Religia 3-4.06

Szczęść Boże! ----> Bóg zapłać! albo daj Boże!

Uczymy się pozdrowień chrześcijańskich. Rozpoczęliśmy miesiąc czerwiec, który w sposób szczególny poświęcony jest Sercu Pana Jezusa w nabożeństwach czerwcowych.

Dziś do obejrzenia prezentacja z filmami oraz do zrobienia krzyżówka:

na zadanie domowe pomodlić się wspólnie rodzinnie Litanią do Serca Jezusowego.

Zapraszamy już na Niedzielne Msze św. i w tygodniu na nabożeństwo czerwcowe o godz. 18.15.

Sakrament Bierzmowania odbędzie się w niedzielę 28 czerwca o godz. 19.00 w naszym parafialnym kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Zapraszamy na spotkania kandydatów do bierzmowania już jutro, tj. czwartek: o godz. 19.00 Msza św. a po niej spotkanie.

Pamietam o Was w modlitwie i pozdrawiam serdecznie. Pamiętaj, że jesteś w Sercu Jezusa :)

ks.Tomek

Drodzy Rodzice Kandydatów do Bierzmowania

W związku z wchodzącym od niedzieli 31.05 w życie luzowaniem obostrzeń sanitarnych pragnę podjąć temat bierzmowania Państwa dziecka.

Planowany termin bierzmowania to niedziela, 28 czerwca 2020, godz. 19.00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Jeśli podejmą Państwo decyzję o przystąpieniu dziecka do sakramentu bierzmowania w powyższym terminie, to proszę o:

1. Świadectwo chrztu kandydata do bierzmowania (Ci, którzy mi jeszcze nie dostarczyli). Osoby, które były ochrzczone w Międzyzdrojach nie muszą go dostarczać, wystarczy, że do środy 10. czerwca przekażą mi informację o parafii chrztu oraz przybliżonej dacie chrztu dziecka. Osoby, które były ochrzczone w parafii innej niż Międzyzdroje muszą do 18. czerwca dostarczyć świadectwo chrztu, jest to warunek niezbędny do bierzmowania.
  2. Podanie imienia świętego patrona, którego imię dziecko przyjmie w czasie bierzmowania. Może to być imię chrzcielne – ono ma pierwszeństwo. Większość dzieci już to zrobiła na katechezie, gdy prezentowała historię swojego świętego patrona. Termin do 18. czerwca.
  3. Podanie, w terminie do 18. czerwca, imienia/imion i nazwiska jednego świadka bierzmowania (pierwszeństwo mają chrzestni). Świadek bierzmowania powinien wcześniej przystąpić do spowiedzi i móc przyjąć komunię św. w czasie bierzmowania.
  4. Wpłacenie, w terminie do 18. czerwca, kwoty 100 zł, która przeznaczona będzie na koszty organizacji uroczystości oraz na księgę Pisma Świętego + dyplom, które otrzyma dziecko w dniu Bierzmowania. W przypadku niemożności wpłacenia powyższej kwoty proszę o kontakt ze mną.
  5. Niezbędne będzie także, dopilnowanie, aby dziecko przed przystąpieniem do bierzmowania przystąpiło do spowiedzi św. (sobota 27. czerwca godz. 12.00).
  6. Przewidziane są także cotygodniowe spotkania przygotowawcze dla młodzieży w kościele w Międzyzdrojach oraz spotkanie dla rodziców.

Dokumenty i opłaty proszę składać u mnie, najlepiej po Mszy św. w niedzielę lub dni powszednie. W razie pytań proszę kontaktować się ze mną osobiście lub przez
e-mail: tomasztylutki@gmail.com

Z uszanowaniem ks. Tomasz

Następne spotkania odbędą się:

1. Czwartek 4 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie)
  2. Środa 10 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie)
  3. Czwartek 18 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie)
  4. Czwartek 25 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie z próbą)
  5. Piątek 26 czerwca godz. 19.00 (Msza św. i spotkanie z próbą ze świadkami)
  6. Sobota 27 czerwca godz. 12.00 – spowiedź św. (kandydaci, świadkowie, rodzice)
  7. Niedziela 28 czerwca godz. 19.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu Bierzmowania.

Imię z bierzmowania

„Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona. Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu”. [Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, p.16].

Kto może być świadkiem bierzmowania?

Zwyczaj świadkiem bierzmowania jest osoba tej samej płci co kandydat. Jeśli to możliwe - świadkiem powinien być ktoś z chrzestnych bierzmowanego. Tam gdzie nie jest to możliwe świadkiem może być osoba, która jest wierzącym i praktykującym katolikiem, nie ma przeszkód do otrzymania rozgrzeszenia i przyjęcia komunii św. (tzn. nie trwa na stałe w sytuacji grzechu śmiertelnego, np. związek niesakramentalny, konkubinat, itp.), przyjęła już sakramenty Najświętszej Eucharystii i bierzmowania oraz ukończyła 16. rok życia.

Na temat zadań świadka bierzmowania wypowiada się kan. 892 KPK. Według tej normy świadek bierzmowania ma troszczyć się, „ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem”. Świadek bierzmowania jest reprezentantem wspólnoty Kościoła i poręczycielem przyjmowanego sakramentu. Ma być dla bierzmowanego wzorem życia zgodnego z wyznawaną wiarą.

Data dodania: 2020-06-03 18:09:00
Data edycji: 2020-06-03 18:11:20