Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Meteorologia - Dzień Nauki.

 W ramach działań związanych z realizacją projektu Erasmus+ „Promoting Innovation Through The Development of Creativity and Imagination”, 10 października 2018 roku, uczniowie klasy IV A, wraz z p. A. Lewandowską i B. Szymańską, wzięli udział w zajęciach przyrodniczych zorganizowanych przez pracownika Stacji Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w Białej Górze, dr Mariusza Samołyka. Zajęcia odbyły się w ogródku meteorologicznym. Uczniowie mogli zobaczyć wiele znanych im do tej pory tylko z książek przyrządów pomiarowych. Dzieci miały okazję zajrzeć do klatki meteorologicznej, w której znajdował się komplet termometrów.Uczniowie samodzielnie dokonywali pomiarów siły wiatru i odczytywali ją na przyrządzie, obserwowali w jaki sposób dokonuje się pomiaru temperatury gruntu na głębokości 5, 10, 20 i 50 centymetrów. W ogródku widzieli również termometry do pomiaru temperatury na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu, oraz 5 centymetrów nad poziomem gruntu. Widzieli w jaki sposób mierzy się wilgotność, ciśnienie powietrza, wysokość opadów atmosferycznych, nasłonecznienie i widzialność.
   Dzieci dowiedziały się w jakim celu wykonuje się takie pomiary i komu się najbardziej przydają. Pan doktor, który prowadził dla dzieci zajęcia opowiedział im wiele ciekawostek na temat pogody i szybkich jej zmian. Mówił między innymi o tym, że miejsce do pomiarów musi być czyste i ogrodzone. Nie wolno dopuszczać, żeby na urządzeniach pomiarowych gromadził się brud, kurz i pajęczyny. Uczniowie dowiedzieli się również ciekawych rzeczy na temat paneli słonecznych i ich użyteczności.
   Zajęcia były bardzo ciekawe między innymi dlatego, że dzieci mogły wszystkiego dotknąć i samodzielnie zbadać, zadawały wiele pytań. Na pewno ułatwi im to naukę przyrody, a szczególnie tematów dotyczących meteorologii.
Pod koniec zajęć wszyscy mięli okazję zmierzyć poziom hałasu. Żałowali tylko, że deszczomierz - przyrząd do mierzenia deszczu - był pusty, ponieważ bardzo długo nie było opadów.
   Mamy nadzieję, że takie zajęcia będzie można powtórzyć z dziećmi, ponieważ pomiary w ogródku meteorologicznym są możliwe do wykonania o każdej porze roku.


Barbara Szymańska

Data dodania: 2018-11-12 15:12:51
Data edycji: 2020-03-03 23:12:08
Ilość wyświetleń: 267

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej