Czcionka:

A+A-

Kontrast:

NARODOWE CZYTANIE ''MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ''

NARODOWE CZYTANIE ''MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ''

4 września nauczyciele z naszej szkoły po raz piąty wzięli  udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem była to „Moralność pani Dulskiej ”Gabrieli Zapolskiej. Oprócz nauczycieli  w  akcji  popularyzowania tej lektury wziął udział Burmistrz Mateusz Bobek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Andżelika Gałecka i bibliotekarz Szymon Głod. Czytanie  tego dramatu Zapolskiej to czysta przyjemność, bo jest tam mnóstwo dialogów, humoru i kontrastowych postaci.  „Moralność pani Dulskiej „ określana bywa „tragifarsą kołtuńską „ a  słowo kołtun zrobiło od  czasu  ukazania się książki oszałamiającą karierę.

Kołtun w Młodej Polsce  był synonimem człowieka  zacofanego , ograniczonego intelektualnie. Kołtuństwo wynikało z wrodzonej głupoty, braku odpowiedniej edukacji i wychowania. Było ono niejako przypisane do warstwy drobnomieszczaństwa, której członkowie stawiali sobie za główny cel zdobycie majątku wszelkimi możliwymi sposobami. Życie rodziny Dulskich było  farsą w tym sensie, że toczyło się poprzez nieustanne kontrasty głoszonych zasad i cnót oraz codziennej życiowej praktyki, która tym zasadom przeczyła. To straszne, ale dzięki temu tak dobrze się to czyta .

 Wszyscy biorący udział w tej akcji  dobrze się bawili , pogoda i publiczność dopisała a pan Piotr Frysiak uwiecznił nasze zmagania przy Amberze na zdjęciach .Ja  jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie  i pokazanie, że my nauczyciele umiemy mieć do siebie dystans, poświęcić swój wolny czas na rzeczy przyjemne a jednocześnie jakże pożyteczne.

Reprezentacja naszej szkoła pokazała się w składzie: Beata Hołyńska, Dorota Sielewicz, Alina Poskart, Katarzyna Kowalczyk- Błocian, Aneta Nogala i Izabela Suchłabowicz.

                                                       Dorota Sielewicz

Data dodania: 2021-09-06 20:10:41
Data edycji: 2021-09-06 20:14:20
Ilość wyświetleń: 156

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej