Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Religia 10.06

Religia 10.06

Króluj nam Chryste!  Zawsze i wszędzie!

Uczymy się kolejnych nowych pozdrowień chrześcijańskich.

Rozpoczęliśmy miesiąc czerwiec, który w sposób szczególny poświęcony jest Sercu Pana Jezusa w nabożeństwach czerwcowych.

 

Na rozpoczęcie katechezy odmówić akt wiary: Wierzę w Ciebie…

 

na zadanie domowe pomodlić się wspólnie rodzinnie Litanią do Serca Jezusowego.

 

Zapraszamy już na Niedzielne Msze św. i w tygodniu na nabożeństwo czerwcowe o godz. 18.15. 

W czwartek 11 czerwca mamy „Boże Ciało”. Zapraszamy do kościoła na Mszę św. o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 19.00.

 

Dziś do obejrzenia prezentacja z zadaniami.

Temat: Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

 

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W jednym z francuskich klasztorów zakonnica o imieniu Julianna wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widocznej plamy koloru czarnego. Nie rozumiała tego więc zwróciła się do przełożonej. Ta jednak wyśmiała ją. Wtedy siostra Julianna zaczęła się modlić o zrozumienie tego widzenia i pewnego dnia usłyszała głos oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które miałoby umocnić wśród ludzi wiarę w prawdziwą obecność Jezusa pod postacią chleba Eucharystycznego. Jednak władze kościelne sceptycznie odniosły się do widzeń prostej zakonnicy. Ale w 1263 roku w Bolsenie, niedaleko Rzymu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Mający wątpliwości w wierze ksiądz odprawiając Mszę Św. podczas łamania hostii zauważył, jak na białe płótno korporału zaczęła sączyć się krew. Dopiero wtedy papież Urban IV wprowadził w Rzymie takie święto, a papież Jan XXII w XIV wieku nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się w katedrze w Orvietto niedaleko Bolseny. W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Dopiero wiek XVI przyniósł tak bogate obchody z jakimi spotykamy się do dziś szczególnie na polskiej wsi. 

Zachęcam Was do udziału w uroczystościach Bożego Ciała. W tym roku procesji ulicami naszego miasta nie będzie, ale możesz:
• przyjść na Mszę Św.,
• przystroić swój dom i pomodlić się z rodziną,
• zachęcić innych do udziału w tej uroczystości.

 

Prezentacje z zadaniami do obejrzenia. W załaczniku także historyczna prezentacja.

https://view.genial.ly/5ed4efbd5d5bf80d8a79cb08/interactive-content-uroczystosc-bozego-ciala

 

 

https://view.genial.ly/5eada2f3eacf4c0d6716d212/presentation-boze-cialo

 

Sakrament Bierzmowania odbędzie się w niedzielę 28 czerwca o godz. 19.00 w naszym parafialnym kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Zapraszamy na spotkania kandydatów do bierzmowania dziś, tj. środa: o godz. 19.00 Msza św. a po niej spotkanie.

 

Kto chciałby mieć ocenę celującą na koniec roku, proszę przynieść na dzisiejsze spotkanie zeszyt z wypełnionymi zadaniami, które były przesyłane.

 

Pamiętam o Was w modlitwie i pozdrawiam serdecznie. Pamiętaj, że jesteś w Sercu Jezusa :)

ks.Tomek

 

Przypomnienie treści Listu do Waszych Rodziców, bo na ostatnim spotkaniu do bierzmowania nie było wszystkich.

 

Drodzy Rodzice Kandydatów do Bierzmowania

 

W związku z wejściem w życie luzowaniem obostrzeń sanitarnych pragnę podjąć temat bierzmowania Państwa dziecka.

Planowany termin bierzmowania to niedziela, 28 czerwca 2020, godz. 19.00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Jeśli podejmą Państwo decyzję o przystąpieniu dziecka do sakramentu bierzmowania w powyższym terminie, to proszę o:

 1. Świadectwo chrztu kandydata do bierzmowania (Ci, którzy mi jeszcze nie dostarczyli). U większości osób informację te znalazłem w dokumentacji z I komunii św. waszych dzieci.
 2. Podanie imienia świętego patrona, którego imię dziecko przyjmie w czasie bierzmowania. Może to być imię chrzcielne – ono ma pierwszeństwo. Większość dzieci już to zrobiła na katechezie, gdy prezentowała historię swojego świętego patrona. Termin do 18. czerwca.
 3. Podanie, w terminie do 18. czerwca, imienia/imion i nazwiska jednego świadka bierzmowania (pierwszeństwo mają chrzestni). Świadek bierzmowania powinien wcześniej przystąpić do spowiedzi i móc przyjąć komunię św. w czasie bierzmowania.
 4. Wpłacenie, w terminie do 18. czerwca, kwoty 100 zł, która przeznaczona będzie na koszty organizacji uroczystości oraz na księgę Pisma Świętego + dyplom, które otrzyma dziecko w dniu Bierzmowania. W przypadku niemożności wpłacenia powyższej kwoty proszę o kontakt ze mną.
 5. Niezbędne będzie także, dopilnowanie, aby dziecko przed przystąpieniem do bierzmowania przystąpiło do spowiedzi św. (sobota 27. czerwca godz. 12.00).
 6. Przewidziane są także cotygodniowe spotkania przygotowawcze dla młodzieży w kościele w Międzyzdrojach oraz spotkanie dla rodziców.

Dokumenty i opłaty proszę składać u mnie, najlepiej po Mszy św. w niedzielę lub dni powszednie. W razie pytań proszę kontaktować się ze mną osobiście lub przez 
e-mail: tomasztylutki@gmail.com

Z uszanowaniem ks. Tomasz

 

Następne spotkania odbędą się:

 1. Środa 10 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie)
 2. Czwartek 18 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie)
 3. Czwartek 25 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie z próbą)
 4. Piątek 26 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie z próbą ze świadkami)
 5. Sobota 27 czerwca godz. 12.00 – spowiedź św. (kandydaci, świadkowie, rodzice)
 6. Niedziela 28 czerwca godz. 19.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu Bierzmowania.

 

Imię z bierzmowania

„Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona. Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu”. [Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, p.16].

 

Kto może być świadkiem bierzmowania?

Zwyczaj świadkiem bierzmowania jest osoba tej samej płci co kandydat. Jeśli to możliwe - świadkiem powinien być ktoś z chrzestnych bierzmowanego. Tam gdzie nie jest to możliwe świadkiem może być osoba, która jest wierzącym i praktykującym katolikiem, nie ma przeszkód do otrzymania rozgrzeszenia i przyjęcia komunii św. (tzn. nie trwa na stałe w sytuacji grzechu śmiertelnego, np. związek niesakramentalny, konkubinat, itp.), przyjęła już sakramenty Najświętszej Eucharystii i bierzmowania oraz ukończyła 16. rok życia.

Na temat zadań świadka bierzmowania wypowiada się kan. 892 KPK. Według tej normy świadek bierzmowania ma troszczyć się, „ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem”. Świadek bierzmowania jest reprezentantem wspólnoty Kościoła i poręczycielem przyjmowanego sakramentu. Ma być dla bierzmowanego wzorem życia zgodnego z wyznawaną wiarą.

Data dodania: 2020-06-10 09:56:08
Data edycji: 2020-06-10 10:02:47
Ilość wyświetleń: 187

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej