ze szkół partnerskich. Uczniowie przedstawili się sobie nawzajem, zaśpiewali piosenki w swoich językach i próbowali nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w j. polskim, tureckim i greckim.rsz img_9447rsz img_9448rsz img_9449rsz img_9461rsz img_9467rsz img_9472

Koordynator, Iwona Ośka

 
Kartki Świąteczne Drukuj
Wpisany przez Iwona   
sobota, 09 grudnia 2017 16:01

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie klas I, II, III, IV, V i VI przygotowali w ciągu ostatnich dwóch tygodni piękne kartki świąteczne oraz przynieśli słodkie upominki z Polski, które wysłane zostały do 6 szkół partnerskich biorących udział w projekcie Erasmus+ "Promoting Innovation through the Development of Creativity and Imagination". Mamy nadzieję, że nasze paczki dotrą na czas do Anglii, Hiszpanii, Grecji, Rumunii i Turcji i nasi partnerzy otrzymają je przed przerwą świąteczną. My również oczekiwać będziemy świątecznych paczek!


rsz img_9424rsz img_9425rsz img_9426rsz img_9427rsz img_9423


Koordynator, Iwona Ośka

 
Artykuł w Informatorze Samorządowym Gminy Międzyzdroje Drukuj
Wpisany przez Iwona   
poniedziałek, 04 grudnia 2017 18:34

W listopadowym wydaniu Informatora Samorządowego Gminy Międzyzdroje pojawił się artykuł p. K. Kowalczyk-Błocian dotyczący wizyty w Gloucester, która odbyła się w ramach projektu Erasmus+ "Promoting Innovation through the Development of Creativity and Imagination".

 


 W poszukiwaniu inspiracji - wizyta w Anglii

Koordynator, Iwona Ośka

 
W poszukiwaniu inspiracji - wizyta w Anglii Drukuj
Wpisany przez Iwona   
piątek, 17 listopada 2017 22:33

 

Gloucester W dniach 12-17 listopada odbyła się pierwsza wizyta w ramach projektu Erasmus + o nazwie ?Promoting innovation through the development of creativity and imagination? (?Promowanie innowacji poprzez rozwijanie kreatywności i wyobraźni?). W poszukiwaniu inspiracji z naszej szkoły wyruszyło troje nauczycieli: Iwona Ośka (koordynator projektu), Mirosław Bursa oraz Katarzyna Kowalczyk-Błocian.


IMG 8829Podczas spotkania mogliśmy wymieniać doświadczenia z nauczycielami z Turcji, Hiszpanii, Grecji, Rumunii i oczywiście z Anglii, w której tak miło nas ugoszczono.


IMG 8752IMG 8759 Szkoła partnerska, która była gospodarzem to Churchdown Village Infant School. Jest to placówka, do której uczęszcza około 180 uczniów w wieku od 4 do 7 lat. Natomiast tuż obok znajduje się druga szkoła biorąca udział w projekcie, w której uczą się dzieci w wieku od 8 do 11 lat, w której też mieliśmy przyjemność obserwować odbywające się zajęcia.


IMG 8779IMG 8857 Podczas spotkania projektowego ustalono działania na najbliższy rok. Będą to przedsięwzięcia, w które zaangażowana będzie społeczność szkolna oraz lokalna: konkurs na logo projektu, przygotowanie świątecznych kartek pocztowych, udział w wideokonferencjach, promowanie naszych bożonarodzeniowych tradycji oraz  regionu poprzez udział w akcji Moja Szkoła, Moje Płótno. Zaplanowano również następną wizytę, która odbędzie się w maju w Rumunii. W ramach działań upowszechniających powstała strona facebookowa projektu, grupa WhatsApp, TwinSpace oraz blog projektu, z którego obsługi odbyło się szkolenie.


IMG 8768IMG 8769 Galeria w Cheltenham, Katedra w Worcester, Galeria Natura w Sztuce i wizyta w Stratford, mieście, w którym urodził się i zmarł William Shakespeare, z pewnością pobudziły naszą wyobraźnię. Niezapomnianym przeżyciem była możliwość odwiedzenia Katedry w Gloucester, która jest doskonale znana wszystkim fanom Harry?ego Pottera, gdyż to właśnie w jej wnętrzu kręcono sceny do filmu o jego przygodach. Nawet bez dodatkowych efektów specjalnych sprawia wrażenie tajemniczej i nieco mrocznej.


