Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Hiszpańskie Toledo przed Świętami

Toledo w regionie Castilla La Mancha to klejnot hiszpańskiej architektury - cel wycieczek turystycznych z całego świata. Mieści się tu Gregorio Maranon Escuela – szkoła partnerska, z którą w ramach projektu Erasmus + ,,Mind and body - a healthier tomorrow” (,,Ciało i umysł - zdrowsze jutro”) współpracuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach. W listopadzie hiszpańska szkoła była gospodarzem kolejnego cyklicznego spotkania dla wsystkich partnerów projektu – szkół z Turcji, Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Polski. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klasy szóstej i siódmej, którzy udali się do Toledo pod opieką nauczycielek angielskiego Iwony Ośki (liderki projektu) oraz Mileny Karpowicz.

Dla uczniów była to niepowtarzalna okazja zdobycia wielu ciekawych doświadczeń. Podczas zajęć ruchowych strzelano z łuku, ćwiczono karate, toczono turnieje rycerskie, grano w gry podwórkowe różnych narodów. Polskie dzieci nauczyły innych jak grać w zbijaka. Nie brakowało okazji do smakowania hiszpańskich potraw, poznawania miejscowej muzyki, tańców oraz do bliższych kontaktów z kolegami z Hiszpanii i innych krajów. Toledańscy przyjaciele przybliżyli naszym uczniom postać Don Kichota z Manczy. Ten bohater szesnastowiecznej powieści, walczący z wiatrakami błędny rycerz, jest postacią mocno wrośniętą w kulturę i tradycję całego regionu La Mancha.

Podczas spotkania przekazany został również miś Grześ i jego dziennik podróży. Maskotka po kolei odwiedza kraje biorące udział w projekcie. Podczas pobytu w Polsce, od majowej wizyty partnerów w Międzyzdrojach, przewodnikami Grzesia po naszej szkole i okolicy byli uczniowie klas I-III, pod opieką p. E. Żabińskiej i p. B. Szymańskiej. Miś pozostanie w Hiszpanii aż do spotkania na Sycylii.

Wszyscy uczestnicy spotkania z przyjemnością zwiedzali miasto i podziwiali uroki historycznego Toledo.W tym czasie miasto przygotowywało się już do Świąt Bożego Narodzenia – ulice zaczynały mienić się mnóstwem drobnych światełek, a po marcepanowe smakołyki, z których słynie hiszpańskie miasto, ustawiały się kolejki chętnych.

Milena Karpowicz

Data dodania: 2019-01-07 15:05:44
Data edycji: 2020-02-09 15:06:19
Ilość wyświetleń: 372

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej