W ramach działań związanych z realizacją projektu Erasmus+ „Promoting Innovation Through The Development of Creativity and Imagination”, 10 października 2018 roku, uczniowie klasy IV A, wraz z p. A. Lewandowską i B. Szymańską, wzięli udział w zajęciach przyrodniczych zorganizowanych przez pracownika Stacji Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w Białej Górze, dr Mariusza Samołyka. Zajęcia odbyły się w ogródku meteorologicznym. Uczniowie mogli zobaczyć wiele znanych im do tej pory tylko z książek przyrządów pomiarowych. Dzieci miały okazję zajrzeć do klatki meteorologicznej, w której znajdował się komplet termometrów.Uczniowie samodzielnie dokonywali pomiarów siły wiatru i odczytywali ją na przyrządzie, obserwowali w jaki sposób dokonuje się pomiaru temperatury gruntu na głębokości 5, 10, 20 i 50 centymetrów. W ogródku widzieli również termometry do pomiaru temperatury na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu, oraz 5 centymetrów nad poziomem gruntu. Widzieli w jaki sposób mierzy się wilgotność, ciśnienie powietrza, wysokość opadów atmosferycznych, nasłonecznienie i widzialność.
   Dzieci dowiedziały się w jakim celu wykonuje się takie pomiary i komu się najbardziej przydają. Pan doktor, który prowadził dla dzieci zajęcia opowiedział im wiele ciekawostek na temat pogody i szybkich jej zmian. Mówił między innymi o tym, że miejsce do pomiarów musi być czyste i ogrodzone. Nie wolno dopuszczać, żeby na urządzeniach pomiarowych gromadził się brud, kurz i pajęczyny. Uczniowie dowiedzieli się również ciekawych rzeczy na temat paneli słonecznych i ich użyteczności.
   Zajęcia były bardzo ciekawe między innymi dlatego, że dzieci mogły wszystkiego dotknąć i samodzielnie zbadać, zadawały wiele pytań. Na pewno ułatwi im to naukę przyrody, a szczególnie tematów dotyczących meteorologii.
Pod koniec zajęć wszyscy mięli okazję zmierzyć poziom hałasu. Żałowali tylko, że deszczomierz - przyrząd do mierzenia deszczu - był pusty, ponieważ bardzo długo nie było opadów.
   Mamy nadzieję, że takie zajęcia będzie można powtórzyć z dziećmi, ponieważ pomiary w ogródku meteorologicznym są możliwe do wykonania o każdej porze roku.


Barbara Szymańska