IMG 8950IMG 8984 Kreatywność najlepiej rozwijają wszelkie działania artystyczne. Mieliśmy wspaniałą okazję uczestniczyć w zajęciach w Galerii Natura w Sztuce. Podczas warsztatów poznaliśmy nowe techniki plastyczne i mogliśmy stworzyć nasze małe dzieła sztuki.


IMG 9120IMG 9146 Obejrzeliśmy prezentacje wszystkich szkół partnerskich. Dzięki temu poznaliśmy miasta oraz szkoły naszych partnerów. Dowiedzieliśmy się też jak wygląda edukacja w poszczególnych krajach. Zaprezentowaliśmy również naszą szkołę i miasto, a dzięki uprzejmości Referatu Promocji i Współpracy z Zagranicą mogliśmy przekazać drobne upominki promujące Międzyzdroje.


IMG 8873 Nasze systemy edukacji są różne, ale wszyscy mamy jeden cel. Jest to rozwój. Wymiana doświadczeń i pomysłów sprawia, że człowiek wraca z wyjazdu z głową przepełnioną refleksjami na temat swojej pracy i ogromną chęcią wdrażania różnych innowacji w szkole.

IMG 9212IMG 8980IMG 9205

Katarzyna Kowalczyk-Błocian

 
Tablica Projektu "Promoting Innovation through the development of creativity and imagination" Drukuj
Wpisany przez Iwona   
niedziela, 22 października 2017 10:39

IMG-20171019-WA0000tablica promotingNa szkolnym korytarzu zawieszone zostały tablice dotycząca projektu Erasmus+ pt. "Promoting Innovation through the development of creativity and imagination", przygotowane pod kierunkiem p. Edyty Polakowskiej i p. Katarzyny Kowalczyk-Błocian.

Koordynator, Iwona Ośka

 
Artykuł w Informatorze Samorządowym Gminy Międzyzdroje Drukuj
Wpisany przez Iwona   
niedziela, 15 października 2017 21:52

W tym miesiącu w Informatorze Samorządowym Gminy Międzyzdroje ukazał się artykuł o uzyskanym przez naszą szkołę dofinansowaniu w związku z udziałem SP1 w międzynarodowym projekcie Erasmus + "Promoting innovation through the development of creativity and imagination" w ramach akcji KA2. 

Koordynator, Iwona Ośka

 
Prezentacja Szkoły Drukuj
Wpisany przez Iwona   
środa, 04 października 2017 16:17

W związku z udziałem naszej szkoły w międzynarodowym projekcie z Programu Erasmus + Akcja KA2 pt. "Promoting innovation through the development of creativity and imagination", uczniowie SP1 przygotowali, pod kierunkiem p. Izabeli Suchłabowicz i p. Mileny Karpowicz, prezentację, która przybliży nasz kraj, Międzyzdroje i szkołę naszym partnerom.

 

https://www.youtube.com/watch?v=46YGcTtAwwU

 

Koordynator, Iwona Ośka

 
Opis projektu Drukuj
Wpisany przez Iwona   
piątek, 08 września 2017 20:52

Promoting innovation through the development of creativity and imagination/Promowanie innowacji poprzez rozwijanie kreatywności i wyobraźni

Czas trwania: 36 miesięcy

Zdobyte środki: 19 635,00 Euro

Kraje partnerskie:

Wielka Brytania, Gloucester ? koordynator; Wielka Brytania, Gloucester; Rumunia, Patrauti; Hiszpania, Jerez de la Frontera; Polska, Międzyzdroje; Turcja, Anamur; Grecja, Kanadanos

Opis projektu:

 

Podczas dyskusji zainicjowanej na forum e-Twinning zdecydowano, że w miarę pielęgnowania rozwoju społeczno-emocjonalnego u małych dzieci poprzez tworzenie i wywieranie wpływu na pewność siebie i samopoczucie dzieci, ważne jest ich poczucie emocjonalnego zadowolenia. Myślą przewodnią i kluczowym założeniem tego projektu było rozwinięcie doświadczeń kognitywnych, społecznych, emocjonalnych i kulturalnych dzieci, aby stały się elastycznymi, kompetentnymi i dobrze rozwiniętymi globalnymi obywatelami. Wspólne wartości i etos każdej ze szkół w partnerstwie demonstrują dążenie do promowania uczenia się przez całe życie (horyzontalne priorytety 1) poprzez rozwijanie kreatywności i wyobraźni dzieci, aby wykształcić w nich bardziej otwarte i innowacyjne podejście. Rezultatem tej pracy będą odporni, wykształceni i szczęśliwi uczniowie, którzy będą potrafili radzić sobie z presją coraz bardziej wymagającego społeczeństwa. Decyzje, które rozważą i podejmą na temat tego, co będą tworzyć oraz jakich narzędzi i materiałów będą używać, mogą być pierwszą okazją, kiedy to dzieci będą musiały podejmować niezależne decyzje. Ta możliwość różni się w zależności od kraju, ale potrzeby dziecka pozostają takie same. Chcielibyśmy przedstawić program działań w ramach naszego partnerstwa, który oferuje dzieciom takie same możliwości kreatywności i wyobraźni oraz ocenia wpływ, jaki mogą mieć różnice kulturowe na ogólne rezultaty.

