Czcionka:

A+A-

Kontrast:

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2021

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2021

                                        Narodowe Święto Niepodległości - ,,Póki My żyjemy’’

 

10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły przedstawili społeczności uczniowskiej program artystyczny związany z historią naszej ojczyzny. Zaprosiliśmy naszych uczniów na scenę Międzynarodowego Domu Kultury. Autorami naszego patriotycznego działania były panie Katarzyna Kowalczyk-Błocian, Alina Poskart oraz pan Leszek Nyrkowski. Panie przygotowały scenariusz, oprawę aktorską  i techniczną przedsięwzięcia, a pan Leszek w duecie z Gabrysią Sobańską zaczarowali publiczność  swym  przepięknym wykonaniem  pieśni patriotycznych. 

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego  Patryk Jeziorny i Gabrysia Sobańska przypomnieli klika faktów z historii  przedstawiających naszą długą  drogę do niepodległości.

 Program   artystyczny rozpoczął filmik ukazujący nasze działania z poprzednich lat związane z  radosnym celebrowaniem święta 11 listopada, np.: polonez wykonywany przez najmłodszych, biało – czerwoną flagę  stworzoną przez uczniów na boisku sfotografowaną przez drona  oraz wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Co  roku w naszej szkole radośnie świętujemy niepodległość. Tym razem uczniowie przedstawili  scenkę ,,Póki My żyjemy’’, przeplataną utworami patriotycznymi.

Widzowie zobaczyli pacjentkę, która nazywała się Polska i była obolała oraz schorowana. Przyczyną jej złego samopoczucia były rozbiory i utrata niepodległości.

Kartę choroby pacjenta przedstawił doktor, który przypomniał wspaniałe, chlubne momenty  z historii naszego kraju: panowanie dynastii Piastów, Jagiellonów i trudny  wiek XVII, okres licznych wojen Rzeczpospolitej. Znamienity doktor wspólnie z pielęgniarką zastanawiali się,  dlaczego utraciliśmy niepodległość, a przyczyn takiego stanu  rzeczy było,  jak wiemy, wiele: źle rozumiana demokracja szlachecka, nagminne stosowane liberum veto, wolna elekcja, mało liczna armia i brak reform.

Naszą niedomagającą ojczyznę odwiedzali liczni goście: przedstawiciele stanu szlacheckiego,  piękna Majowa Jutrzenka ,, Konstytucja 3 Maja ‘’, która była nadzieją na zmiany po pierwszym rozbiorze Polski, Król Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski i autor konstytucji przepraszał ukochaną ojczyznę za przystąpienie do Targowicy  oraz  bohater narodowy  przywódca insurekcji sam Tadeusz Kościuszko.

Nasza Pacjentka – Polska po III rozbiorze w 1795 roku bardzo źle się czuła, jej serce biło cichutko, Cóż robić, jakie antidotum zastosować ?

Przypomnieliśmy widzom, że nasz naród nigdy nie pogodził się  utratą niepodległości, wierzył, że nadejdzie czas wolności  i dzielnie walczył z zaborcami w powstaniach narodowych.

Mimo agresywnej polityki zaborców, germanizacji i rusyfikacji, uczyliśmy się naszej historii i mówiliśmy w języku ojczystym.  Trwaliśmy w oporze i wierzyliśmy, że nadejdzie dzień upragnionej wolności.

Dumnie śpiewaliśmy ,,Rotę’’, to właśnie tę pieśń patriotyczną będącą symbolem oporu przed represjami  w  uroczysty sposób wykonali: Pan Leszek Nyrkowski i Gabrysia Sobańska .

Nasi aktorzy przypomnieli okoliczności wybuchu I wojny światowej, podczas której zaborcy stanęli w antagonistycznych blokach militarno-politycznych, a Nasi wybitni rodacy cały czas zabiegali  o odzyskanie niepodległości przez Polskę.

W  tym czasie na naszej scenie poruszenie, pacjentka nasza -Ojczyzna wstaje z łóżka, słysząc ,,Pieśń Legionów ‘’ zrzuca kajdany i jest wolna!  Czas już na ostatnią postać odwiedzającą  naszą ojczyznę, tym zacnym gościem jest jeden z architektów – ojców niepodległości  Józef Piłsudski.

Nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, a na froncie zachodnim  I wojny światowej został podpisany rozejm.

,,Dzisiaj mieszkamy w pięknym ,wolnym kraju ,szanujemy  tradycję i historię- bo kto jeśli nie My Polacy mamy ją znać ‘’-takimi słowami ,żegnała naszych widzów  uleczona ,wyzwolona i radosna Polska – nasz ukochana ojczyzna.

 

W naszym przedstawieniu wystąpili:

Polska – Oliwia Skocz

Doktor – Mateusz Bochna

Pielęgniarka – Lilianna Iwaszkiewicz

Konstytucja 3 Maja - Maria Lewandowska

Szlachta / zaborcy – Małgorzata Borońska ,Adam Marchalewski, Tomasz Wisniewski

Król Stanisław August Poniatowski-Kacper Bombala

Tadeusz Kościuszko – Igor Mazur

Józef Piłsudski -Mateusz Duczmański

Utwory –,, Rota’’, ,, O mój rozmarynie’’,  ,,Biały  Krzyż ‘’zaśpiewali – Pan Leszek Nyrkowski  oraz Gabriela Sobańska

Prowadzenie -Gabriela Sobańska i Patryk Jeziorny

                             

Dziękujemy  Wszystkim za wspaniałe, wzniosłe i radosne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości!

                                                    Organizatorzy- A & K

 

               . 

Data dodania: 2021-11-14 17:01:47
Data edycji: 2021-11-14 17:03:52
Ilość wyświetleń: 148

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej