Czcionka:

A+A-

Kontrast:

21 marca - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 marca - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

   ♥ Pierwszy dzień wiosny ♥

 

   W szkole zawsze uczyliśmy się, że wiosna rozpoczyna się 21 marca. Jest to jednak data wiosny kalendarzowej. Bowiem pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypada 20 marca 2021 roku. Wiąże się to z równonocą wiosenną - momentem kiedy i dzień, i noc mają po 12 godzin.

 

   ♦ Słowiańska bogini Mora była symbolem zimy. Plemiona Słowiańskie zaczynały obchody z okazji wiosny od tak zwanych Jarych Godów.

Na początku świętowania okresu palili i topili w rzece słomianą kukłę - Marzannę. Miało to oznaczać koniec panowania bogini Mory i początek nowej, radosnej pory roku. 

 

  ♦ Obchodzono ten moment bardzo hucznie, świętując tańcem i śpiewem.

Także śmigus-dyngus wziął się z Słowiańskich obchodów z okazji początku wiosny. W tym czasie powinno obmyć się w poświęconej wodzie, a następnie dla zdrowia poddać się chłoście. Obrzędy skąpania i chłosty połączono w jeden - śmigus-dyngus, który przetrwał do dziś, jednak w znacznie mniej bolesnej formie.

 

                            ♥ Światowy dzień zespołu Downa ♥

 

♦ Dzień, kiedy nosi się całkowicie celowo dwie różne skarpetki, przypada co roku 21 marca - czyli w pierwszy dzień wiosny. Od 2005 roku obchodzimy tego dnia Światowy Dzień Zespołu Downa. Taka data jest całkowicie nieprzypadkowa, ponieważ symbolizuje istotę tego zaburzenia, czyli trisomię 21 chromosomu.

 

♦ Osoba z zespołem Downa, w 21 parze chromosomów zamiast dwóch, ma ich trzy. Z tego powodu powstała akcja polegająca na zakładaniu dwóch różnych skarpetek. Jej inicjatorem jest pozarządowa, międzynarodowa, młodzieżowa organizacja World Youth Alliance.

 

♦ Celem tej ciekawej akcji jest zwrócenie uwagi na problemy osób z  zespołem Downa, a także zwiększenie świadomości społeczeństwa na ten temat oraz integracja. Zakładanie dwóch różnych skarpetek weszło już na stałe do polskich zwyczajów. Celebryci, politycy, muzycy, artyści i osoby prywatne co roku publikują swoje zdjęcia w różnych skarpetkach na portalach społecznościowych i chętnie propagują tę ideę.

 

♦ Jeżeli jeszcze nigdy nie brałeś udziału w tej akcji, a chcesz zacząć - wybierz jak najbardziej kolorowe i różne od siebie skarpetki i załóż je, niezależnie od stylistyki całego stroju.

 

 

Paula Kania i Karolina Romańska

Data dodania: 2021-03-19 13:27:10
Data edycji: 2021-03-19 13:33:03
Ilość wyświetleń: 460

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej