Drukuj
Kategoria: Aktualnosci

8 września 2018 nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach ? Dorota Sielewicz, Beata Hołyńska, Milena Karpowicz, Aneta Nogala, Leszek Nyrkowski, Piotr Frysiak i przedstawiciel Biblioteki Miejskiej w Międzyzdrojach ? Szymon Głod zaprezentowali na międzyzdrojskiej promenadzie, z okazji zwieńczenia  akcji Narodowego Czytania 2018, fragment ?Przedwiośnia? Stefana Żeromskiego.                                                                    

Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była  też formą uczczenia jubileuszu - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania była już siódmą. Podczas dotychczasowych akcji czytano:

w 2012 "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicz

w 2013 arcydzieła Aleksandra Fredry

w 2014 "Trylogię" Henryka Sienkiewicz;

w 2015 "Lalkę" Bolesława Prusa;

w 2016 "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza;

w 2017 "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości zgromadzonym słuchaczom przybliżono tematykę i fragmenty  Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomogła wielu osobom jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku, a także rozsmakować w pięknie polskiej literatury.

Pani Dorota Sielewicz przedstawiła tematykę utworu, a w dalszej części osoby czytające fragmenty przybliżyły słuchaczom koncepcję szklanych domów, udział Cezarego Baryki w wojnie polsko-rosyjskiej oraz miłosne przygody bohatera.

Niezwykły, pełen emocjonalnego zaangażowania sposób interpretacji cieszył się zainteresowaniem i pozytywnymi reakcjami odbiorców.

Po części literackiej uczestnicy otrzymali od Pani dyrektor Iwony Banachowicz pisemne podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu, na których widniała pamiątkowa pieczęć z tego zdarzenia.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i liczymy na to, że to czytelnicze doświadczenie zainspiruje Państwa do dalszych poszukiwań literackich.

 

                                                                     Organizatorzy