Wyjazd do szkoły partnerskiej w Hiszpanii.

W listopadzie odbyło się spotkanie poświęcone wymianie doświadczeń oraz konsultowaniu dalszych prac, na które do hiszpańskiej miejscowości Biescas przybyli nauczyciele reprezentujący szkoły partnerskie ze wszystkich współpracujących krajów.

Droga do tego miasteczka położonego w Pirenejach wiodła przez Barcelonę, która ukazała nam swój urok. Bo Barcelona to miasto magiczne, położone nad morzem, pełne budowli jak ze snów, tajemniczych ogrodów i labiryntów, zaskakujących ulic i uliczek, w którym na równych prawach współistnieje secesyjna Barcelona Gaudiego i modernistyczna, idealnie zaplanowana, zgeometryzowana, współczesna.

Zwiedzanie tego niesamowitego miasta dostarczyło nam niezwykłych wrażeń i przeżyć, estetycznych, duchowych i kulinarnych…

W Biescas nasi hiszpańscy Gospodarze precyzyjnie opracowali czas pobytu nauczycieli z krajów partnerskich, który podzielony był na spotkania w szkole, poznawanie hiszpańskiego systemu edukacji, metodyki prowadzenia lekcji, specyfiki szkół, a także zwiedzanie okolic i spotkania poświęcone wymianie doświadczeń i konsultacje.

Nasi hiszpańscy koledzy okazali się sympatycznymi, otwartymi ludźmi chętnie prezentującymi swoje metody i warsztat pracy, którzy są bardzo zainteresowani kulturą krajów partnerskich i specyfiką pracy w ich systemach oświatowych. Wymienialiśmy się spostrzeżeniami, wzajemnie inspirowaliśmy pomysłami.

Spotkanie było niezwykle sympatyczne, ciepłe, doskonale przygotowane. Otrzymaliśmy wypracowane przez innych partnerów materiały, my zaprezentowaliśmy nasze przedsięwzięcia, m.in. nagrania utworów śpiewanych przez uczniów SP1 w Międzyzdrojach po angielsku, włosku, grecku, hiszpańsku, szwedzku. Przekazaliśmy zdjęcia z przygotowanych w szkole wystaw dotyczących projektu, materiały informacyjne o naszym kraju i mieście. Podjęliśmy decyzje dotyczące charakteru dalszej współpracy i szczegółowo opracowaliśmy zadania, które będą realizowane w każdej szkole partnerskiej.

Projekt będzie obejmował dwa kolejne lata, teraz czas na pracę w szkole – przełożenie ustaleń na praktyczne działania z uczniami - a następne spotkanie na Węgrzech już w marcu, a wszyscy partnerzy będą gościć w Międzyzdrojach

w maju 2010.

Hola! – po hiszpańsku „cześć”!

Iwona Banachowicz