DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Nasza szkoła została nominowana przez Klub Senior + do udziału w challenge, którego celem jest rozpropagowanie święta Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podjęliśmy wyzwanie ! Efekt można zobaczyć na facebooku i tutaj :)

Nominowaliśmy do wykonania zadania 3 instytucje :
Burmistrza Międzyzdrojów i UM,
Klub Sportowy „Fala „ Międzyzdroje,
Miejską Bibliotekę Publiczną.

Jaki jest cel akcji?
5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie rozwojowe, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Często wiąże się to z trudnościami w nauce, porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz uzyskiwaniu kompetencji społecznych. Ludzie z takim problemem chcą jednak pracować, rozwijać się, czuć się potrzebni i wartościowi. Potrzebują pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia. Przyłączeniem się do tej akcji chcemy pokazać, że nasza szkoła doskonale o tym wie a w ramach programu wychowawczego edukujemy uczniów ,że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka . Społeczeństwo to bowiem wspólnota, która kształtuje się i rozwija dzięki unikalnym cechom każdej jednostki.

Piotr Frysiak

Data dodania: 2021-05-13 21:07:05