Plastyka, 16. 04.

Dzień dobry. Link nie zadziałał, wklejam całe zadanie.

Wykonaj kolaż - na temat jednej wybranej emocji. Skorzystaj z obejrzanej wcześniej lekcji na temat ekspresjonizmu

Jakie znamy emocje?

Emocje można nazwać uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Czytając bardzo ciekawą książkę, możemy odczuwać zaintrygowanie, oglądając horror – strach. Wtedy, gdy zdamy bardzo trudny egzamin, czujemy radość, w sytuacji zaś, gdy mamy arachnofobię i zauważymy obok siebie pająka, pojawia się u nas lęk.

Przykład podziału emocji:
emocje związane ze strachem: niepokój, przerażenie, onieśmielenie;
emocje związane z radością: szczęście, rozkosz, satysfakcja czy duma;
emocje związane z miłością: akceptacja, ufność, uwielbienie;
emocje związane ze zdziwieniem: zdumienie, oszołomienie;
emocje związane ze wstydem: zażenowanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie;
emocje związane ze smutkiem: przygnębienie, żal;
emocje związane ze złością: gniew, wściekłość, irytacja.

Prawda jest jednak taka, że ani powyższy, ani żaden inny podział emocji nie jest doskonały – możliwe stany emocjonalne przenikają się i chociażby żal może być powiązany zarówno z miłością, jak i ze smutkiem

Kolaż (również z fr. collage) – technika artystyczna polegająca na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płaszczyznę np. kartkę papieru, i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi np. farbą plakatową, akrylową, kredką.

Słowo „kolaż” pochodzi od francuskiego czasownika coller (sklejać). Termin ten został użyty po raz pierwszy przez Georges Braque’a, a także Pabla Picassa na początku XX wieku, kiedy ta starożytna technika, znana w Chinach od 200 p.n.e., stała się częścią sztuki nowoczesnej.

Przykładowe kolaże możesz znaleźć tu:

Znajdź w miarę sztywną kartkę kartonu, papieru o formacie A3 lub A4, przygotuj klej i farby, lub kredki. Możesz pracę wykonać najpierw kredkami, później na jej powierzchni nakleić elementy gazet, jakieś napisy, kawałki fotografii, drobne płaskie przedmioty...itp.

Zastanów się jaką emocję chcesz pokazać na swojej pracy,
- wykonaj szkic, zamysł swojej pracy,
- poszukaj materiałów, z których możesz wykonać tę pracę,
- wykonaj pracę.

Zwróć uwagę by skończona praca była cała pokryta kolorami,  miała doklejone elementy, by dotyczyła konkretnej emocji.
Uwaga- nie musisz przedstawiać twarzy, by wyrazić emocje, obraz może mieć charakter abstrakcji.

Prześlij zdjęcie pracy z nazwą namalowanej emocji do 27 kwietnia na adres anna.mackiewicz@sp1.com.pl

Anna Mackiewicz

Data dodania: 2020-04-15 16:51:21