Dzień Europy 9 maja
,, Zjednoczeni w różnorodności ‘’
Dnia 9 maja w SP 1 w Międzyzdrojach radośnie obchodziliśmy urodziny Unii Europejskiej, połączyliśmy ten dzień z celebrowaniem 20-tej rocznicy akcesji naszego kraju do tej międzynarodowej organizacji.
Szkolny Klub Europejski działający w szkole atrakcyjnie zaplanował ten dzień. Zadaniem uczniów, pod opieką wychowawców, było przygotowanie stoisk tematycznych związanych z krajami UE. Wybór krajów do eksponowania nastąpił drogą losowania. Uczniowie przygotowali też część artystyczną, związaną ze swoim krajem w formie tańca lub piosenki z danego kraju.
Na początku naszej uroczystości przygotowani przez Panią Agnieszkę Rudnicką-Kot uczniowie klas 1-3 wspaniale zaprezentowali się w klasycznej i nowoczesnej aranżacji hymnu UE ,,Ody do radości’’, ukazując flagi 27 państw należących do UE.
Prowadzący ceremonię zapoznali społeczność szkolną z krótką historią integracji europejskiej, a uczniowie klasy VIIIa przedstawili inscenizację mitu o Europie.
Plany zjednoczenia Europy były już w średniowieczu, na nowo zaczęły nabierać realnego kształtu po II wojnie światowej. Europie zniszczonej po wojnie potrzebny był: pokój, integracja i solidarność.
9 maja 1950 roku Robert Schuman, czyli minister spraw zagranicznych Francji ogłosił słynną ,,Deklarację Schumana’’, mówiącą o powstaniu pierwszej wspólnoty europejskiej -EWWiS - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Pomysłodawcą tej inicjatywy był francuski ekonomista Jean Monnet, a pierwsza wspólnota stała się zalążkiem UE. Wierzyli oni w zjednoczoną Europę i pragnęli zapewnić dostatnie życie jej mieszkańcom w pokoju i szczęściu. Dlatego też urodziny UE uroczyście celebrujemy dnia 9 maja na pamiątkę ogłoszenia słynnej deklaracji. Krajami, które założyły wspólnotę były: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, RFN i Włochy.
Momentem przełomowym w historii UE było podpisanie traktatu z Maastricht w 1992 roku, który inicjował powstanie wspólnoty o nazwie Unia Europejska.
Obecnie ta organizacja międzynarodowa liczy 27 państw członkowskich, największe rozszerzenie UE miało miejsce dnia 1 maja 2004 roku - do Unii dołączyło wtedy 10 państw , w tym nasza ojczyzna Polska.
Naszą uroczystość zaszczyciły dwie zacne figury, pierwszą z nich była Polska, a drugą obchodząca urodziny Unia Europejska, mówiły o jedności, solidarności i harmonii oraz wartościach , które są fundamentem UE.
Po krótkim wstępie zaczęliśmy naszą epicką podróż po krajach Unii Europejskiej, zaczęliśmy od naszej pięknej, różnorodnej ojczyzny - Polski.
Naszą ojczyznę w całej krasie i w ciekawy sposób zaprezentowali uczniowie klasy III a. Przepięknie przebrani, perfekcyjnie przygotowani przedstawili historię, kulturę i tradycje naszego pięknego kraju.
Następnie przenieśliśmy się do Węgier, a jak wiemy - Polak Węgier dwa bratanki… Informacje o Republice Węgierskiej przedstawiły nam znane postacie historyczne i współczesne, w tej roli wystąpili uczniowie klasy IV a.
Wisienką na torcie okazał się występ zespołu Omega, którego wokalistka swoją ekspresją zauroczyła publiczność.
W bardzo uporządkowany sposób zaprezentowali się nasi sąsiedzi znad Odry – Niemcy - klasa IVb - przedstawiając historię, kulturę, ciekawostki, powiedzenia i potrawy charakterystyczne dla swojego kraju.
Gdzie są wiatraki, tulipany i jeździ się głównie na rowerach ?
Stolicą tego państwa jest Amsterdam - tak, to Królestwo Niderlandów - Holandia, informacje o tym kraju zaprezentowała nam klasa IV c, zapraszając do swojego kolorowego, kwiatowego, przepięknego stoiska.
Klasa Va zaprosiła nas do Danii - monarchii konstytucyjnej, krainy klocków LEGO, baśni Andersena, natomiast w pięknej stolicy państwa – Kopenhadze - znajduje się pomnik małej syrenki. Ekologia oraz hygge (wewnętrzna równowaga) są dla Duńczyków najważniejsze, dlatego owi potomkowie Wikingów są uważani za najszczęśliwszy naród na świecie.
Zielona Wyspa - do tej krainy zielonych łąk, świętego Patryka i trójlistnej koniczyny zaprosiła publiczność klasa V b. Dzięki nim poznaliśmy historię, tradycje oraz potrawy pochodzące z Irlandii.
