W dniach 17 – 24.05.2019 r. uczniowie SP nr 1 w Międzyzdrojach ( Tomek, Marcel, Aleksander i Patryk ) wraz z opiekunami ( Milena Karpowicz, Izabela Suchłabowicz i Elżbieta Rupniewska ), przebywali w Anglii ramach projektu Erasmus+ „MIND AND BODY A HEALTHIER TOMORROW”. W wizycie uczestniczyli partnerzy z Anglii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii  i Turcji.

Swoją podróż rozpoczęli od zwiedzania Londynu ( Museum Madame Tussaud , London Eye, Coven Garden, Pałac Buckingham ) oraz podziwiali spektakl pt. : „Alladyn” w Prince Edward Theatre. W czasie pobytu w Londynie atrakcję dla uczestników stanowiły przejazdy londyńskim metrem.

Uczniowie po przyjeździe do Hereford, zamieszkali u angielskich rodzin, w których czuli się wyśmienicie, ponadto na cztery dni stali się uczniami angielskiej szkoły. W związku tym, uczestniczyli również w lekcjach, aktywnościach sportowych oraz brali udział w zajęciach Leśnej Szkoły ( tu robili łapacze snów , piekli pianki w ognisku na własnoręcznie wystruganych patykach, a także grali w gry terenowe. Celem wyjazdu było zapoznanie się z funkcjonowaniem i organizacją nauki w szkole w Mordifor.

Dużą atrakcją wyjazdu do Anglii była wycieczka do Dudley do Black Country Living Museum – zrekonstruowanego XIX w. miasteczka słynącego z wydobycia węgla i kamienia budulcowego oraz pobyt w wiktoriańskiej szkole z epoki i udział  w typowej dla tamtych lat lekcji.

Z pobytu wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i nawiązane przyjaźnie.

W ramach projektu Erasmus+ Mind and Body - A Healthier Tomorrow  dwudziestu uczniów i uczennic naszej szkoły podsumowało pomiar ilości kroków oraz długości snu. Pomiar za pomocą specjalnych zegarków Garmin vivofit 4 rozpoczął się na początku maja 2018 i trwał aż do końca kwietnia 2019. W tym okresie uczniowie musieli nosić zegarki przez 24 godziny na dobę. Zebrane wyniki zostały wysłane do Uniwersytetu w Worcester, gdzie zostaną przeanalizowane.  Z wyników badań naszej grupy można zauważyć, że miesiącem, w którym dzieci zrobiły najwięcej kroków był czerwiec 2018 i było to średnio 11602 kroków/dobę. Najmniej kroków zostało zrobionych przez grupę w lutym 2019 – średnio 8451 kroków/dobę. Natomiast w przypadku długości snu najwyższy średni wynik został osiągnięty w maju 2018 - 510 minut/noc (8 godz. 30min). Najniższy średni wynik długości snu był w marcu 2019 – 480 minut/noc (8 godzin). Wyniki tych pomiarów skłaniają nas to wielu refleksji nad tym czy wystarczająco dużo czasu poświęcamy na aktywność w ciągu dnia oraz czy wystarczająco długo śpimy, żeby zregenerować swój organizm do dalszego działania.

WYNIKI: Sleep averages per night        Steps averages per day

Rafał Błocian

Grupa uczennic z naszej szkoły - Marysia Rutkowska (5a), Marta Wołkow (5a), Marysia Koźbiał (6c), Hania Szymańska (6c), Martyna Deptuła (7b), Amelka Kokot (7b) - powitała w tym roku wiosnę w Misilmeri na Sycylii, gdzie odbywały wizytę w szkole partnerskiej projektu „Mind and body – a healthier tomorrow”. 21 marca Sycylijczycy nie topią jednak marzanny, lecz obchodzą Dzień Pomarańczy. Pomarańcze rosną tu nie tylko na plantacjach, ale także na skwerach i przy ulicach. Są owocem tak powszechnym jak u nas jabłka. W szkole we wszystkich klasach odbywają się wtedy zajęcia tematyczne ukazujące te pyszne owoce od różnych stron. Z pomarańczy uczniowie przygotowują sałatki, wyciskane soki i powidła.

Podczas wizyty nasze uczennice zapoznały się także ze sposobem wyrobu marcepanów, uczestniczyły w warsztatach konstruowania latawców, eksperymentach laboratoryjnych, poznały także tradycyjne piosenki i tańce Sycylii. Niezwykle ciekawym elementem kultury mieszkańców wyspy są uroczyste obchody święta św. Józefa, w którym to dniu (19 marca) obchodzony jest we Włoszech Dzień Ojca.

W programie wizyty znalazło się zwiedzanie Palermo - stolicy regionu, zabytkowej miejscowości Taormina, nadmorskiego kurortu Mondelo oraz wjazd na najwyższe na wyspie wzniesienie – wulkan Etna.

Wyjazd jak zawsze organizowała p. Iwona Ośka, która jest koordynatorem projektu. Natomiast opiekę nad uczennicami sprawowały p. Jola Muth oraz p. Milena Karpowicz. W spotkaniu na Sycylii uczestniczyła też kadra pedagogiczna z innych szkół partnerskich – z Hiszpanii, Turcji, Portugalii i Anglii. Nauczyciele odbyli wiele spotkań roboczych poświęconych zarówno dotychczasowym dokonaniom jak i przyszłości projektu.

Szkoła w Misilmeri (Scuola Salvatore Traina Misilmeri) – wspierana przez społeczność lokalną - przyjęła całe międzynarodowe grono niezmiernie serdecznie i gościnnie. Pobyt we Włoszech był świętem zarówno dla gości jak i dla gospodarzy.

Bardzo pracowici ci nasi najmłodsi uczniowie! Czując już przedwiośnie chętnie wypełniają zadania programu Erasmus, ale przede wszystkim dla zdrowia odbywają intensywne spacery po naszych leśnych szlakach. Tym razem klasy 2a i 3.

Klasa Ic i IIc na miejskim spacerze w ramach programu Erasmus +.