JĘZYK POLSKI 03.04.2020

Mam nadzieję, że pamiętaliście, co to jest „rodzina wyrazów”?

Rodzinę wyrazów rzeczownika „optymizm” tworzą, np.:  optymista,  optymistka,  optymistyczny,  optymistycznie.

Dopiszcie datę do poprzedniej lekcji.

Na stronie 197 znajduje się definicja „przerzutni”. Przeczytajcie ją, a następnie zapiszcie w zeszycie poniższą definicję.

przerzutnia - przerzucenie do następnego wersu wyrazu lub kilku wyrazów należących treściowo do wersu poprzedniego

W ramach dzisiejszej lekcji wykonajcie poniższe zadania. Spróbujcie zrobić je sami. W poniedziałkowej lekcji umieszczę poprawne odpowiedzi.

Poniżej znajduje się kilka zdań, które dotyczą utworu Kazimierza Wierzyńskiego „Zielona mam w głowie” ( podręcznik s.197). Część z nich zawiera fałszywe informacje. Wybierz tylko te, które twoim zdaniem są prawdziwe i zapisz je w zeszycie.

1. Wiersz „Zielono mam w głowie” Kazimierza Wierzyńskiego to utwór stroficzny.
  2. Wiersz ten składa się z trzech strof.
  3. W każdej strofie jest inna liczba wersów.
  4. Każda strofa ma 4 wersy.
  5. Wiersz jest napisany dwunastozgłoskowcem.
  6. Wiersz jest napisany trzynastozgłoskowcem.
  7. W omawianym utworze występują rymy parzyste.
  8. W omawianym utworze występują rymy przeplatane.
  9. Utwór ten reprezentuje lirykę bezpośrednią, o czym świadczy, np. cytat: „Obnoszę po ludziach (…)”, ponieważ występuje tu czasownik w 1. osobie liczby pojedynczej.
  10. Utwór ten nie reprezentuje liryki bezpośredniej, ponieważ nie ma w nim czasowników w 1. osobie ani zaimków typu :mój, moje, mnie.
  11. Przykład przerzutni można zaobserwować w wersach: „Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną, / Na klombach mych myśli sadzone za młodu,”
  12. Przykład przerzutni można zaobserwować w wersach: „ Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety / Rozdaję wokoło i jestem radosną / Wichurą zachwytu (…)”
  13. W wierszu „Zielono mam w głowie” podmiot liryczny jest optymistycznie nastawiony do życia, o czym świadczy nawet sam tytuł.
  14. W wierszu „Zielono mam w głowie” podmiot liryczny jest pesymistycznie nastawiony do życia, o czym świadczy nawet sam tytuł.
  15. Przykładem metafory mogą być słowa – „klomby mych myśli”.
  16. Epitet to, np. „duszę błękitną”.
  17. Epitet to, np. „Zielono mam w głowie”.

To wszystko na dzisiaj!

Życzę miłego weekendu i dużo optymizmu, bo teraz bardzo nam się przyda!

Katarzyna Kowalczyk-Błocian

Data dodania: 2020-04-02 20:15:47