Narodowe Święto Niepodległości - ,,Póki My żyjemy’’
10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły przedstawili społeczności uczniowskiej program artystyczny związany z historią naszej ojczyzny. Zaprosiliśmy naszych uczniów na scenę Międzynarodowego Domu Kultury. Autorami naszego patriotycznego działania były panie Katarzyna Kowalczyk-Błocian, Alina Poskart oraz pan Leszek Nyrkowski. Panie przygotowały scenariusz, oprawę aktorską i techniczną przedsięwzięcia, a pan Leszek w duecie z Gabrysią Sobańską zaczarowali publiczność swym przepięknym wykonaniem pieśni patriotycznych.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego Patryk Jeziorny i Gabrysia Sobańska przypomnieli klika faktów z historii przedstawiających naszą długą drogę do niepodległości.
Program artystyczny rozpoczął filmik ukazujący nasze działania z poprzednich lat związane z radosnym celebrowaniem święta 11 listopada, np.: polonez wykonywany przez najmłodszych, biało – czerwoną flagę stworzoną przez uczniów na boisku sfotografowaną przez drona oraz wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Co roku w naszej szkole radośnie świętujemy niepodległość. Tym razem uczniowie przedstawili scenkę ,,Póki My żyjemy’’, przeplataną utworami patriotycznymi.
Widzowie zobaczyli pacjentkę, która nazywała się Polska i była obolała oraz schorowana. Przyczyną jej złego samopoczucia były rozbiory i utrata niepodległości.
Kartę choroby pacjenta przedstawił doktor, który przypomniał wspaniałe, chlubne momenty z historii naszego kraju: panowanie dynastii Piastów, Jagiellonów i trudny wiek XVII, okres licznych wojen Rzeczpospolitej. Znamienity doktor wspólnie z pielęgniarką zastanawiali się, dlaczego utraciliśmy niepodległość, a przyczyn takiego stanu rzeczy było, jak wiemy, wiele: źle rozumiana demokracja szlachecka, nagminne stosowane liberum veto, wolna elekcja, mało liczna armia i brak reform.
Naszą niedomagającą ojczyznę odwiedzali liczni goście: przedstawiciele stanu szlacheckiego, piękna Majowa Jutrzenka ,, Konstytucja 3 Maja ‘’, która była nadzieją na zmiany po pierwszym rozbiorze Polski, Król Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski i autor konstytucji przepraszał ukochaną ojczyznę za przystąpienie do Targowicy oraz bohater narodowy przywódca insurekcji sam Tadeusz Kościuszko.
Nasza Pacjentka – Polska po III rozbiorze w 1795 roku bardzo źle się czuła, jej serce biło cichutko, Cóż robić, jakie antidotum zastosować ?
Przypomnieliśmy widzom, że nasz naród nigdy nie pogodził się utratą niepodległości, wierzył, że nadejdzie czas wolności i dzielnie walczył z zaborcami w powstaniach narodowych.
Mimo agresywnej polityki zaborców, germanizacji i rusyfikacji, uczyliśmy się naszej historii i mówiliśmy w języku ojczystym. Trwaliśmy w oporze i wierzyliśmy, że nadejdzie dzień upragnionej wolności.
Dumnie śpiewaliśmy ,,Rotę’’, to właśnie tę pieśń patriotyczną będącą symbolem oporu przed represjami w uroczysty sposób wykonali: Pan Leszek Nyrkowski i Gabrysia Sobańska .
Nasi aktorzy przypomnieli okoliczności wybuchu I wojny światowej, podczas której zaborcy stanęli w antagonistycznych blokach militarno-politycznych, a Nasi wybitni rodacy cały czas zabiegali o odzyskanie niepodległości przez Polskę.
W tym czasie na naszej scenie poruszenie, pacjentka nasza -Ojczyzna wstaje z łóżka, słysząc ,,Pieśń Legionów ‘’ zrzuca kajdany i jest wolna! Czas już na ostatnią postać odwiedzającą naszą ojczyznę, tym zacnym gościem jest jeden z architektów – ojców niepodległości Józef Piłsudski.
Nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, a na froncie zachodnim I wojny światowej został podpisany rozejm.
,,Dzisiaj mieszkamy w pięknym ,wolnym kraju ,szanujemy tradycję i historię- bo kto jeśli nie My Polacy mamy ją znać ‘’-takimi słowami ,żegnała naszych widzów uleczona ,wyzwolona i radosna Polska – nasz ukochana ojczyzna.
W naszym przedstawieniu wystąpili:
Polska – Oliwia Skocz
Doktor – Mateusz Bochna
Pielęgniarka – Lilianna Iwaszkiewicz
Konstytucja 3 Maja - Maria Lewandowska
Szlachta / zaborcy – Małgorzata Borońska ,Adam Marchalewski, Tomasz Wisniewski
Król Stanisław August Poniatowski-Kacper Bombala
Tadeusz Kościuszko – Igor Mazur
Józef Piłsudski -Mateusz Duczmański
Utwory –,, Rota’’, ,, O mój rozmarynie’’, ,,Biały Krzyż ‘’zaśpiewali – Pan Leszek Nyrkowski oraz Gabriela Sobańska
Prowadzenie -Gabriela Sobańska i Patryk Jeziorny
Dziękujemy Wszystkim za wspaniałe, wzniosłe i radosne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości!
Organizatorzy- A & K
.
"Całe życie jest szkołą"
72-500 Międzyzdroje
Leśna 17