Czcionka:

A+A-

Kontrast:

CYKL TEMATYCZNY (15.04-24.04.2020)

WITAJCIE KOCHANI !!

ZAPRASZAMY NA KANAŁ NASZEJ WIRTUALNEJ ŚWIETLICY W KTÓRYM ZNAJDZIECIE:

 

kanał z propozycją zabaw dla dzieci w domu

kanał z propozycją zajęć plastycznych w domu

kanał z propozycją filmów edukacyjnych dla dzieci

kanał z propozycją piosenek dla dzieci

kanał z propozycjami filmów dla dzieci

 

 

 

"NASZA PLANETA - JAK O NIĄ DBAĆ ??"

 

 

 

 Ekologia – tak by zrozumiały ją dzieci 

 

Ekologia jest jedną z nauk która najprościej rzecz ujmując zajmuje sie przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza. Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

 

 

 

 

 

Co to  oznacza że jestem eko ?

 

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko. Nie krzywdzą innych zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpaday. Ogólnie mówiąc jest to dbanie o środowisko. Aby być eko należy wykonywać m.in. takie czynności:

 • wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
 • nie wyrzucać jedzenia,
 • myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
 • gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
 • sprzątać po psie.

Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, dzięki którym przyczyniamy się do naprawy naszego domu – środowiska. Jednak te wymienione powyżej należą do najistotniejszych, które może praktykować każdy człowiek, szczególnie ten najmłodszy.

 

 

Jakie korzyści wynikają z nauki jaką jest ekologia ?

 

 

Edukacja na temat ekologii powinna dotyczyć wszystkich ludzi – dorosłych oraz dzieci. Im wcześniej podejmujemy działania zmierzające do zrozumienia tej dziedziny nauki ,tym lepiej okazujemy szacunek miejscu, w którym mieszkamy.

 

 

Głównymi celami edukacji ekologi są:

 • odczucie pełnej odpowiedzialności do przyrody
 • uzmysłowienie, że wszystko pochodzi od przyrody

Te dwa aspekty zmierzają tylko do jednej niezwykle istotnej kwestii. Szacunek dla przyrody odzwierciedla się nie tylko w segregowaniu śmieci czy oszczędzaniu wody ale przede wszystkim w sposobie myślenia. Ekologia uczy nas tego, że każdy człowiek ten mały i duży z dniem swoich narodzin stał się cząstką środowiska, dlatego też jego obowiązkiem jest dbanie o tą przestrzeń.

 

 

Ekologia w  wychowaniu

 

Ekologia obecnie bardzo często postrzegana jest jako trend. Jednak w przypadku osób najmłodszych może być ona prostym przesłaniem zmierzającym do szacunku tego, co nas otacza – przyrody. Istnieje wiele sposobów, które zbliżają dzieci do zachowania ekologicznego stylu życia. Wbrew ogólnym przekonaniom spotykamy się z życiem eko od najmłodszych lat. Czym jest ekologia dla dzieci? Zdrowy styl życia wśród dzieci to nie tylko uświadamianie problemu zanieczyszczenia środowiska ale wszystkie przedmioty, które pomagały w dorastaniu. Do tych przedmiotów i czynności można z pełnym przekonaniem zaliczyć:

 

 • zdrową żywność
 • naturalna bliskość obojga rodziców
 • ekologiczne pieluchy
 • ekologiczne wózki dziecięce
 • ekologiczne zabawki
 • ekologiczne ubrania dla dzieci
 • i wiele innych

Ekologia należy do dziedziny nauki, która wbrew powszechnym opiniom dotyczy każdego człowieka. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z uroków przyrody, doceniając jej niezwykłe walory. To właśnie za jej pomocą poznają śpiew ptaków, urokliwość roślin, naturalność środowiska , a w późniejszych latach nabierają także szacunku, do wszystkiego co ich otacza. Definicja ekologii dla dzieci z pozoru wydaje się bardzo trudna. Jednak, gdy się dłużej zastanowić, można ją opisać w jednym, prostym zdaniu: ekologia to nic innego jak nasz dom oraz wszystkich istot, które nas otaczają.

 

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2020-04-15 14:29:31
Data edycji: 2020-04-27 14:04:21
Ilość wyświetleń: 201

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej