5 września odbyła się już dziewiąta odsłona NARODOWEGO CZYTANIA, podczas której czytaliśmy Balladynę Juliusza Słowackiego. Ten romantyczny dramat powstał na emigracji podczas zaborów, kiedy toczyła się dyskusja na temat przyczyn niedawnej klęski powstania, nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Tematyka utworu porusza problematykę żądzy władzy i poszukiwania miłości…
Jak daleko można posunąć się w walce o tron?
Do czego może doprowadzić zawiść, chora ambicja, pragnienie władzy?
Ale też:
Czym jest miłość? Jaka jest? I czy jest miłość prawdziwa, do matki, siostry, męża, kochanka?
Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Dlatego też w utworze nimfa, duszki, czary…
Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
My postanowiliśmy przekazać fragmenty „Balladyny”, koncentrując się na wątku miłosnym, jednak odczytane fragmenty dotykać będą także innych ludzkich pragnień i emocji. Mamy nadzieję, że spotkanie było okazją do przybliżenia tego dość zawiłego w treści dramatu.
"Całe życie jest szkołą"
72-500 Międzyzdroje
Leśna 17