„Kalimera” - Dzień dobry - w ten sposób przywitali nas bogowie z samej Hellady (klasa Vc), którzy w uroczy sposób zaprosili nas do Grecji, przygotowali dla publiczności mitologiczne, ciekawe zagadki. Po prezentacji antycznych budowli, schodząc z Akropolu, pięknie zatańczyli popularny taniec grecki Sirtaki (popularnie nazywany zorbą) i trzeba przyznać, że mieli wielkie pokłady energii, by wytrzymać tempo zorby!
„Ahoj!” - tak przywitali nas uczniowie klasy VIa prezentujący Republikę Czeską. Zaprezentowali nam ciekawą historię tego kraju, atrakcje, skojarzenia, potrawy i czeskie słówka. Z czeskich bagien, prosto na scenę, wynurzył się sam Jozin z Bazin, czyli Józek z Bagien: charakterystyczne baki, garnitur w kratę - to wypisz wymaluj - czeski komik Ivan Mladek. W tę postać wcielił się doskonale wychowawca klasy, a kultowy taniec brodacza wywarł duże wrażenie na publiczności .
Królestwo Belgii zostało przedstawione przez klasę VI b. Belgia jest 10 razy mniejsza od Polski, a Bruksela, stolica Belgii, odgrywa ważną rolę w UE, bo to w tym mieście znajdują się siedziby instytucji europejskich. Symbolem Brukseli jest Atomium - model atomu z żelaza. Słynne niebieskie bajkowe ludziki, czyli Smerfy zostały wykreowane przez belgijskiego rysownika tworzącego pod pseudonimem Peyo. Jeden taki niebieski ludzik pojawił się nawet na naszej uroczystości i był bardzo wysportowany, przebiegł się kilka razy po hali i schował na stoisku klasowym. Muzycznym elementem prezentacji był dynamiczny taniec integracyjny - Belgijka, do ekspresyjnego występu klasy przyłączyli się liczni uczniowie, grunt to dobra zabawa!
Słyszeliście o cesarzu Napoleonie? Ta historyczna postać zaprosiła nas w podróż z klasą VIIa, do malowniczej Francji, zapoznaliśmy się z historią tego kraju, zabytkami, przyrodą i potrawami słynnej kuchni francuskiej, a po skosztowaniu croissanta wysłuchaliśmy pięknej francuskiej piosenki.
Do największego kraju skandynawskiego – Szwecji, zaprosili nas uczniowie klasy VII b. Szwecja jest monarchią, na jej czele stoi król Karol Gustaw XVI. Innymi znanymi osobami pochodzącymi z tego kraju są Astrid Lindgren - autorka powieści dla dzieci (w tym słynnej Fizi Pończoszanki), czy Ingmar Bergman - znany szwedzki reżyser. Szwecja kojarzona jest ze znanymi markami takimi jak H&M czy IKEA, najsłynniejszym zespołem muzycznym pochodzącym ze Szwecji jest ABBA. Właśnie w rolę piosenkarzy z tego znanego zespołu wcielili się uczniowie klasy siódmej, urokliwie wykonując kompozycje muzyczną kultowego zespołu.
Hiszpania słynie z wielkich odkryć geograficznych, cudownych zabytków, przepięknych plaż, muzyki flamenco i corridy. Tapas, paella, gazpacho, churros, chorizo to specjały kuchni hiszpańskiej. Na naszą uroczystość przybyli torreadorzy z Madrytu oraz pełne energii, uzdolnione tancerki z Barcelony - uczniowie klasy VII c. Zaproponowali oni taniec dla naszej publiczności - pełną energii Macarenę – taniec, który łączy pokolenia, więc nasza społeczność szkolna żywiołowo i spontanicznie ruszyła do tańca. Jak Hiszpania, to czas zacząć fiestę!
Ostatnim krajem przedstawionym przez uczniów, tym razem klasę VIIIa, była słoneczna Italia, a w podróż po tym interesującym kraju, gdzie w każdym zakątku czuć ducha Imperium Romanum, zabrał nas twórca legendarnej pizzy Margherita - kucharz z Neapolu! Odwiedziliśmy wieczne miasto, Rzym i jego zabytki - Koloseum, Panteon i Forum Romanum. Spotkaliśmy się z twórcą marki samochodów wyścigowych Enzo Ferrari i z najsłynniejszą aktorką włoską Sophią Loren, wybraliśmy się na festiwal piosenki włoskiej do San Remo. Tam czekała na publiczność nie lada atrakcja - efektowny występ trzech tenorów w utworze ,, O sole mio’’.
Prezentacje krajów UE wykonane przez uczniów były atrakcyjne, stoiska różnorodne, kolorowe, kreatywnie zaaranżowane, potrawy smakowite, taka też była wizja naszego spotkania, by pokazać różnorodność, bogactwo kultury, doświadczeń i prezentowanych państw.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim zaangażowanym i pomagającym w organizacji.
opiekunki SKE SP 1 A.Poskart i A.Nogala
"Całe życie jest szkołą"
72-500 Międzyzdroje
Leśna 17