BIBLIOTEKA SZKOLNA I JEJ METAMORFOZA Drukuj
Wpisany przez K.Kowalczyk-Błocian   
czwartek, 14 grudnia 2017 19:33

bibliom15W listopadzie 2017r. biblioteka szkolna przeszła prawdziwą metamorfozę. Zaczęło się niby zwyczajnie… pęknięty grzejnik, zalane pomieszczenie biblioteki i czytelni , ostatecznie pozwolenie Pani dyrektor i decyzja o remoncie oraz ratowaniu księgozbioru.bibliom1                                                      

Biblioteka bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, to dodatkowo zmotywowało nas do podjęcia dość odważnych działań. Ostatecznym celem miała być metamorfoza pomieszczenia, odświeżenie księgozbioru i uzupełnienie go w aktualne

bibliom2

lektury, beletrystykę dla dzieci i młodzieży oraz pozycje dla nauczycieli i rodziców. Co za tym idzie zbliżenie biblioteki do czytelnika, promowanie czytelnictwa i zmiana funkcji biblioteki, która stała się nie tylko czytelnią, wypożyczalnią, ale też miejscem wypoczynku, relaksu i spotkań uczniów w czasie przerw i po lekcjach.bibliom3

Prace toczyły się wielotorowo, panowie konserwatorzy malowali pomieszczenia, bibliotekarze przy pomocy uczniów przeglądali księgozbiór, selekcjonując książki do tzw. „ Wolnej biblioteki” usytuowanej na górnym korytarzu szkoły,  jednocześnie odbywały się zajęcia promujące czytelnictwobibliom4 ( „Poczytaj mi ……” – uczniowie wspólnie z domownikami czytali fragmenty książek i dokumentowali ten fakt zdjęciami przesłanymi do nauczyciela j. polskiego; , „Poczęstuj się książką” – uczniowie mogli wybrać sobie dowolną książkę z „Wolnej biblioteki”, zabrać ją do domu, a w zamian przynieść nową, ciekawą; na lekcjach bibliotecznych starsi uczniowie pisali listy do kolegów i koleżanek pt. „Poczęstuj się książką…” – w których zachęcali rówieśników do czytania interesujących książek,  nie tylko lektur; a młodsi – wykonywali ilustracje do ulubionych książek, bajek itp.).

Na dzień dzisiejszy każdy kto odwiedza naszą bibliotekę szkolną jest pozytywnie zaskoczony tą nową formułą i jej funkcjonowaniem.

Wszystkie podjęte działania wymagały akceptacji dyrekcji szkoły, ale również  nakładów finansowych… i choć „dżentelmeni o pieniądzach nie mówią” , to chcemy złożyć wielkie podziękowania Radzie Rodziców, która  bez wahania udzieliła nam wsparcia na doposażenie w meble i dekoracje. Zapraszamy wszystkich obecnych i przyszłych czytelników do tego niezwykłego ( a może właśnie zwykłego ), jak na szkołę miejsca.

Izabela Suchłabowicz

Aleksandra Andraszewicz-Lewandowska

bibliom5bibliom6bibliom7bibliom9bibliom11bibliom12bibliom13bibliom14bibliom15bibliom17bibliom18bibliom19