12 listopada o godz. 11.30 w Międzynarodowym Domu Kultury młodzież z  klas VII- VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprezentowała się w przedstawieniu pt. „ Ces’t la vie, Polsko ! „. Pasjonaci historii stworzyli grupę teatralną promującą ten szkolny przedmiot z humorem, o roboczej nazwie HISTA czyli Historyczna I Satyryczna Trupa Artystyczna. Opiekunem grupy, autorem tekstów i reżyserem jest nauczycielka historii- Dorota Sielewicz. Pierwszym tematem wziętym na warsztat była Konferencja Pokojowa w Paryżu - okres tuż przed rozpoczęciem  i w trakcie, tuż przed podpisaniem przez Niemcy Traktatu Wersalskiego.

Widzowie mogli zobaczyć kto „ rozdawał karty” po I wojnie światowej, jakie było stanowisko USA wobec pokonanych Niemiec i rodzącej się wolnej Polski, na czym polegał antagonizm francusko- brytyjski, kto kibicował polskiej delegacji w osobach Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego a kto Niemcom oraz oczywiście dowiedzieć się dlaczego.

Niemcy odgrażali się, że zbyt ograbieni z ziem nie będą w stanie spłacić odszkodowań wojennych, Polacy zwracali uwagę na potrzebę istnienia silnej Polski ze względu na nadciągających ze wschodu bolszewików. Ostatecznie Polsce przyznane będzie Pomorze Gdańskie bez Gdańska i Wielkopolska i tak już zajęta przez nas w wyniku Powstania Wielkopolskiego. Gdańsk zostanie ogłoszony Wolnym Miastem a o losie Górnego Śląska , Warmii i Mazur będą decydować plebiscyty.

W przedstawieniu fakty historyczne pomieszane były z fantazją na temat tego ,jak te rozmowy mogłyby wyglądać nieoficjalnie, w kuluarach. Stąd postać Hanki Ordonówny jako atutu strony polskiej i jakiejś  niemieckiej Rity – atutu strony niemieckiej.

Staraliśmy się podkreślić rolę Thomasa Woodrowa Wilsona , prezydenta USA, który jako pierwszy uznał powstanie wolnej Polski jako jeden z filarów powojennego ładu w Europie       ( Orędzie Wilsona do Kongresu amerykańskiego z 8 stycznia 1918 roku ).

Uczniowie z klas V- VI dowiedzieli się kto z kim walczył w I wojnie światowej, kto wygrał i dlaczego nie był to żaden z naszych zaborców oraz dlaczego dzięki temu był to dobry moment ,byśmy zawalczyli o niepodległość. Uczniowie starszych klas mieli lekcję powtórzeniową z przerabianego już materiału dotyczącego I wojny  światowej jak i kształtowania się granic II RP.

Emocje na sali były ku naszemu zaskoczeniu, duże, zwłaszcza gdy strona polska i niemiecka przekonywały Wielką Trójkę co do przyszłości Warmii, Mazur i Górnego Śląska. Krzyczeli ,że plebiscyty powinna wygrać Polska ! Oburzali się, gdy premier W. Brytanii powiedział słynne   „ dać Polakom Śląsk to jak dać małpie zegarek „ a przez cały czas sprzyjał Niemcom ( uwaga ! Max był tylko w roli ! proszę mu nie dokuczać ! )

Myślę, że takie satyryczne ujęcie tematów związanych z drogą Polaków do niepodległości to bardzo dobra metoda nauczania historii. Jest  wesoło ,ale i merytorycznie, ma miejsce rozwijanie kompetencji językowych ( na scenie wybrzmiewało 6 języków ), kompetencji społecznych ( sztuka autoprezentacji, w dzisiejszych czasach bezcenna ! ) a przede wszystkim jest to walka z mitem ,że historia to tylko nudne fakty i daty.

Na pewno tak nie uważają aktorzy dzisiejszego przedstawienia a granych przez siebie postaci nigdy nie zapomną. Chciałabym serdecznie im tu podziękować, bo zrobiliśmy coś na pewno oryginalnego i niepowtarzalnego. Dziękuję  też Międzynarodowemu Domowi Kultury za obsługę techniczną na próbach i dzisiaj oraz za możliwość zaprezentowania się młodzieży na scenie w odpowiedniej oprawie. Bardzo dziękuję przedstawicielom naszej władzy w osobie pani Beaty Kiryluk i pana Jana Węglorza ,bo pomimo obowiązków znaleźli czas, by przyjść i dodać splendoru temu spotkaniu z historią.

Wystąpili: Szymon Skorupka jako minister spraw zagranicznych Republiki Weimarskiej- hrabia Ulrich von Brockdorff- Rantzau, Artur Herodziński jako prezydent USA- Thomas Woodrow Wilson, Łukasz Zakrzewski jako premier Francji- Georges  Clemenceau, Maximilian Gembała jako premier Wielkiej Brytanii- David Lloyd George, Nadia Kastrau jako Ignacy Paderewski, Julia Tarabczyńska jako Roman Dmowski, Dawid Dymarski jako doradca prezydenta USA- Edward M. House ,Oliwia Witek jako Rita, Natalia Kazaniecka jako  Hanka oraz Brajan Koźlak – Szumiejko jako bolszewik Sasza .

 

Zapraszamy na nasze kolejne przedstawienie albo film !

                                  Dorota Sielewicz