Królewską drogą po Krakowie

KRÓLEWSKĄ DOROGĄ PO KRAKOWIE ( i nie tylko ) - wycieczka szkolna 28.05 - 01.06.2023r.

Maj to miesiąc wycieczek szkolnych, w tym roku klasy 8a, 8c i 7a wybrały się na zwiedzanie urokliwego, historycznego regionu - Małopolski. Starannie planowały ową eskapadę trzy wychowawczynie ( Panie Ania, Kasia i Alina), zaprojektowały plan wycieczki uwzględniając potrzeby swoich wychowanków. Wiadomym jest, że Kraków, dawna nasza stolica, gdzie królowie oraz wielkie znane postacie mieszkały i chadzały, należy zobaczyć. Oprócz zaczarowanego Krakowa, postanowiliśmy zobaczyć Wieliczkę, poznać Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau, a na koniec eskapady miło spędzić czas w Rodzinnym Parku Rozrywki- Energylandia .
Wyruszyliśmy w naszą oczekiwaną od miesięcy podróż w radosnych nastrojach, w naszej wyprawie towarzyszyli nam najlepsi kierowcy: Pan Leszek Garbowski z córką - Panią Magdą. Po długiej i bezpiecznej trasie zameldowaliśmy się w hostelu i żwawo ruszyliśmy na zwiedzanie Krakowa.
Przywitaliśmy się ze smokiem wawelskim, zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, obejrzeliśmy Bazylikę Mariacką ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza.
Następnego dnia odwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, uczestnicy naszej wycieczki wytrwale sprawdzali czy w owej kopalni ściany są słone (no pewnie, że są!). Przewodnicy opowiedzieli nam legendę o powstaniu kopalni związaną postacią św. Kingi .
W średniowieczu sól nazywano białym złotem, a przez pewien czas to właśnie sól stanowiła wypłatę żołdu dla żołnierzy.
W godzinach wieczornych nasi uczniowie rozpoczęli grę miejską szlakiem znanych postaci, wydarzeń związanych z krakowskim grodem. Pięć grup ruszyło na trasę, aby rozwiązywać zadania związane z historią Krakowa. Zabytki, tablice pamiątkowe, charakterystyczne miejsca, daty, były elementami zagadek w poszczególnych miejscach trasy. Nowatorski i zabawowy sposób zwiedzania bardzo się podobał naszym graczom, wszyscy wykonali zadania i otrzymali słodką nagrodę.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, był to dzień pełen emocji i wzruszeń. Zwiedzanie obozu przywołuje pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, ludobójstwie, Holocauście, okrucieństwie, jakie dokonywało się tym miejscu .
Ostatnim punktem zaplanowanym w naszym harmonogramie wycieczki był Park Rozrywki Energylandia w Zatorze, to był czas na zabawę i relaks. Co jest fajniejsze? - Hyperion czy Zadra? A może Formuła czy Water Park? Energylandia to największy Rodzinny Park Rozrywki w Polsce, można tam się bawić cały dzień, nasza grupa korzystała ze wszelkich atrakcji tego parku, na czas zbiórki o 18 -stej ledwo zdążyliśmy, tak było fajnie i każdy z uśmiechem opuszczał to miejsce zabawy.
Nasi uczniowie podczas ekspedycji zachowywali się należycie, opiekunom nie przybyło siwych włosów na głowach ?
                                                                                                                                 A.P, A.B-S, I.S?
Data dodania: 2023-06-11 17:34:06