Spotkanie projektowe w Worcester

W ramach projektu Erasmus+ „Mind and Body – A Healthier Tomorrow”, realizowanego przez SP 1 w Międzyzdrojach we współpracy ze szkołami z Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Włoch, 25.01-01.02.2019 sześcioro uczniów oraz dwie nauczycielki wzięło udział w spotkaniu projektowym w Worcester, w Anglii.

Pierwsze dwa dni spędziliśmy zwiedzając Londyn. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najsłynniejsze budowle tej wspaniałej stolicy, m.in. Tower of London, Tower Bridge, Pałac Buckingham, budynki Parlamentu ze słynnym Big Benem (niestety w remoncie), katedrę Św. Pawła, teatr Szekspira – The Globe, zapierający dech w piersiach drapacz chmur – The Shard oraz wiele innych. Nie zabrakło czasu na drobne zakupy, m.in. w słynnym sklepie Harry’ego Potter’a na Peronie 9¾. Tradycyjna brytyjska ryba z frytkami smakowała wyśmienicie, kiedy można było delektować się nią patrząc na Tamizę i biegnący nad nią most Tower. Uwieńczeniem sobotniego wieczoru było pójście na wspaniały musical pt. „Aladyn”, w jednym z wielu londyńskich teatrów.

Rozpocząwszy niedzielny poranek od typowego brytyjskiego śniadania i spaceru nad Tamizą, przechodząc przez most Millenium w kierunku teatru Szekspira udaliśmy się na Londyńskie Oko. Po krótkim filmiku w kinie 4D, mogliśmy podziwiać panoramę jednej z największych stolic Europy.

Wieczorem nadszedł czas pożegnać się z Londynem i udać się do Worcester, miasta, w którym znajduje się nasza szkoła partnerska. Stolica hrabstwa Worcestershire powitała nas wspaniałym widokiem na słynną, położoną nad rzeką katedrę – miejsce pielgrzymek i spoczynku wielu słynnych osobistości, w tym królów angielskich. Miasto pamiętające czasy Tudorów, którego architektura ukazuje bieg historii od okresu ich panowania, urzekło wszystkich swoim urokiem.

Od poniedziałku do piątku, uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych wspólnie z dziećmi brytyjskimi. Odbyły się lekcje matematyki, nauk przyrodniczych, literatury, angielskiego i wychowania fizycznego. W związku z tematyką projektu, ważnym elementem były również dodatkowe zajęcia sportowe, szczególnie skierowane do osób, którym nie odpowiadają typowe sporty. Dzieci miały okazję nauczyć się strzelać z łuku, zagrać w wiele gier i zabaw sprawnościowych oraz poznać zasady New Age Kurling’u. Uczniowie uczestniczyli w codziennych apelach i otwartej dla osób każdego wyznania modlitwie o to, by stać się lepszym człowiekiem.

Ważnym elementem spotkania były również warsztaty dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia życia, kolejności podejmowanych działań, pozycji bezpiecznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Po południu, dzieci miały okazję bliżej poznać tradycje i kulturę swoich angielskich rówieśników, spędzając z nimi czas. Była to wspaniała okazja do ćwiczenia języka i nawiązania nowych znajomości.

Z pewnością był to tydzień pełen niesamowitych wrażeń i dla większości minął zbyt szybko, więc kiedy w piątkowy poranek przywitał nas śnieg, dzieci miały cichą nadzieję, że nie tyle spowoduje on zamknięcie szkoły, co się często w Zjednoczonym Królestwie zdarza, ale iż uniemożliwi nam wyjazd i przedłuży pobyt o kilka dni. Niestety, wszystko, co dobre musi się kiedyś skończyć.

Mobility to Worcester, 25.01-01.02.2019 (film)

Data dodania: 2019-01-25 14:54:09
Data edycji: 2020-02-09 14:57:15