Technika 1.04.2020

Witajcie Moi Drodzy!

Na dzisiejszej lekcji dowiemy się z jakich włókien zostały stworzone nasze ubrania.

Zapiszmy w zeszycie temat:

Z czego wykonane są ubrania?

Wiecie już z poprzedniej lekcji, że włókna dzielimy na naturalnechemiczne.

pole bawełny

/Na zdjęciu pole bawełny./

Naturalne włókna pochodzenia roślinnego to:

• len
  • bawełna (po angielsku: cotton, po niemiecku: baumwolle)
  • konopie
  • juta

Naturalne wełna pochodzenia zwierzęcego to:

• wełna (po angielsku: wool, po niemiecku: wolle)
  • jedwab

Włókna chemiczne sztuczne to:

• wiskoza
  • argona
  • merona

Włókna chemiczne syntetyczne to:

• lycra (inna nazwa to elastan) - to włókno dodaje ubraniu elastyczności, jest bardzo rozciągliwe
  • poliamid
  • poliester (po angielsku: polyester)
  • akryl (acryl)
  • nylon
  • elana
Jakie są między nimi różnice?

Najczęściej nasze ubrania składają się w większości z bawełny i/lub poliestru. Bawełna jest naturalna, przyjemna w dotyku, pochłania wilgoć. Często bielizna (majtki) jest właśnie w 100% stworzona z bawełny i to dobrze, tak jest zdrowiej dla naszego organizmu.

Poliester to syntetyk, jest bardzo wytrzymały. Niektóre tkaniny i dzianiny wykonane z poliestru nie przepuszczają jednak wilgoci, dlatego mając skarpety czy majtki wykonane w 100% z poliestru czujemy, że nieprzyjemnie się pocimy. Lepiej więc z takich skarpet czy majtek zrezygnować na rzecz tych bawełnianych. Czy zatem poliester jest zły? Nie. Nowoczesne produkty wykonane z poliestru, np. odzież sportowa dobrej jakości są jednocześnie wytrzymałe i doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz organizmu.

Często nasze ubrania stworzone są z mieszanek różnych włókien. Robi się tak, aby połączyć korzystne właściwości tych włókien. Np. bluza dresowa wykonana z mieszanki bawełny i poliestru będzie wytrzymalsza niż ta wykonana z samej bawełny a jednocześnie przyjemniejsza w dotyku i raczej lepiej przepuszczająca powietrze niż ta z samego poliestru.

metka ubraniowa

/Na zdjęciu metka ubraniowa/

A teraz zadanie dla Was

Przyjrzyj się metkom na Twoich ubraniach. Wybierz jedną z nich. W zeszycie napisz informację odczytaną z metki:

• jaka to część ubioru (np. bluza dresowa, spodnie)
  • z jakich włókien jest wykonany ten produkt i jaki jest ich udział procentowy poszczególnych włókien.
  • do jakich kategorii należą te włókna

Oto przykład:

"Spodnie dresowe. 60% poliamid, 37% elana, 3% argona.
Poliamid jest włóknem chemicznym, syntetycznym,
elana to również włókno chemiczne, syntetyczne
a argona jest włóknem chemicznym sztucznym."

Za dzisiejsze zadanie można otrzymać piątkę.

Aby otrzymać szóstkę należy wypisać informacje z trzech różnych metek oraz odpowiedzieć na pytanie:
Jakie właściwości ma włókno poliamidowe?
(informację tę należy znaleźć w Internecie)

Zdjęcie zeszytu z wykonanym zadaniem należy tradycyjnie przesłać na adres e-mail: wojciech.wytyk@gmail.com  koniecznie wpisując w temacie swoje imię, nazwisko i klasę. To ważne, bo ułatwia to znacznie wpisanie oceny lub plusa do dziennika. Ostatecznie, jeśli ktoś nie ma innej możliwości, może zdjęcie wysłać na numer telefonu: 722 583 207.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie,

Pan Wojtek