NARODOWE CZYTANIE ''MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ''

4 września nauczyciele z naszej szkoły po raz piąty wzięli  udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem była to „Moralność pani Dulskiej ”Gabrieli Zapolskiej. Oprócz nauczycieli  w  akcji  popularyzowania tej lektury wziął udział Burmistrz Mateusz Bobek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Andżelika Gałecka i bibliotekarz Szymon Głod. Czytanie  tego dramatu Zapolskiej to czysta przyjemność, bo jest tam mnóstwo dialogów, humoru i kontrastowych postaci.  „Moralność pani Dulskiej „ określana bywa „tragifarsą kołtuńską „ a  słowo kołtun zrobiło od  czasu  ukazania się książki oszałamiającą karierę.

Kołtun w Młodej Polsce  był synonimem człowieka  zacofanego , ograniczonego intelektualnie. Kołtuństwo wynikało z wrodzonej głupoty, braku odpowiedniej edukacji i wychowania. Było ono niejako przypisane do warstwy drobnomieszczaństwa, której członkowie stawiali sobie za główny cel zdobycie majątku wszelkimi możliwymi sposobami. Życie rodziny Dulskich było  farsą w tym sensie, że toczyło się poprzez nieustanne kontrasty głoszonych zasad i cnót oraz codziennej życiowej praktyki, która tym zasadom przeczyła. To straszne, ale dzięki temu tak dobrze się to czyta .

Wszyscy biorący udział w tej akcji  dobrze się bawili , pogoda i publiczność dopisała a pan Piotr Frysiak uwiecznił nasze zmagania przy Amberze na zdjęciach .Ja  jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie  i pokazanie, że my nauczyciele umiemy mieć do siebie dystans, poświęcić swój wolny czas na rzeczy przyjemne a jednocześnie jakże pożyteczne.

Reprezentacja naszej szkoła pokazała się w składzie: Beata Hołyńska, Dorota Sielewicz, Alina Poskart, Katarzyna Kowalczyk- Błocian, Aneta Nogala i Izabela Suchłabowicz.

Dorota Sielewicz

Data dodania: 2021-09-06 20:10:41