Czytanie na europejskim szlaku
Spotkanie w Finlandii Drukuj
Wpisany przez Renata   
niedziela, 02 października 2016 08:49

               Helsinki2W dniach 19 – 22 września w stolicy Finlandii miało miejsce kolejne spotkanie szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus+ „Czytanie na europejskim szlaku”. W Helsinkach spotkali się przedstawiciele szkół z Hiszpanii, Walii, Włoch, Grecji, Portugalii i oczywiście Finlandii. 

Nasza szkoła reprezentowana była przez P. Małgorzatę Olejniczak i szkolnego koordynatora projektu. W trakcie wizyty mogliśmy podejrzeć organizację fińskiej edukacji, która uchodzi za jedną z najlepszych w Europie. Szkoła liczy ok. 300 uczniów, a jej specyfiką jest różnorodność kulturowa (30% uczniów stanowią mniejszości narodowe). Klasy liczą średnio ok. 20 -25 uczniów. Podobnie jak u nas w ciągu dnia przerwy międzylekcyjne są piętnastominutowe. Do tego dochodzą dwie przerwy półgodzinne, w czasie których wszyscy uczniowie, niezależnie od pogody, muszą wyjść na dwór. Ciekawostką jest fakt, że w szkole nie używa się zmiennego obuwia, ale chodzi się na boso lub w skarpetkach. Generalnie panuje tam domowa atmosfera.

Podczas spotkania omówiliśmy wszystkie zaplanowane zadania na ten rok szkolny, sposób ich wykonania, oraz termin, a także  termin ostatniego już  spotkania w Sevilli w Hiszpanii.

Odbyły się  warsztaty teatralne, a także szkolenie jak korzystać z Padlet.

Obserwowaliśmy zajęcia, podczas których nauczyciel do swojej pracy wykorzystywał specjalnie przeszkolonego psa.

Opuszczaliśmy Finlandię bogaci w nowe doświadczenia i nowe znajomości. Cieszymy się, że mogliśmy poznać ten piękny kraj, gościnnych ludzi i przeżyć wspaniałe chwile.

Jest to kraina lasów, tysiąca jezior, muminków, Mikołaja, zorzy polarnej i reniferów. ZDJĘCIA

 
Tablica "Rzym" Drukuj
Wpisany przez Renata   
środa, 14 września 2016 06:52

rzym2016W czerwcu na szkolnym korytarzu pojawiła się tablica informacyjna na temat spotkania koordynatorów i nauczycieli ze szkół partnerskich w Rzymie.

 
Narodowe Czytanie Drukuj
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 01 września 2016 13:22

czytanie2

ZDJĘCIA

 
Wolno czytać!!! – czyli Noc Bibliotek w 2016 w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach Drukuj
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 czerwca 2016 20:20

    bibbib2W dniu 04 czerwca 2016r. w Bibliotece szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, odbyła się II Ogólnopolska Noc Bibliotek. Nasza biblioteka jako jedna z ponad tysiąca w kraju włączyła się aktywnie w tę akcję. Każdy przybyły uczestnik otrzymał okolicznościową czapeczkę, z którą w większości czasu się nie rozstawał. Celem nocnego spotkania była popularyzacja czytelnictwa, nowości czytelniczych, a także biblioteki jako miejsca alternatywnego spędzania czasu. W trakcie wieczornego spotkania w bibliotece miały miejsce: głośne czytanie fragmentu książki Andrzeja Maleszki pt. „ Magiczne drzewo – Czerwone krzesło”, a następnie projekcja filmu o tym samym tytule. To historia trójki współczesnych polskich dzieci, które muszą pokonać mnóstwo trudności, by odzyskać miłość rodziców pochłoniętych zarabianiem pieniędzy. A pomaga im w tym magiczny przedmiot – krzesło.
    W miłej atmosferze odbywały się warsztaty filcowania, za które serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Archeozdroje – p. Jolancie Szarłowicz. Pracownice działu edukacyjnego Wolińskiego Parku Narodowego przygotowały niezwykle interesujące zajęcia dotyczące świata zwierząt i roślin, były quizy, zagadki, kolorowanki itp., Ponad to, Koło Przyjaciół Nauki – p. Monika Ratajczak przygotowała ciekawe opowieści o kosmosie, planetach i wszystkim tym, co z tym związane. 
     bib3Strzałem w dziesiątkę po wielu atrakcjach okazały się warsztaty kulinarne pod hasłem „ Jedzmy zdrowo”. Kolorowe kanapki, własnoręcznie ozdobione zdrowymi, warzywnymi dodatkami smakowały wyśmienicie!
  Punktem kulminacyjnym był wieczorny marsz z latarkami w okolicach szkoły, poprowadzony przez p. Milenę Karpowicz. W jego trakcie można było usłyszeć dźwięki otaczającej przyrody…A po tak ekscytującym wyjściu, kiedy nadeszła pora pożegnania każdy uczestnik otrzymał niespodziankę w postaci nowiutkiej, pachnącej, interesującej książki.
    Motorami napędzającymi całe przedsięwzięcie były panie z biblioteki szkolnej, które serdecznie dziękują wszystkim obecnym, za to że byli w ten wieczór z nami oraz wszystkim, którzy wsparli podjęte działania. 
Bo przecież wolno czytać i to jest Nasz wybór!
Zapraszamy za rok!!!

