Czcionka:

A+A-

Kontrast:

CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE...

CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE...

Z Szymonem Skorupką , uczniem klasy VIII A Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, laureatem dwóch konkursów kuratoryjnych  : z historii i wiedzy o społeczeństwie, do tego finalistą konkursu języka angielskiego -rozmawia nauczycielka historii Dorota Sielewicz

D.S.

Szymon ! Serdecznie gratulujemy Ci sukcesu , bo podwójny laureat to tytuł o którym może pomarzyć niewielu uczniów w Polsce. Opowiedz jak się przygotowywałeś do każdego etapu ( były dwa- rejonowy i wojewódzki)

Sz.S.

Tajemnica tkwi w tym, że trzeba te przedmioty lubić, trzeba powtarzać w domu, na kółkach z nauczycielkami . Mnie dodatkowo wspierała rodzina. Mama wypożyczała zadaną literaturę, tata ściągał testy o podobnej tematyce i rozwiązywałem. Cała rodzina kibicowała.

D.S.

Jaka jest Twoja ulubiona epoka historyczna?

Sz.S.

Zdecydowanie Historia Najnowsza a konkretnie II wojna światowa. Dlatego ucieszyłem się, że te zagadnienia są tematem przewodnim etapu wojewódzkiego. Moje ulubione postaci z II wojny światowej  to generał Dwight Eisenhower i Douglas MacArthur.

D.S.

Ciągle słyszę marudzenia, że ta historia taka trudna. Co byś poradził swoim rówieśnikom, jak  byś ich zachęcił do nauki tego przedmiotu?

Sz.S.

Uczę się nie tylko na lekcji, z notatek i książki. Gram w gry strategiczne typu „Hearts of iron 4”, czytam mnóstwo książek. Czasem ciężko mnie wyciągnąć z EMPiK-u. Ale ja to po prostu lubię.

D.S.

Można się też uczyć historii poprzez teatr i uczestnictwo w przedstawieniach . W tym roku postanowiliśmy stworzyć kabaret historyczny . Jak oceniasz tę metodę ?

SZ.S.

To na pewno jest jakaś metoda , bo można się uczyć bawiąc.  Dodatkowo mieliśmy wyzwanie językowe, bo każda postać grała w swoim języku .Ja akurat wystąpiłem w roli ministra spraw zagranicznych Republiki Weimarskiej  , hrabiego Ulricha von Brockdorff- Rantzau w przedstawieniu pt. „ Ces’t la vie, Polsko „. Po niemiecku. 


D.S.

Tak. Byłeś jako ten hrabia świetny ! A jednocześnie udowodniłeś, że masz poczucie humoru i nie jesteś typowym „ mózgowcem” . Jako reżyser jeszcze raz dziękuję

A jaki jest Twój ulubiony dział z wos-u ?

Sz.S.

Ten o prawach człowieka ,ale i funkcjonowanie samorządu terytorialnego jest ciekawe. Na co dzień jestem Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego, więc  mam lekcję samorządności w praktyce. Obecnie próbuję swoich sił w konkursie organizowanym dla uczniów szkół podstawowych przez XIII LO w Szczecinie . 

D.S.

W tym miejscu zaznaczmy, że Twoją nauczycielką wos i opiekunką Samorządu Uczniowskiego jest pani Alina Poskart. 

A jakie jest Twoje zdanie na temat wprowadzania wos- u jako przedmiotu nauczania dopiero w klasie VIII-ej ?

Sz. S.

Uważam ,że to trochę późno. W końcu w wieku 18 lat już będziemy mogli głosować.

D.S.

A jak to jest z tym angielskim ?  Jesteś finalistą konkursu wojewódzkiego . Pamiętam jak rok temu  kręciliśmy sceny z życia Pomorza Zachodniego w Średniowieczu i sam „ z marszu” przetłumaczyłeś tekst narratora na angielski . Byłam pod wrażeniem ! A tekst był pisany na potrzeby projektu ERASMUS + i nie był łatwy Skąd taka znajomość języka ?

SZ.S.

Od dawna chodzę na korepetycje do pani Aleksandry Matusewicz, korzystam z ciekawych metod jakie wprowadziła na lekcji angielskiego w szkole pani Iwona Ośka np. programu Insta.Ling do nauki słówek. Uczę się z filmów, gier. Angielski teraz jest wszędzie.

D.S.

Jakie są twoje plany na przyszłość ? Jaką szkołę wybierzesz po ukończeniu podstawówki ?

SZ.S.

Na pewno będzie to szkoła w Szczecinie . Rozważam m.in.  starania o dostanie się do XIII LO lub II LO ,do klasy z maturą międzynarodową.

D.S.

Ambitnie !

A powiedz, czy masz jakąś „ piętę Achillesa” jeśli chodzi o przedmioty szkolne?

SZ.S.

Może nie jest to „ pięta Achillesa”, ale najmniej pewnie czuję się z  chemii

D.S.

Co robisz w czasie wolnym od nauki  ? W ogóle masz jeszcze jakiś czas wolny ?

SZ.S.

Uwielbiam piłkę nożną, jestem trampkarzem w KS „Fala” Międzyzdroje”.

D.S.

Ulubiona drużyna?

SZ.S.

Real Madryt

D.S.

W jakim zawodzie widziałbyś się w przyszłości ?

SZ.S.

Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem.

D.S.

Może rola ministra spraw zagranicznych nie była przypadkowa ? Ja bym cię widziała w dyplomacji

Wiedza z historii , wos i geografii mogłaby tam zaprocentować , znajomość języków też …

SZ.S.

O właśnie ! Ostatnio coś mnie wzięło na naukę włoskiego i uczę się go korzystając z aplikacji Duolingo 

D.S.

Prawdziwy poliglota !

Czy na zakończenie chciałbyś coś powiedzieć  tak od siebie ?

Sz.S.

Dziękuję nauczycielom, którzy przyczynili się do mego sukcesu:  a więc Pani Dorocie Sielewicz , Pani Alinie Poskart, Pani Iwonie Ośce, kibicującej mi wychowawczyni Pani Ani Krupie oraz mojej klasie czyli  klasie VIII A ( serdecznie Was pozdrawiam ! )

D.S.

Szymon ! Serdecznie dziękuję Ci za rozmowę. Jej celem było przybliżenie naszej społeczności lokalnej sylwetki tak utytułowanego ucznia, osoby , której się chce więcej niż innym ,wszechstronnej i promującej naszą gminę w województwie.  Liczymy, że wkrótce i w Polsce Wszyscy życzymy Ci realizacji życiowych celów, gratulujemy rodzicom, gratulujemy sobie ,że mieliśmy okazje z Tobą współpracować i cieszyć się wspólnym sukcesem . Szkoła jest  z Ciebie bardzo dumna.
Data dodania: 2020-03-19 11:02:18
Data edycji: 2020-03-19 11:10:28
Ilość wyświetleń: 644

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej