Szanowni Mieszkańcy Międzyzdrojów!

 

Pierwszy raz mamy możliwość zadecydować, na co zostaną przeznaczone środki z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO!

Dzięki Państwa głosom, być może w naszej szkole, będą mogły być zrealizowane następujące projekty:

 

- Projekty inwestycyjne:

Nr 3 na liście – Budowa jednotorowej bieżni lekkoatletycznej zakończonej skocznią w dal przy Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach

Nr 4 na liście – Budowa placu zabaw pn. „Na leśnej górce” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach

 

- Projekty społeczne:

Nr 6 na liście – Zróbmy sobie witraż – rodzinne warsztaty witrażowe

Nr 13 na liście – Piknik „U Bolesława”

 

Głosować mogą również dzieci, ale konieczne jest podpisanie zgody przez rodziców! 

Karty do głosowania znajdują się m.in. w holu naszej szkoły oraz w hali sportowej im. Andrzeja Grubby.

 

12 listopada o godz. 11.30 w Międzynarodowym Domu Kultury młodzież z  klas VII- VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprezentowała się w przedstawieniu pt. „ Ces’t la vie, Polsko ! „. Pasjonaci historii stworzyli grupę teatralną promującą ten szkolny przedmiot z humorem, o roboczej nazwie HISTA czyli Historyczna I Satyryczna Trupa Artystyczna. Opiekunem grupy, autorem tekstów i reżyserem jest nauczycielka historii- Dorota Sielewicz. Pierwszym tematem wziętym na warsztat była Konferencja Pokojowa w Paryżu - okres tuż przed rozpoczęciem  i w trakcie, tuż przed podpisaniem przez Niemcy Traktatu Wersalskiego.

Widzowie mogli zobaczyć kto „ rozdawał karty” po I wojnie światowej, jakie było stanowisko USA wobec pokonanych Niemiec i rodzącej się wolnej Polski, na czym polegał antagonizm francusko- brytyjski, kto kibicował polskiej delegacji w osobach Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego a kto Niemcom oraz oczywiście dowiedzieć się dlaczego.

Niemcy odgrażali się, że zbyt ograbieni z ziem nie będą w stanie spłacić odszkodowań wojennych, Polacy zwracali uwagę na potrzebę istnienia silnej Polski ze względu na nadciągających ze wschodu bolszewików. Ostatecznie Polsce przyznane będzie Pomorze Gdańskie bez Gdańska i Wielkopolska i tak już zajęta przez nas w wyniku Powstania Wielkopolskiego. Gdańsk zostanie ogłoszony Wolnym Miastem a o losie Górnego Śląska , Warmii i Mazur będą decydować plebiscyty.

W przedstawieniu fakty historyczne pomieszane były z fantazją na temat tego ,jak te rozmowy mogłyby wyglądać nieoficjalnie, w kuluarach. Stąd postać Hanki Ordonówny jako atutu strony polskiej i jakiejś  niemieckiej Rity – atutu strony niemieckiej.

Staraliśmy się podkreślić rolę Thomasa Woodrowa Wilsona , prezydenta USA, który jako pierwszy uznał powstanie wolnej Polski jako jeden z filarów powojennego ładu w Europie       ( Orędzie Wilsona do Kongresu amerykańskiego z 8 stycznia 1918 roku ).

Uczniowie z klas V- VI dowiedzieli się kto z kim walczył w I wojnie światowej, kto wygrał i dlaczego nie był to żaden z naszych zaborców oraz dlaczego dzięki temu był to dobry moment ,byśmy zawalczyli o niepodległość. Uczniowie starszych klas mieli lekcję powtórzeniową z przerabianego już materiału dotyczącego I wojny  światowej jak i kształtowania się granic II RP.

Emocje na sali były ku naszemu zaskoczeniu, duże, zwłaszcza gdy strona polska i niemiecka przekonywały Wielką Trójkę co do przyszłości Warmii, Mazur i Górnego Śląska. Krzyczeli ,że plebiscyty powinna wygrać Polska ! Oburzali się, gdy premier W. Brytanii powiedział słynne   „ dać Polakom Śląsk to jak dać małpie zegarek „ a przez cały czas sprzyjał Niemcom ( uwaga ! Max był tylko w roli ! proszę mu nie dokuczać ! )

Myślę, że takie satyryczne ujęcie tematów związanych z drogą Polaków do niepodległości to bardzo dobra metoda nauczania historii. Jest  wesoło ,ale i merytorycznie, ma miejsce rozwijanie kompetencji językowych ( na scenie wybrzmiewało 6 języków ), kompetencji społecznych ( sztuka autoprezentacji, w dzisiejszych czasach bezcenna ! ) a przede wszystkim jest to walka z mitem ,że historia to tylko nudne fakty i daty.

Na pewno tak nie uważają aktorzy dzisiejszego przedstawienia a granych przez siebie postaci nigdy nie zapomną. Chciałabym serdecznie im tu podziękować, bo zrobiliśmy coś na pewno oryginalnego i niepowtarzalnego. Dziękuję  też Międzynarodowemu Domowi Kultury za obsługę techniczną na próbach i dzisiaj oraz za możliwość zaprezentowania się młodzieży na scenie w odpowiedniej oprawie. Bardzo dziękuję przedstawicielom naszej władzy w osobie pani Beaty Kiryluk i pana Jana Węglorza ,bo pomimo obowiązków znaleźli czas, by przyjść i dodać splendoru temu spotkaniu z historią.

Wystąpili: Szymon Skorupka jako minister spraw zagranicznych Republiki Weimarskiej- hrabia Ulrich von Brockdorff- Rantzau, Artur Herodziński jako prezydent USA- Thomas Woodrow Wilson, Łukasz Zakrzewski jako premier Francji- Georges  Clemenceau, Maximilian Gembała jako premier Wielkiej Brytanii- David Lloyd George, Nadia Kastrau jako Ignacy Paderewski, Julia Tarabczyńska jako Roman Dmowski, Dawid Dymarski jako doradca prezydenta USA- Edward M. House ,Oliwia Witek jako Rita, Natalia Kazaniecka jako  Hanka oraz Brajan Koźlak – Szumiejko jako bolszewik Sasza .

 

Zapraszamy na nasze kolejne przedstawienie albo film !

                                  Dorota Sielewicz
 

101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  celebrowaliśmy  radośnie w naszej szkole.

W czwartek 8 listopada o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie naszej szkoły ubrani galowo zaśpiewali  hymn Polski. Refren naszego hymnu narodowego ,,Marsz ,Marsz Dąbrowski”  rozbrzmiewał w całej szkole. Wyszło nam przepięknie .W ten sposób nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję ,,Szkoła do hymnu’’.

 

Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w gminne obchody święta niepodległości, poczet  sztandarowy uczestniczył we mszy św. poświęconej ojczyźnie oraz uroczystościach  rocznicowych przy pomniku marynarza.

 Delegacja uczniów  złożyła biało-czerwone wiązanki pod pomnikiem, by oddać hołd naszym przodkom, którzy poświęcili swe życie, abyśmy  mogli żyć, uczyć się w naszym wolnym, pięknym, suwerennym kraju. Pani  Alina Poskart wygłosiła okolicznościowe przemówienie, przybliżając  zebranym ważne fakty z historii Polski i okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła, że,,- My mamy szczęście ,że w tym momencie, żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą, My mamy szczęście, że  żyjemy w czasach pokoju, w wolnym kraju i wspólnie możemy cieszyć się świętem niepodległości’’.

 Uczennice klas młodszych pięknie wykonały utwór pt.,, Co to jest niepodległość’’. Sswoimi talentami wokalnymi zabłysnęły podczas miejskiego pikniku niepodległościowego. Muzycznie przygotowała do występu nasze artystki Pani Agnieszka Rudnicka- Kot.

 

12 listopada zaprosiliśmy uczniów klas 1-5 do przepięknie udekorowanej biało- czerwonymi kwiatami hali, by zaprezentować naszym młodszym uczniom program ,,Dzień Dobry Polsko’’. W scence  okolicznościowej występowała babcia, która opowiedziała o marszałku Józefie Piłsudskim.  Był reporter, który przeprowadził sondę wśród uczniów, pytając  -Czym jest niepodległość?  Pojawiła się uczennica,  która wcieliła się w postać Naszej Ojczyzny –Polski. Przedstawiliśmy naszym kolegom jak piękna jest nasza ojczyzna ,,Od morza po Tatry’’, mówiliśmy jak wielu mieliśmy i mamy znanych Polaków . W rolę prowadzącej  program,, Dzień dobry Polsko ‘’  wcieliła się Natalia, w roli  babci Genowefy wystąpiła Julia, reporterem był Kacper, ojczyznę  zagrała Oliwia, uczennicami były Martyna  i Aniela. Zaczarowały Nas swymi  cudnymi głosami  trzy uczennice –Lena, Magda i Zuzia, które przepięknie wykonały trzy utwory- „Co to jest niepodległość?”, „ Gołębi song”, „Piosenka młodego patrioty”.

Miłą niespodziankę przygotowali uczniowie klas1-3 wraz z wychowawczyniami. Wspólnie z  Nami zaśpiewali utwór -,, Co to jest niepodległość ?’’. Na koniec naszego radosnego  świętowania  w hali  zaroiło się od biało-czerwonych serc, bo każdy Polak ma biało –czerwone serce, tak jak nasze barwy ojczyste. Przepiękne dekoracje  patriotyczne przygotowały   wychowawczynie świetlicy Panie Aurelia i Ewelina. Dziękujemy wszystkim ze wspólne radosne świętowanie niepodległości.

                                                                                                           

                                                                                                    Alina Poskart  i  Agnieszka Rudnicka - Kot

15 października br. z okazji „Dnia Jabłka” (Apple Day) oraz wizyty gości w ramach projektu Erasmus + uczniowie klasy 1 „c” wspólnie z wychowawcą przygotowali  krótką inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Entliczek – pentliczek”.  Goście najpierw zapoznali się  z angielską wersją popularnego  wierszyka , później podziwiali adaptację utworu przygotowaną przez uczniów. Wszyscy aktorzy spisali się wspaniale! Goście byli zachwyceni.  Otrzymaliśmy gromkie brawa oraz usłyszeliśmy wiele miłych słów i podziękowań.
E. Bombala

 

    17 października o godz.17.00 w Międzynarodowym Domu Kultury miało miejsce wydarzenie o nazwie „ t-ERAS MUS-t be the show”. Impreza została zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 w Międzyzdrojach w ramach realizowanego w latach 2017-2020 projektu ERASMUS + „Promoting inovation through the development of creativity and imagination”. Kreatywność i wyobraźnia naszych uczniów zostały tu poddane ocenie bardzo wymagającego odbiorcy. Na sali zasiadła bowiem delegacja naszych szkół partnerskich z W. Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Rumunii i Turcji.

    Część pierwszą rozpoczęła duma naszej gminy czyli chór „ Impresja „ pod kierownictwem pani Anny Sobierajskiej , który wykonał 6 utworów w różnych językach np. „ Hava Nagila” , „ Lollipop”, „ Kyrie Eleison „ itd. . Chórowi akompaniowała na fortepianie pani Inna Żołudiewa. W tej części też swój talent pokazały wokalistki, które pod okiem pani Inny Żołudiewej ćwiczą swój wokal w MDK : Aniela Gładka- Nowicka, Marta Aftewicz i Gabriela Sobańska. Dwóm z nich na gitarze akompaniował wychowawca świetlicy- pan Piotr Frysiak. Oprócz talentów wokalnych widzowie mogli oklaskiwać wyreżyserowaną przez pana Piotra Frysiaka pantomimę pt. „ Mucha”, w wykonaniu ucznia klasy VII A Brajana Koźlaka – Szumiejko. W trakcie pantomimy uczeń dostał także wsparcie onomatopeiczne ze strony pana Piotra.Część pierwszą zakończył taniec najmłodszych uczniów z kas I-II dedykowany gościom z Grecji. Był to oczywiście taniec sirtaki zwany zorbą, popularny grecki taniec pseudoludowy stworzony na potrzeby filmu „Grek Zorba”. Tancerze przygotowani przez panią Iwonę Szczawińską zebrali gromkie brawa zapewne i z powodu przesłodkiego zaprezentowania się jak i za podjęcie się wcale nie tak łatwego wyzwania .

    W części drugiej sceną zawładnęli uczniowie z klas VI-VIII, którym wychowawcy wylosowali kraj partnerski ERASMUSA a oni mieli go uhonorować w postaci muzycznego show. I tak klasa VI A zrobiła to do piosenki zespołu Akcent „ Przez twe oczy zielone”, VI B do piosenki „Kiss Kiss” tureckiego wokalisty Tarkana, VI C do utworu rumuńskiego wykonawcy muzyki manele Sandu Ciorby „ Pe cimpoi” ( „Na dudach”). Klasa VI D zatańczyła dla gości z W. Brytanii walca angielskiego do piosenki brytyjskiej grupy Simply Red „ If you don’t know me by now”, klasa VII A wzięła na warsztat piosenki Eleni- polskiej piosenkarki greckiego pochodzenia a VII B uhonorowała greckiego wokalistę zmarłego w 2015 roku Demisa Roussossa (utwór „ My friend the wind „).

    Nieco bardziej teatralnym akcentem zapisała się w pamięci klasa VII C, bowiem w scence do utworu zespołu Queen „ I want to break free” matka musiała walczyć ze źle pojmowaną przez córki wolnością (np. zamiast nauki –smartfony). Klasa VIII A postawiła na taniec i wykonała go (brawo Eryk !) do utworu hiszpańskiej grup Las Ketchup „ Asereje”.

    Spotkanie prowadzone było w dwóch językach – po polsku przez panią Dorotę Sielewicz i po angielsku przez panią Anetę Nogalę. W czasie popisów scenicznych dzieci i młodzieży widzowie mogli raczyć się kawą, herbatą, słodkościami oraz owocami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców oraz wszystkim , którzy tego wieczoru zdecydowali się być z nami w MDK. Było nie za długo i nie za krótko, wszechstronnie, z poczuciem humoru , trochę szalenie. I tak miało być bo, jak pisał Platon, „ Człowiek zupełnie nie tknięty szałem nie wejdzie do świątyni muz”.