 

 

Rozwój językowy i kulturowy ? zachęcanie do nauki języków poprzez kontakty przez Internet lub twarzą w twarz z uczniami i nauczycielami z krajów partnerskich. Każda szkoła przygotuje podstawowe słownictwo z zakresu konwersacji, które umożliwi uczniom nawiązanie dialogu (zadawanie pytań, dzielenie się pomysłami, nauczanie tego, czego się nauczyli itd.). Uczniowie będą zachęcani do nawiązywania indywidualnych partnerstw z uczniami z innych szkół w celu rozwijania ich świadomości kulturowej i nawiązania trwałych znajomości.

Artystyczna kreatywność jako podstawa do podjęcia nauki ? być obywatelami otwartymi na świat i potrafić tworzyć własne pomysły i kształtować własną przyszłość. Promowanie sztuki, biorąc pod uwagę przyszłe zawody związane z tą dyscypliną, np. projektowanie, reklamę lub inne nowe miejsca pracy, które pojawią się wraz z nową falą Internetu, gdzie kreatywność jest warunkiem wstępnym.

Rozwój emocjonalny ? rozwój kreatywności zapewnia uczniom zasoby, dzięki którym są odporni i zdolni do rozwiązywania konfliktów osobistych i zawodowych i zakłada się, że będą bardziej tolerancyjni, ponieważ nauczeni będą i zachęcani do poszanowania twórczości i dzieł każdego z nich, jako czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego.

Rozwój zdolności intelektualnych ? nawiązywanie powiązań pomiędzy przedmiotami zawartymi w programie nauczania, w trakcie realizacji projektu. W ten sposób podkreślamy znaczenie kreatywności i sztuki w kontekście edukacyjnym. Projekt koncentruje się obecnie na wczesnym dzieciństwie (od 3 do 6 lat) i edukacji podstawowej. Ten projekt powstał dzięki i dla uczniów, pozwala on dzieciom być bohaterami w swojej szkole, a rodzicom pozwala cieszyć  się pracą swoich dzieci i uczyć się na podstawie pracy innych.

Digital Literacy (biegłość cyfrowa) ? rozwijanie zdolności dzieci do komunikowania się przy użyciu różnych mediów.

Dzięki regularnym, ciągłym, budującym i podsumowującym ewaluacjom, wszystkie szkoły partnerskie będą miały równe szanse na refleksję nad wpływem planowanych działań i ich efektach intelektualnych. Będzie on w pełni włączony (biorąc pod uwagę szkoły w Polsce i Rumunii - priorytet poziomy 2). Ustanowione zostaną bieżące i przyszłe cele, którymi podzielimy się z władzami szkół, pracownikami, rodzicami i dziećmi. Poprzez tworzenie działań, w których mogą przewodzić uczniowie, zwiększymy motywację dzieci, które poczują, że prowadzą projekt i bardziej się zaangażują; da im to również większą satysfakcję i poczucie spełnienia, poprawiając w ten sposób ich odporność i dobre samopoczucie.

Planowane mobilności umożliwią wszystkim zainteresowanym stronom poznanie najlepszych praktyk dzięki wzajemnemu stawianiu sobie celów edukacyjnych. Wspólnie, partnerzy dysponują bogatą wiedzą, umiejętnościami, pedagogiką, kulturą i środowiskiem, i będą się nimi dzielić w tym międzynarodowym projekcie. Każda ze szkół partnerskich stara się rozwijać silną tożsamość globalną, którą uważają za nadrzędną dla uczniów w XXI wieku. Zapewnia to również bardzo dobre możliwości rozwoju pracowników, w ramach których nauczyciele mają okazję do prowadzenia badań i współpracy z innymi profesjonalistami w Europie. Projekt obejmie również i przyniesie korzyści społecznościom lokalnym, ponieważ zostaną zaproszeni na galerie wystaw, na których będą prezentowane prace ze wszystkich krajów oraz na spektakle, które będą nagrywane i udostępniane.