''KONFERENCJA W JAŁCIE'' NA KRYMIE 1945 - film

Zapraszamy Państwa serdecznie do obejrzenia kolejnego przedsięwzięcia grupy teatralnej HISTA czyli Historycznej i Satyrycznej Trupy Artystycznej. Grupa to kabaretowa , która stawia sobie za cel ocieplenie wizerunku przedmiotu historia w szkole  poprzez pokazanie, że o sprawach trudnych można mówić z humorem i bez specjalnej ujmy dla faktów historycznych. Suche fakty są nudne dla wielu osób, ale pokazane w formie satyrycznej mogą być lepiej przyswajalne :) Tym razem na tapetę wzięliśmy konferencję w Jałcie na Krymie z 1945 , gdzie Wielka Trójka z Koalicji Antyhitlerowskiej : Józef Stalin, Franklin Delano Roosevelt i Winston Churchill zadecydowała o paru ważnych dla Polski sprawach. Na pewno zatwierdzono wschodnią granic Polski na rzece  Bug a tym samym utratę tzw. Kresów. Wyrażono wolę powstania  Tymczasowego  Rządu Jedności Narodowej, który miał przeprowadzić po wojnie w Polsce wolne wybory, jednak bez międzynarodowych obserwatorów. W rzeczywistości władzę obejmie  komunistyczny, narzucony przez Stalina  Rząd Tymczasowy rozszerzony tylko o kilku polityków polskiej emigracji czyli TRzJN.

Rząd polski w Londynie na czele z Tomaszem Arciszewskim będzie oburzony postawą premiera W. Brytanii i prezydenta USA a postanowienia Jałty do dziś określane są często mianem „ zdrady”. Jałta to początek Polski Ludowej, wasalnej wobec ZSRR i rządzonej przez komunistyczną partię. Wysiłek żołnierzy polskich  walczących  na frontach II wojny światowej  w ramach Koalicji Antyhitlerowskiej               ( Francja, Norwegia, W. Brytania, Libia, Włochy, Belgia i Holandia, morza i oceany ) nie zostanie uszanowany przez zachodnich aliantów. Bez skrupułów Churchill i Roosevelt uznają w Jałcie Polskę za strefę wpływów radzieckich  i cofną w lipcu 1945 roku  poparcie dla działającego w Londynie rządu polskiego.  Wiadomo bowiem było ,że  do każdej  z ziem na której  stopę postawi  żołnierz radziecki, Stalin wysunie jakieś roszczenia . Albo będzie chciał je  przyłączyć do ZSRR jak np. Kresy z Wilnem i Lwowem , bądź   będzie przynajmniej chciał narzucić im rządy komunistów  zależnych  od Moskwy. I tak po 1945 Polska się odrodzi jako satelita ZSRR, ograbiona z Kresów, powiększona o ziemie zabrane Niemcom „ na otarcie łez”.  Ostatnie zdanie naszego przedstawienia wypowiadane przez Stalina to „ Polsza , ty tiepier maja” ( Polsko, Ty teraz moja!) zapowiada ten nieciekawy  w dziejach  Polski czas.

Jakie argumenty brali pod uwagę przywódcy Wielkiej Trójki w swych decyzjach o losach Europy i Azji , jak wyobrażamy sobie ,że mogła wyglądać uczta u Stalina – dowiecie się Państwo z filmu. Dodam tylko ,że Polska i  Japonia są tu tylko symbolicznie , jako takie „głosy” w głowach przedstawiciela W. Brytanii i USA.

Udział  w tym przedstawieniu wzięli uczniowie klasy VII B i VII C plus reprezentant klasy VIII B. Zagrali w 3 językach ( choć chwilami mieszanką polskiego i angielskiego , żeby brzmiało śmieszniej ).  Stalin jest po rosyjsku taki wiarygodny , bo grany przez ucznia z Ukrainy i  według mnie rewelacyjnie ! Ćwiczyliśmy on-line a więc w dość ciężkich warunkach do rozwijania warsztatu teatralnego. Zgrywaliśmy to pojedynczymi scenami , bo chcieliśmy ograniczyć czas na bycie razem ( jak to strasznie brzmi ! ) z powodu sytuacji epidemiologicznej. Wszyscy się dobrze przy kręceniu Jałty  bawili a dowód: zdjęcia z prób !

Kto wystąpił ,jako kto  itd. – proszę zwrócić uwagę na  napisy końcowe. Dodam, że muzyka z czołówki i z zakończenia to kompozycje własne pana od muzyki- Piotra Frysiaka.

Z nadzieją, że film się spodoba życzymy Państwu dużo zdrowia i przyjemnego odbioru !

Dorota Sielewicz – nauczycielka historii, autorka scenariusza , reżyser,  opiekun HISTY i…… jeszcze ktoś  w tym filmie :)

KONFERENCJA W JAŁCIE - KLIKNIJ!

Data dodania: 2021-03-10 19:43:35
Data edycji: 2021-03-10 19:47:27