CYKL TEMATYCZNY (23.03-27.03.2020)

WITAJCIE KOCHANI !!

ZAPRASZAMY NA KANAŁ NASZEJ WIRTUALNEJ ŚWIETLICY W KTÓRYM ZNAJDZIECIE:

kanał z propozycją zabaw dla dzieci w domu

kanał z propozycją   zajęć  plastycznych w domu

kanał z propozycją filmów edukacyjnych dla dzieci

kanał z propozycją piosenek dla dzieci

kanał z propozycjami filmów dla dzieci

Po długiej zimie wszyscy cieszymy się słońcem i ciepłem, śpiewem ptaków i odrodzeniem natury. 20 marca to pierwszy dzień wiosny. Dla wielu z nas przejście z z zimy na wiosnę to bardzo potrzebna przerwa od chłodnych, śnieżnych dni. Dla innych wiosna to czas wielkich zmian i nowych początków.

Wiosna to czas miłości i nowych początków. Jest symbolem odrodzenia.

„Można wyciąć wszystkie kwiaty, ale nie można powstrzymać wiosny przed nadejściem” – Pablo Neruda.

Powszechnie myślimy o marcu, kwietniu i maju jako miesiącach wiosennych, ale astronomicznie wiosna oficjalnie zaczyna się na równonocy wiosennej.

Dzieci rosną szybciej wiosną

Około 1800 gatunków ptaków spośród 10000, migruje wiosną, wracając do domu po wylocie na zimę.

Pierwszym kwiatem kwitnącym wiosną jest często mniszek. Kwiat ten pochodzi z Azji i może być stosowany jako żywność i lekarstwo.

Wiosna jest jedną z czterech pór roku na Ziemi. Podobnie jak pozostałe trzy pory roku, wiosna jest spowodowana przechyleniem osi Ziemi.

Najstarsze znane użycie terminu „wiosenne porządki” miało miejsce w 1857 roku.

Słowa „wiosna” używaliśmy dla pory roku od XVI wieku.

Pierwszymi wiosennymi kwiatami są zazwyczaj żonkile, mniszki, lilie, tulipany i irys

Wiosną jest więcej światła dziennego, ponieważ oś Ziemi przechyla się w kierunku słońca o tej porze roku.

Pierwszego dnia wiosny wschód i zachód słońca są oddalone od siebie o około 12 godzin na całym świecie.
Mit mówi, że na równonocy wiosennej i tylko wtedy można stanąć surowe jajko na jego końcu. To tylko mit. Przy odrobinie praktyki można to zrobić o każdej porze roku.

Benjamin Franklin jako pierwszy zaproponował zmianę czasu w 1784 roku. Został on w pełni wdrożony dopiero pod koniec II wojny światowej.

Równonoc wiosenna ma zwykle miejsce 20 marca, a trwa dokładnie 12 godzin w ciągu dnia i 12 godzin w nocy.

Persefona była grecką boginią władczyni świata podziemnego i opiekunka dusz zmarłych. Zimy spędziła jako Królowa Podziemnego Świata, ale wracała wiosną, by przewodniczyć odrodzeniu.

Gorączka wiosenna jest prawdziwa. Wiosną, kiedy temperatura wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, a niektórzy ludzie mają wtedy większą energię.

Jeśli staniesz na równiku w pierwszy dzień wiosny, zobaczysz, że słońce przechodzi bezpośrednio nad głową. Dzieje się tak tylko dwa razy w roku – pierwszy dzień wiosny i pierwszy dzień jesieni.

Małe ptaki uczą się śpiewać wiosną. Choć rodzą się z umiejętnością śpiewania, muszą nauczyć się specyficznych piosenek swojego gatunku. Często uczą się swoich piosenek w ciągu dwóch miesięcy od narodzin.

To wszystko są doskonałe powody, dla których wszyscy powinniśmy poświęcić czas i cieszyć się tą porą roku. Nie ma nic lepszego być świadkiem na własne oczy, że po trudnym, zimnym i ciemnym okresie zawsze możemy liczyć na ponowne zobaczenie piękna i światła. Na tym właśnie polega wiosna.

Data dodania: 2020-03-25 15:21:13
Data edycji: 2020-04-27 14:02:35