Erasmus + 2015
Jak to dawniej było- III c w Centrum Słowian i Wikingów. Drukuj
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 02 października 2016 17:48

wolinW ramach programu Erazmus + Najeźdźcy - Jak kształtowała się dzisiejsza Europa? uczniowie z klasy III c wybrali się 14.09.2016r. do Wolina do Centrum Słowian i Wikingów. Jest to wyjątkowe miejsce. Już w epoce kamienia mieszkali tu ludzie: skandynawskie plemiona Gotów, ale też Rzymianie. Potem wyspę zajmowało słowiańskie plemię Wolinian. Ale najciekawsze rzeczy działy się jakieś 1000 lat temu, kiedy na terenach dzisiejszego miasta Wolin, znajdował się gród zwany Jomsborgiem, siedziba bractwa wojowników zwanych Jomswikingami. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które przeniosły je w te ciekawe czasy. Mieli okazję własnoręcznie zrobić filc, skosztować podpłomyków pieczonych na blasze nad ogniskiem, z dodatkiem marmolady, miodu lub twarogu z czosnkiem i ziołami oraz strzelać z łuku. Nie zabrakło też szaleństw na historycznym placu zabaw. Dla dzieci było ważne to, że mogły pogłaskać osadowego konia czy owce, położyć się w łóżkach w domach, brać do ręki wszystko, co im się podoba: miecze, zbroje. Mogły nawet zagrać na ogromnym bębnie. 
Szczęśliwi, z wypiekami na twarzy, uczniowie III c z przykrością żegnali się ze skansenem. Takie aktywne zwiedzanie na pewno wiele je nauczyło i na długo pozostanie w pamięci.
E. S. – K. ZDJĘCIA

 
Kurs językowy - Malta 2016 Drukuj
Wpisany przez Renata   
poniedziałek, 05 września 2016 18:48

maltaW ramach europejskiego programu Erasmus + wraz z trzema koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, w której pracujemy, miałyśmy możliwość wzięcia udziału w dwutygodniowym kursie języka angielskiego zorganizowanym przez szkołę Executive Training Institute (ETI) na Malcie w lipcu 2016r.

Malta jest małą wyspą położoną na Morzu Śródziemnym o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Jest to dawna kolonia brytyjska, więc momentami ma się poczucie przebywania w Anglii, co z pewnością ma wpływ na atmosferę nauki języka w tym miejscu. Zajęcia szkoleniowe prowadzone były w 11-osobowych  grupach nauczycieli z Polski, Włoch i Hiszpanii, Norwegii, Niemiec, Łotwy. Odbywały się w europejskiej szkole języka angielskiego ETI, znajdującej się w centrum St. Julian’s, pięknego, turystycznego miasteczka, położonego na wschodnim wybrzeżu wyspy. Na kursie poznałyśmy nowe słownictwo, struktury gramatyczne, ćwiczyłyśmy angielską wymowę. Zadania wykonywałyśmy samodzielnie lub w parach. Dyskutowałyśmy, dzieliłyśmy się naszymi doświadczeniami, własną praktyką. Bardzo pomocne były nasze dwie lektorki: Lorein i Tessi. Zajęcia były bardzo różnorodne, uwzględniały wszystkie sprawności językowe: mówienie, czytanie, słuchanie i pisanie. Poznałyśmy historię, geografię i kulturę Malty. Otrzymałyśmy szereg materiałów do wykorzystania po powrocie - cały segregator.

Obok zajęć merytorycznych, szkoła proponowała bogaty program czasu wolnego. Wspólnie z innymi uczestnikami kursu zwiedzałyśmy stolicę wyspy – Vallettę oraz Mdinę (Rabat) a także wyspę Gozo z jej główną atrakcją – skałą o nazwie Azure Window. Miałyśmy przez to okazję szlifowania języka angielskiego nie tylko na zajęciach, ale również po nich. Zintegrowałyśmy się z uczestnikami kursu, używając języka angielskiego. W ciągu tych dwóch tygodni, mimo upału, udało nam się zwiedzić większość wyspy i poznać jej kulturę.

Kurs na pewno przyczynił się do udoskonalenia naszych umiejętności oraz dał nam wiarę i motywację do dalszej pracy. Dał nam też pewność siebie w porozumiewaniu się, której nam przedtem brakowało. 

Udział w kursie był dla mnie wspaniała lekcją i przygodą zarazem. Oprócz zdobycia wiedzy nawiązałam nowe znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować międzynarodową współpracą. Tego rodzaju forma doskonalenia jest w mojej opinii niezwykle cenna i zachęcam wszystkich nauczycieli do korzystania ze szkoleń organizowanych w ramach programu Erasmus+.

                                                                                                        E. S. – K.

 
Czy Bolesław Chrobry ma coś z dziecka? Drukuj
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 02 czerwca 2016 22:27

 1 czerwca 2016 po raz kolejny Dzień Dziecka odbył się jako Dzień Patrona w naszej szkole, Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach. W tradycyjny już sposób obchodzimy to święto łącząc zabawy i atrakcje związane z dziecięcym świętem z pogłębianiem wiedzy na temat postaci Bolesława Chrobrego i jego czasów.

Dzień rozpoczęliśmy od przemarszu drużyn rycerskich (klas) przed parą królewską, czyli Bolesławem i jego żoną, które to role corocznie pełnią nauczyciele: Beata Hołyńska i Leszek Nyrkowski.  Przed władcą prezentowali się przedstawiciele rycerstwa, mieszczaństwa, duchowieństwa i chłopstwa, bo taka była struktura społeczna średniowiecza. Śpiewano pieśni, tańczono, oddawano pokłony. Najmłodsze dzieci tworzyły drużyny o malowniczo brzmiących nazwach pochodzących od imion popularnych  w tamtych czasach.

 

Uroczystość prowadziło dwóch zbłąkanych na te tereny mnichów, a właściwie mniszki: nauczycielki – Milena Karpowicz i Aleksandra Andraszewicz- Lewandowska.

Więcej…
 
Co po sobie zostawili najezdzcy? Drukuj
Wpisany przez Renata   
czwartek, 02 czerwca 2016 19:09

W marcu i w kwietniu uczniowie klas V i VI na lekcjach historii i plastyki poznawali rózne budowle, zabytki, które pozostawili po sobie różni ajezdzcy. Następnie uczniowie przygotowali informacje na ten temat oraz prezentację PowerPoint.

 
"Rota" - nagranie pieśni przez chór "Impresja" Drukuj
Wpisany przez Renata   
wtorek, 26 kwietnia 2016 19:29

   W ramach projektu ,,Najeźdźcy - Jak kształtowała się dzisiejsza Europa''chór dziecięcy ,,Impresja'' nagrał 21.04.2016r ,,Rotę''- pieśń do tekstu Marii Konopnickiej i muzyki Feliksa Nowowiejskiego. Utwór ten poświęcono pamięci wielkiego zwycięstwa Polaków nad Niemcami - Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Pieśń nagrano w ramach projektu Erasmus+Akcja KA2.

https://www.youtube.com/watch?v=ofA0ef_YYqI

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 14