NARODOWE CZYTANIE 2018 Drukuj
Wpisany przez K.Kowalczyk-Błocian   
poniedziałek, 10 września 2018 18:59

czyt18 września 2018 nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach – Dorota Sielewicz, Beata Hołyńska, Milena Karpowicz, Aneta Nogala, Leszek Nyrkowski, Piotr Frysiak i przedstawiciel Biblioteki Miejskiej w Międzyzdrojach – Szymon Głod zaprezentowali na międzyzdrojskiej promenadzie, z okazji zwieńczenia  akcji Narodowego Czytania 2018, fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.  czyt2                                                                  

Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była  też formą uczczenia jubileuszu - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

czyt3
Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania była już siódmą – podczas dotychczasowych akcji czytano:

•        w 2012 „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicz

czyt6

•        w 2013 arcydzieła Aleksandra Fredry

•        w 2014 „Trylogię” Henryka Sienkiewicz;

•        w 2015 „Lalkę” Bolesława Prusa;

•        w 2016 „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza;

•        w 2017 „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. czyt4

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości zgromadzonym słuchaczom przybliżono tematykę i fragmenty  Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomogła wielu osobom jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku, a także rozsmakować w pięknie polskiej literatury.

 

czyt5Pani Dorota Sielewicz przedstawiła tematykę utworu, a w dalszej części osoby czytające fragmenty przybliżyły słuchaczom koncepcję szklanych domów, udział Cezarego Baryki w wojnie polsko-rosyjskiej oraz miłosne przygody bohatera.

Niezwykły, pełen emocjonalnego zaangażowania sposób interpretacji cieszył się zainteresowaniem i pozytywnymi reakcjami odbiorców.

Po części literackiej uczestnicy otrzymali od Pani dyrektor Iwony Banachowicz pisemne podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu, na których widniała pamiątkowa pieczęć z tego zdarzenia.

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i liczymy na to, że to czytelnicze doświadczenie zainspiruje Państwa do dalszych poszukiwań literackich.

 

                                                                     Organizatorzy

czyt10czyt11czyt12czyt13czyt14czyt15Prezentacja1

czyt7czyt8czyt9