NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2021

Narodowe Święto Niepodległości - ,,Póki My żyjemy’’

10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły przedstawili społeczności uczniowskiej program artystyczny związany z historią naszej ojczyzny. Zaprosiliśmy naszych uczniów na scenę Międzynarodowego Domu Kultury. Autorami naszego patriotycznego działania były panie Katarzyna Kowalczyk-Błocian, Alina Poskart oraz pan Leszek Nyrkowski. Panie przygotowały scenariusz, oprawę aktorską  i techniczną przedsięwzięcia, a pan Leszek w duecie z Gabrysią Sobańską zaczarowali publiczność  swym  przepięknym wykonaniem  pieśni patriotycznych.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego  Patryk Jeziorny i Gabrysia Sobańska przypomnieli klika faktów z historii  przedstawiających naszą długą  drogę do niepodległości.

Program   artystyczny rozpoczął filmik ukazujący nasze działania z poprzednich lat związane z  radosnym celebrowaniem święta 11 listopada, np.: polonez wykonywany przez najmłodszych, biało – czerwoną flagę  stworzoną przez uczniów na boisku sfotografowaną przez drona  oraz wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Co  roku w naszej szkole radośnie świętujemy niepodległość. Tym razem uczniowie przedstawili  scenkę ,,Póki My żyjemy’’, przeplataną utworami patriotycznymi.

Widzowie zobaczyli pacjentkę, która nazywała się Polska i była obolała oraz schorowana. Przyczyną jej złego samopoczucia były rozbiory i utrata niepodległości.

Kartę choroby pacjenta przedstawił doktor, który przypomniał wspaniałe, chlubne momenty  z historii naszego kraju: panowanie dynastii Piastów, Jagiellonów i trudny  wiek XVII, okres licznych wojen Rzeczpospolitej. Znamienity doktor wspólnie z pielęgniarką zastanawiali się,  dlaczego utraciliśmy niepodległość, a przyczyn takiego stanu  rzeczy było,  jak wiemy, wiele: źle rozumiana demokracja szlachecka, nagminne stosowane liberum veto, wolna elekcja, mało liczna armia i brak reform.

Naszą niedomagającą ojczyznę odwiedzali liczni goście: przedstawiciele stanu szlacheckiego,  piękna Majowa Jutrzenka ,, Konstytucja 3 Maja ‘’, która była nadzieją na zmiany po pierwszym rozbiorze Polski, Król Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski i autor konstytucji przepraszał ukochaną ojczyznę za przystąpienie do Targowicy  oraz  bohater narodowy  przywódca insurekcji sam Tadeusz Kościuszko.

Nasza Pacjentka – Polska po III rozbiorze w 1795 roku bardzo źle się czuła, jej serce biło cichutko, Cóż robić, jakie antidotum zastosować ?

Przypomnieliśmy widzom, że nasz naród nigdy nie pogodził się  utratą niepodległości, wierzył, że nadejdzie czas wolności  i dzielnie walczył z zaborcami w powstaniach narodowych.

Mimo agresywnej polityki zaborców, germanizacji i rusyfikacji, uczyliśmy się naszej historii i mówiliśmy w języku ojczystym.  Trwaliśmy w oporze i wierzyliśmy, że nadejdzie dzień upragnionej wolności.

Dumnie śpiewaliśmy ,,Rotę’’, to właśnie tę pieśń patriotyczną będącą symbolem oporu przed represjami  w  uroczysty sposób wykonali: Pan Leszek Nyrkowski i Gabrysia Sobańska .

Nasi aktorzy przypomnieli okoliczności wybuchu I wojny światowej, podczas której zaborcy stanęli w antagonistycznych blokach militarno-politycznych, a Nasi wybitni rodacy cały czas zabiegali  o odzyskanie niepodległości przez Polskę.

W  tym czasie na naszej scenie poruszenie, pacjentka nasza -Ojczyzna wstaje z łóżka, słysząc ,,Pieśń Legionów ‘’ zrzuca kajdany i jest wolna!  Czas już na ostatnią postać odwiedzającą  naszą ojczyznę, tym zacnym gościem jest jeden z architektów – ojców niepodległości  Józef Piłsudski.

Nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, a na froncie zachodnim  I wojny światowej został podpisany rozejm.

,,Dzisiaj mieszkamy w pięknym ,wolnym kraju ,szanujemy  tradycję i historię- bo kto jeśli nie My Polacy mamy ją znać ‘’-takimi słowami ,żegnała naszych widzów  uleczona ,wyzwolona i radosna Polska – nasz ukochana ojczyzna.

W naszym przedstawieniu wystąpili:

Polska – Oliwia Skocz

Doktor – Mateusz Bochna

Pielęgniarka – Lilianna Iwaszkiewicz

Konstytucja 3 Maja - Maria Lewandowska

Szlachta / zaborcy – Małgorzata Borońska ,Adam Marchalewski, Tomasz Wisniewski

Król Stanisław August Poniatowski-Kacper Bombala

Tadeusz Kościuszko – Igor Mazur

Józef Piłsudski -Mateusz Duczmański

Utwory –,, Rota’’, ,, O mój rozmarynie’’,  ,,Biały  Krzyż ‘’zaśpiewali – Pan Leszek Nyrkowski  oraz Gabriela Sobańska

Prowadzenie -Gabriela Sobańska i Patryk Jeziorny

Dziękujemy  Wszystkim za wspaniałe, wzniosłe i radosne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości!

Organizatorzy- A & K

.