Erasmus + 2015
Toledo - miasto trzech kultur Drukuj
Wpisany przez Renata   
poniedziałek, 01 czerwca 2015 21:19

      Read moreDrugie spotkanie w ramach Programu Erazmus + w projekcie Najeźdźcy - Jak kształtowała się dzisiejsza Europa?, w którym uczestniczy Szkoła Podstawowa nr1 im. Bolesława Chrobrego, odbyło się w Cobisie koło Toledo w Hiszpanii. W tej malowniczej miejscowości znajduje się szkoła, z którą współpracujemy. W niej spędziliśmy cały pierwszy dzień. Podzieleni na niewielkie grupy uczestniczyliśmy w lekcjach matematyki, muzyki i zajęciach zintegrowanych. Uczniowie hiszpańskiej szkoły zadawali nam pytania, zaprosili do śpiewania piosenki i gry w „wisielca”. Była to niezła okazja do sprawdzenia znajomości języka angielskiego. Wspólnie z dziećmi malowaliśmy koszulki z logo naszego programu. Czas upłynął szybko na miłej zabawie i podglądaniu nauki naszych przyjaciół. Drugiego dnia zabrali nas na wspólną wycieczkę do Toledo. To jedno z najstarszych miast w Hiszpanii - nikt dokładnie nie wie, kiedy zostało założone. Jest położone w regionie Kastylia-La Mancha, który każdemu kojarzy się z Don Kichotem. Architektura miasta otoczonego murami jest bardzo wyjątkowa, to m.in.: pałac Alkazar, gotycka katedra z XVI w, Casa del Greco. Nie bez powodu wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynki i kręte uliczki mieszczące się w obrębie starych murów miejskich posiadają setki lat historii a rzeka Tag, która płynie obok nich, dodaje miastu uroku i piękna. Kolejnym emocjonującym doświadczeniem była wizyta w Parku Archeologicznym Segóbriga. Niecodziennie można chodzić uliczkami miasta, gdzie zachowały się zarysy lub nawet części zabudowań z 1500 roku p.n.e. Park Archeologiczny pozwolił nam przenieść się tysiące lat wstecz, gdy Celtowie zaczęli zasiedlać okoliczne wzgórze. Potem przyszli Rzymianie, wznieśli tu swoje teatry, termy, akwedukty, a Wizygoci - bazylikę. ZDJĘCIA

 

Więcej…
 
Międzynarodowa konferencja Flashmeeting Drukuj
Wpisany przez Renata   
poniedziałek, 25 maja 2015 04:33

         konferencjamajkonferencja222 maja 2015 uczniowie z klasy Vc wzięli udział w międzynarodowej konferencji z partnerami z projektu Erasmus Plus - " Najeźdźcy - Jak kształtowała się dzisiejsza Europa? ".

Zadaniem uczniów była odpowiedź na dwa pytania: Who were the Vikings? i Where did the Vikings come from?

Uczniowie wspaniale sobie poradzili z zadaniem :)

Zapraszamy do obejrzenia tej konferencji:

http://flashmeeting.e2bn.net/fm/f71d46-18778

                                                                  koordynator projektu: R. Borsukiewicz-Ośka

 
Międzynarodowa konferencja SKYPE Drukuj
Wpisany przez Renata   
czwartek, 07 maja 2015 04:36

     konferencja6 maja uczniowie z klasy VIa i VIb wzięli udział w międzynarodowej konferencji przez SKYPE. Uczniowie rozmawiali z naszymi partnerami ze szkoły włoskiej w Faenzie.

 
Centrum Słowian i Wikingów Drukuj
Wpisany przez Renata   
czwartek, 07 maja 2015 04:29

           4929 kwietnia uczniowie kl. II c odwiedzili Centrum Słowian i Wikingów. Wraz z przewodnikiem obejrzeli rekonstrukcje zabudowań sprzed 1000 lat z ich wyposażeniem.Zobaczyli, jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali.

Podczas warsztatów uczniowie poznali produkcję filcu, uczyli się pisać gęsimi piórami oraz strzelać z łuku, lepili z gliny. Swoją sprawnością mogli też popisać się na torze przeszkód oraz na „historycznym” placu zabaw. Na koniec wszyscy spróbowali podpłomyków z dodatkiem marmolady, miodu lub twarogu z czosnkiem i ziołami, pysznych pierniczków oraz herbaty ziołowej.ZDJECIA

Zajęcia w skansenie to duża porcja świetnej zabawy, a jednocześnie - wspaniała lekcja historii.

Do domów wszyscy wrócili zadowoleni :).

                                                                                                                    Ewa Żabińska

 
Projekt Erasmus + dla nauczycieli Drukuj
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 04 maja 2015 08:12

malta2malta1Od ubiegłego roku nasza szkoła jest partnerem dwuletniego projektu Erasmus + dla nauczycieli chcących pogłębić swoją znajomość języka angielskiego.

Mój kurs odbył się na Malcie w dniach 30marca- 10 kwietnia. Zdecydowałam się na pobyt u rodziny a nie w hotelu, by mieć większy kontakt z językiem. Były to pracowicie spędzone dwa tygodnie pod względem językowym i poznawania historii oraz kultury wyspy. Przepiękne miejsca, cudowne krajobrazy, przyjaźni mieszkańcy. Szkoła językowa w St. Julian’s jest bardzo dobrze zorganizowana. Zajęcia odbywały się w małych grupach (moja liczyła dwie osoby i nauczycielkę), prowadzone były różnorodnymi metodami i obejmowały zróżnicowaną tematykę (historia, wydarzenia współczesne, stereotypy, etyka) oraz oczywiście wiadomości z języka angielskiego.

malta3Bardzo ciekawa byłam Świąt Wielkanocy wiedząc, że Maltańczycy to w 95% społeczeństwo katolickie. Na wyspie jest aż 365 kościołów. Po raz pierwszy miałam przyjemność zobaczyć procesję Drogi Krzyżowej zorganizowanej na taką skalę i z takim historycznym pietyzmem. Wielkanoc to Wielki Piątek i żaden z pozostałych dni nie jest równie ważny. Nie ma wyjątkowych potraw, nie ma uroczystego śniadania, jest za to migdałowe ciasto figolla- bardzo smaczne.

Podsumowując mogę stwierdzić: podróże kształcą- nie tylko językowo.

Beata Hołyńska

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 14