Aleksandra Andraszewicz – Lewandowska

Izabela Suchłabowicz

 
W Rzymie z Erasmusem+ Drukuj
Wpisany przez Renata   
czwartek, 02 czerwca 2016 19:14

W ramach unijnego programu „Erasmus+” trzyosobowa grupa nauczycieli naszej Szkoły miała okazję – w dniach od 16 do 20 maja br. - zapoznać się z funkcjonowaniem włoskiego systemu edukacji, jak też spotkać się z pozostałymi uczestnikami projektu , którzy przybyli

do Rzymu z: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Grecji.

   Warto w tym miejscu podkreślić , iż program „Erasmus” oferuje wspieranie europejskich instytucji i organizacji , związanych z edukacją i sportem. Program ma się także przyczynić do modernizacji systemów edukacji oraz rozwijania umiejętności nauczyciel i uczniów.

   Wizyta w Rzymie , w ramach tzw. mobilności edukacyjnej nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie była dla nas nie tylko nowym doświadczeniem zawodowym ale też du- żym przeżyciem emocjonalnym ,za sprawą wyjątkowej życzliwości i gościnności naszych gospodarzy. Dzięki nim mieliśmy doskonałą sposobność poznania systemu szkolnego we Włoszech , a w wolnych chwilach zwiedzania urokliwych zakątków i majestatycznych zabytków Wiecznego Miasta.

     Etapy edukacji młodych Włochów są podobne jak w Polsce. Scuola materna - to przedszkole dla dzieci 3 -5 letnich , nieobowiązkowe , ale – jak nas zapewniano - korzysta z nie- go ok. 97 % dzieci. Scuola primaria – to szkoła podstawowa dla dzieci w wieku 6-11lat.Taką właśnie mieliśmy okazję dokładniej poznać. Odpowiednikiem naszego gimnazjum jest scuola secondaria ,czyli szkoła średnia I stopnia - dla dzieci 11-14 letnich , zakończona  egzaminem państwowym dającym wstęp do szkoły średniej II stopnia. Szkoła średnia ( secondaria supe- riore) trwa 4 lub 5 lat ,a uzyskana po jej ukończeniu matura daje wstęp na studia wyższe.

   Na spotkaniu plenarnym, jakie odbyło się 17 maja br. koordynatorzy projektu przedstawili informację o realizacji przedsięwzięcia przez reprezentantów z różnych krajów , a w formie multimedialnej zaprezentowano prace uczniów z naszej Szkoły, jak też z kilku innych państw Europy. Kolejna część spotkania miała wymiar typowo roboczy i obejmowała wymianę poglądów , jak też uwag i wniosków związanych z dalszą współpracą . ZDJĘCIA

                                                                                               Renata Borsukiewicz-Ośka

Bogusława Bursa Mirosław Bursa

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 14