Dziękuję Maju!

Mam ogromne szczęście, bo w swojej pracy spotykam wyjątkowych młodych ludzi. Są różni, niektórzy dobrze się uczą, inni mają problemy, jednak wszystkich staram się zarazić moją miłością do języka polskiego.

5 lat temu w mojej klasie znalazła się wyjątkowa perełka, która od początku zaskakiwała błyskotliwością i otwartością umysłu. Maja Duszyńska to nie tylko inteligentna dziewczyna, to po prostu geniusz, ponieważ łatwość z jaką pochłania wiedzę, jest niezwykła.

Największym prestiżem oraz poziomem trudności cechują się Konkursy Kuratora Oświaty. Wymagają one przygotowania z zakresu wykraczającego ponad poziom szkoły podstawowej oraz przeczytania dodatkowych lektur. Maja już w zeszłym roku, będąc uczennicą klasy 7, zdobyła tytuł finalistki w Konkursie Języka Polskiego oraz Historycznym. W tym roku od początku śmiałyśmy się, że mierzymy wyżej, ale też zdawałyśmy sobie sprawę, jak trudno jest zostać laureatem i, że udaje się to naprawdę nielicznym.

Przyznaję, że podczas odczytywania wyników końcowych poszczególnych konkursów łezka kręciła mi się w oku. Razem z Anną Bednarczyk-Szczuraszek – uczącą biologii, Jolą Muth – uczącą matematyki oraz Ulą Dymitruk – uczącą chemii cieszyłyśmy się, że pracowitość, sumienność i mądrość Mai zostały docenione oraz czułyśmy dumę, że chociaż trochę mogłyśmy jej w tym towarzyszyć.

Maja Duszyńska w tym roku szkolnym została finalistką Konkursu Matematycznego i Biologicznego oraz laureatką Konkursu Chemicznego i Języka Polskiego. Tytuł laureata daje uczniowi możliwość dostania się do dowolnej szkoły średniej w całej Polsce, ocenę celującą na świadectwie, a laureat Konkursu Języka Polskiego jest zwolniony z pisania Egzaminu Ósmoklasisty z Języka Polskiego oraz automatycznie otrzymuje on 100% punktów.

Do sukcesu Mai przyczynili się również jej rodzice Katarzyna i Artur Duszyńscy, którzy w niezwykły sposób zawsze wspierali córkę, ale również ufali nam – nauczycielom.

Za chwilę przed Mają nowe wyzwania. Trudno wybrać liceum, gdy ma się możliwość uczyć wszędzie, ale wiem, że Maja ma już swoje typy. Jestem pewna, że obojętnie, gdzie ją los poniesie, odniesie sukces. To wyjątkowa dziewczyna, która wielokrotnie zaskakiwała mnie również chęcią pomocy, kreatywnością, koleżeńskością oraz uporem w dążeniu do celu. Cieszę się, że mogłam ją poznać i było mi dane uczyć ją, ale też przez te 5 lat być jej wychowawczynią. Przeżyłyśmy razem wiele przygód. Międzyzdrojanie mogą być dumni, że wśród nas wyrastają tak wyjątkowe osoby. Za to wszystko bardzo Ci Maju dziękuję!

Katarzyna Kowalczyk-Błocian

Nauczycielka języka polskiego w SP1