PATRAUTI - MAŁA MIEJSCOWOŚĆ LUDZI O WIELKICH SERCACH Drukuj
Wpisany przez K.Kowalczyk-Błocian   
poniedziałek, 28 maja 2018 18:55

 

         SUCZAWA1Od 14 do 18 maja panie Teresa Pietrasik, Milena Karpowicz, Joanna Nowak i Katarzyna Kowalczyk-Błocian uczestniczyły w wyjeździe w ramach projektu „Promoting innovation through the development of creativity and imagination”. Tym razem spotkania odbywały się w Patrauti - niewielkiej miejscowości położonej w regionie południowej Bukowiny w Rumunii. Ponownie mogliśmy wymienić się pomysłami z nauczycielami z Turcji, Anglii, Grecji, Hiszpanii i Rumunii.

        SUCZAWA2 W poniedziałek rano powitano nas w oddziale przedszkolnym przy Zespole Szkół im.  Konstantina Morariu w Patrauti. Nauczyciele oraz dzieci byli ubrani w przepięknie wyszywane regionalne stroje. Bukowina to region dumny ze swojego folkloru. Wszędzie witano nas śpiewem i tańcem oraz prezentowano sztukę ludową.

SUCZAWA3      Podczas pobytu w Rumunii obserwowaliśmy zajęcia prowadzone w przedszkolu i szkole, omawialiśmy wybrane metody nauczania oraz prezentowaliśmy przykładowe scenariusze zajęć. W Gimnazjum nr 10 w Suczawie braliśmy udział w dyskusji przy „okrągłych stołach” na temat naszych doświadczeń związanych z projektami Erasmus. Spotkaliśmy się również z lokalnymi władzami i uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych. Każdy z nas miał okazję poznać nowe techniki malowania szkła oraz przenoszenia obrazów na inne powierzchnie.   W Vicov pokazano nam tradycyjny sposób malowania jajek za pomocą wosku pszczelego. Zostaliśmy tam poczęstowani lokalnymi potrawami: baraniną, polentą i kozim serem.  Dla mieszkańców Rumunii bardzo ważna jest religia, dlatego zwiedziliśmy Cerkiew Podniesienia Krzyża oraz wspaniale odrestaurowany Monastyr Putna, w którym znajduje się grobowiec Stefana Wielkiego. Obejrzeliśmy tam również eksponaty zgromadzone w muzeum znajdującym się na terenie monastyru. W skansenie położonym niedaleko zamku w Suczawie zobaczyliśmy, jak żyli ludzie na wsi na początku XX wieku. Prawdziwe chaty, w których przedstawiono ważne momenty w życiu człowieka, sprawiły, że na chwilę przenieśliśmy się w czasie.SUCZAWA4

      Każdego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniach projektowych, których głównym celem było ustalenie planu na następny rok. Wspólnie weźmiemy udział w wielu działaniach pobudzających naszą kreatywność i wyobraźnię: stworzymy Artystyczną Radę Szkoły, która opracuje wizję szkolnej sztuki, przedstawimy innowacyjne scenariusze zajęć z matematyki, zaprezentujemy okolicę naszej szkoły, a efekty naszej pracy znajdą się w książce o naturze otaczającej szkoły partnerskie, stworzymy również książkę z wierszami i historiami popularnymi w Turcji, Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Anglii i Polsce.SUCZAWA5

Projekty pobudzają nas do działania. Sprawiają, że staramy się dać z siebie jeszcze więcej i zaprezentować nasz kraj, region, miasto i szkołę. Wymiana doświadczeń i możliwość obcowania z inną kulturą to wartości bezcenne. W Patrauti w nasz przyjazd zaangażowała się cała lokalna społeczność. Ludzie śpiewali, tańczyli, prezentowali swoją kulturę i obdarzali nas uśmiechem, gdziekolwiek się znaleźliśmy. Rumunia, którą poznaliśmy zachwyciła nas, a jej mieszkańcy sprawili, że pozostanie w naszych wspomnieniach jako niezwykle gościnny, barwny kraj z bogatym folklorem.  

                                                                           Uczestnicy wyjazdu

SUCZAWA6SUCZAWA7SUCZAWA8SUCZAWA9