JĘZYK POLSKI 27.03.2020

Dzisiaj rozpoczniemy cykl lekcji dotyczących fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Zapiszcie w zeszycie lekcja i temat.

Lekcja

Temat: Przypomnienie wiadomości na temat twórczości Adama Mickiewicza.

Korzystając z Internetu przygotuj krótką notatkę o Adamie Mickiewiczu. Na pewno powinny się w niej znaleźć daty narodzin i śmierci,  i  najważniejsze dzieła poety.

Adam Mickiewicz –

Przeczytaj poniższe wiadomości dotyczące okoliczności powstania „Pana Tadeusza” - najbardziej znanego utworu Adama Mickiewicza.

Okoliczności powstania Pana Tadeusza

Mickiewicz, podczas pobytu w Wielkopolsce, na krótko po zakończeniu powstania listopadowego, stworzył plan Pana Tadeusza. Pisał go natomiast już w Paryżu, w latach 1832 – 1834.

Jak podają znawcy literatury mickiewiczowskiej, wśród przyczyn, dla których Mickiewicz zdecydował się na stworzenie tego typu dzieła, znalazły się:

• przypomnienie historii Polski, czyli kraju, za którym tak bardzo tęsknił; obudzenie nadziei pokładanych w kampanii napoleońskiej;
  • sławienie uroków ziemiańskiego, szlacheckiego życia oraz piękna przyrody rodzimej ziemi;
  • optymistyczna wizja przyszłych losów Polski;
  • epopeja miała być też dla autora powrotem do „arkadii lat dziecięcych”, stąd też w utworze pojawił się obraz tzw. małej ojczyzny. (https://klp.pl/pan-tadeusz/)

Wysłuchaj nagrania „Inwokacji” pochodzącej z „Pana Tadeusza”, które znajdziesz tutaj https://www.youtube.com/watch?v=_AWlMBB6QWA

To wszystko na dzisiaj. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu!

Katarzyna Kowalczyk-Błocian

Data dodania: 2020-03-26 20:08:14