Czcionka:

A+A-

Kontrast:

''KONFERENCJA W JAŁCIE'' NA KRYMIE 1945 - film

''KONFERENCJA W JAŁCIE'' NA KRYMIE 1945 - film

Zapraszamy Państwa serdecznie do obejrzenia kolejnego przedsięwzięcia grupy teatralnej HISTA czyli Historycznej i Satyrycznej Trupy Artystycznej. Grupa to kabaretowa , która stawia sobie za cel ocieplenie wizerunku przedmiotu historia w szkole  poprzez pokazanie, że o sprawach trudnych można mówić z humorem i bez specjalnej ujmy dla faktów historycznych. Suche fakty są nudne dla wielu osób, ale pokazane w formie satyrycznej mogą być lepiej przyswajalne :) Tym razem na tapetę wzięliśmy konferencję w Jałcie na Krymie z 1945 , gdzie Wielka Trójka z Koalicji Antyhitlerowskiej : Józef Stalin, Franklin Delano Roosevelt i Winston Churchill zadecydowała o paru ważnych dla Polski sprawach. Na pewno zatwierdzono wschodnią granic Polski na rzece  Bug a tym samym utratę tzw. Kresów. Wyrażono wolę powstania  Tymczasowego  Rządu Jedności Narodowej, który miał przeprowadzić po wojnie w Polsce wolne wybory, jednak bez międzynarodowych obserwatorów. W rzeczywistości władzę obejmie  komunistyczny, narzucony przez Stalina  Rząd Tymczasowy rozszerzony tylko o kilku polityków polskiej emigracji czyli TRzJN.

Rząd polski w Londynie na czele z Tomaszem Arciszewskim będzie oburzony postawą premiera W. Brytanii i prezydenta USA a postanowienia Jałty do dziś określane są często mianem „ zdrady”. Jałta to początek Polski Ludowej, wasalnej wobec ZSRR i rządzonej przez komunistyczną partię. Wysiłek żołnierzy polskich  walczących  na frontach II wojny światowej  w ramach Koalicji Antyhitlerowskiej               ( Francja, Norwegia, W. Brytania, Libia, Włochy, Belgia i Holandia, morza i oceany ) nie zostanie uszanowany przez zachodnich aliantów. Bez skrupułów Churchill i Roosevelt uznają w Jałcie Polskę za strefę wpływów radzieckich  i cofną w lipcu 1945 roku  poparcie dla działającego w Londynie rządu polskiego.  Wiadomo bowiem było ,że  do każdej  z ziem na której  stopę postawi  żołnierz radziecki, Stalin wysunie jakieś roszczenia . Albo będzie chciał je  przyłączyć do ZSRR jak np. Kresy z Wilnem i Lwowem , bądź   będzie przynajmniej chciał narzucić im rządy komunistów  zależnych  od Moskwy. I tak po 1945 Polska się odrodzi jako satelita ZSRR, ograbiona z Kresów, powiększona o ziemie zabrane Niemcom „ na otarcie łez”.  Ostatnie zdanie naszego przedstawienia wypowiadane przez Stalina to „ Polsza , ty tiepier maja” ( Polsko, Ty teraz moja!) zapowiada ten nieciekawy  w dziejach  Polski czas.

Jakie argumenty brali pod uwagę przywódcy Wielkiej Trójki w swych decyzjach o losach Europy i Azji , jak wyobrażamy sobie ,że mogła wyglądać uczta u Stalina – dowiecie się Państwo z filmu. Dodam tylko ,że Polska i  Japonia są tu tylko symbolicznie , jako takie „głosy” w głowach przedstawiciela W. Brytanii i USA.

Udział  w tym przedstawieniu wzięli uczniowie klasy VII B i VII C plus reprezentant klasy VIII B. Zagrali w 3 językach ( choć chwilami mieszanką polskiego i angielskiego , żeby brzmiało śmieszniej ).  Stalin jest po rosyjsku taki wiarygodny , bo grany przez ucznia z Ukrainy i  według mnie rewelacyjnie ! Ćwiczyliśmy on-line a więc w dość ciężkich warunkach do rozwijania warsztatu teatralnego. Zgrywaliśmy to pojedynczymi scenami , bo chcieliśmy ograniczyć czas na bycie razem ( jak to strasznie brzmi ! ) z powodu sytuacji epidemiologicznej. Wszyscy się dobrze przy kręceniu Jałty  bawili a dowód: zdjęcia z prób !

Kto wystąpił ,jako kto  itd. – proszę zwrócić uwagę na  napisy końcowe. Dodam, że muzyka z czołówki i z zakończenia to kompozycje własne pana od muzyki- Piotra Frysiaka.

  Z nadzieją, że film się spodoba życzymy Państwu dużo zdrowia i przyjemnego odbioru !

                                   Dorota Sielewicz – nauczycielka historii, autorka scenariusza , reżyser,  opiekun HISTY i…… jeszcze ktoś  w tym filmie :)

 

KONFERENCJA W JAŁCIE - KLIKNIJ!

Data dodania: 2021-03-10 19:43:35
Data edycji: 2021-03-10 19:47:27
Ilość wyświetleń: 1094

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej