CYKL TEMATYCZNY (15.04-24.04.2020)

WITAJCIE KOCHANI !!

ZAPRASZAMY NA KANAŁ NASZEJ WIRTUALNEJ ŚWIETLICY W KTÓRYM ZNAJDZIECIE:

kanał z propozycją zabaw dla dzieci w domu

kanał z propozycją zajęć plastycznych w domu

kanał z propozycją filmów edukacyjnych dla dzieci

kanał z propozycją piosenek dla dzieci

kanał z propozycjami filmów dla dzieci

"NASZA PLANETA - JAK O NIĄ DBAĆ ??"

Ekologia – tak by zrozumiały ją dzieci

Ekologia jest jedną z nauk która najprościej rzecz ujmując zajmuje sie przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza. Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

Co to  oznacza że jestem eko ?

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko. Nie krzywdzą innych zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpaday. Ogólnie mówiąc jest to dbanie o środowisko. Aby być eko należy wykonywać m.in. takie czynności:

• wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
  • nie wyrzucać jedzenia,
  • myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
  • gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
  • sprzątać po psie.

Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, dzięki którym przyczyniamy się do naprawy naszego domu – środowiska. Jednak te wymienione powyżej należą do najistotniejszych, które może praktykować każdy człowiek, szczególnie ten najmłodszy.

Jakie korzyści wynikają z nauki jaką jest ekologia ?

Edukacja na temat ekologii powinna dotyczyć wszystkich ludzi – dorosłych oraz dzieci. Im wcześniej podejmujemy działania zmierzające do zrozumienia tej dziedziny nauki ,tym lepiej okazujemy szacunek miejscu, w którym mieszkamy.

Głównymi celami edukacji ekologi są:

• odczucie pełnej odpowiedzialności do przyrody
  • uzmysłowienie, że wszystko pochodzi od przyrody

Te dwa aspekty zmierzają tylko do jednej niezwykle istotnej kwestii. Szacunek dla przyrody odzwierciedla się nie tylko w segregowaniu śmieci czy oszczędzaniu wody ale przede wszystkim w sposobie myślenia. Ekologia uczy nas tego, że każdy człowiek ten mały i duży z dniem swoich narodzin stał się cząstką środowiska, dlatego też jego obowiązkiem jest dbanie o tą przestrzeń.

Ekologia w  wychowaniu

Ekologia obecnie bardzo często postrzegana jest jako trend. Jednak w przypadku osób najmłodszych może być ona prostym przesłaniem zmierzającym do szacunku tego, co nas otacza – przyrody. Istnieje wiele sposobów, które zbliżają dzieci do zachowania ekologicznego stylu życia. Wbrew ogólnym przekonaniom spotykamy się z życiem eko od najmłodszych lat. Czym jest ekologia dla dzieci? Zdrowy styl życia wśród dzieci to nie tylko uświadamianie problemu zanieczyszczenia środowiska ale wszystkie przedmioty, które pomagały w dorastaniu. Do tych przedmiotów i czynności można z pełnym przekonaniem zaliczyć:

• zdrową żywność
  • naturalna bliskość obojga rodziców
  • ekologiczne pieluchy
  • ekologiczne wózki dziecięce
  • ekologiczne zabawki
  • ekologiczne ubrania dla dzieci
  • i wiele innych

Ekologia należy do dziedziny nauki, która wbrew powszechnym opiniom dotyczy każdego człowieka. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z uroków przyrody, doceniając jej niezwykłe walory. To właśnie za jej pomocą poznają śpiew ptaków, urokliwość roślin, naturalność środowiska , a w późniejszych latach nabierają także szacunku, do wszystkiego co ich otacza. Definicja ekologii dla dzieci z pozoru wydaje się bardzo trudna. Jednak, gdy się dłużej zastanowić, można ją opisać w jednym, prostym zdaniu: ekologia to nic innego jak nasz dom oraz wszystkich istot, które nas otaczają.

Data dodania: 2020-04-15 14:29:31
Data edycji: 2020-04-27 14:04:21