JĘZYK POLSKI 25.03.2020

Lekcja

Temat: Egzotyczny świat ludzi i przyrody w powieści Henryka Sienkiewicza.

1. Wyjaśnij znaczenie słów:
    1. egzotyka –
    2. flora-
    3. fauna –

[Polecam „Internetowy Słownik Języka Polskiego” https://sjp.pwn.pl/.]

W powieści „W pustyni i w puszczy” opisane są zwyczaje, zjawiska i choroby charakterystyczne dla afrykańskiego lądu. Krótko wyjaśnij znaczenie podanych poniżej pojęć. [Możesz korzystać z Internetu.]

1. Zwyczaje, zjawiska i choroby charakterystyczne dla Afryki opisanej przez Sienkiewicza:
    1. braterstwo krwi –
    2. Luela –
    3. fatamorgana –
    4. burza piaskowa –
    5. pora dżdżysta –
    6. malaria –
    7. febra –
    8. śpiączka afrykańska –

Jak wiecie akcja powieści „W pustyni i w puszczy” rozgrywa się w Afryce w latach 1884-1885.

Ojcowie Stasia i Nel przybywają do Egiptu, aby pomóc przy budowie Kanału Sueskiego, dzięki któremu możliwa będzie przeprawa pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Śródziemnym. Jest to bardzo trudny czas w dziejach Sudanu i Egiptu (na terenie tych państw rozgrywa się akcja). Kiedyś państwa te były uzależnione od Wielkiej Brytanii. Dlatego, jak wkrótce zobaczycie, na terenie tym stacjonowały wojska brytyjskie. Zarówno pan Rawlison jak i pan Tarkowski pracowali na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii. Od roku 1881 do 1898 w Sudanie ma miejsce powstanie mahdystów, czyli zbrojne wystąpienie członków muzułmańskiego bractwa religijnego pod wodzą Mahdiego przeciwko Wielkiej Brytanii. Do tego dochodzą walki między plemionami arabskimi i murzyńskimi, które zamieszkiwały te tereny.

To wszystko na dzisiaj. Życzę miłego dnia.

Katarzyna Kowalczyk-Błocian

Data dodania: 2020-03-24 20:32:59