Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Razem z jerzykami i innymi ptakami walczymy z komarami w ramach Międzyzdrojskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

Razem z jerzykami i innymi ptakami walczymy z komarami w ramach Międzyzdrojskiego Budżetu Obywatelskiego 2021
„Zuchowe Ekologiczne Międzyzdroje- razem z jerzykami i innymi ptakami walczymy z komarami”
 
Jerzyki to niewielkie ptaki, które zjadają duże ilości komarów. Jerzyki są bardzo wydajne, jeśli chodzi o redukowanie liczby drobnych owadów latających. Jeden osobnik w ciągu doby może zjeść nawet 20 000, w tym bardzo wiele dokuczliwych dla człowieka komarów oraz meszek. Większość  zasiedla wysokie budowle, choć te ptaki mogą gniazdować również np. w domach jednorodzinnych, o ile są odpowiednio wysokie (co najmniej dwa piętra) i gdy możliwy jest dla nich swobodny dolot do otworu gniazdowego. Jerzyk to gatunek całkowicie owadożerny. Na owady może polować nisko nad ziemią lub wodą, przeważnie jednak stada żerujących ptaków widzimy wysoko na niebie, czasem na wysokości ponad kilometra. Jerzyk ma bardzo mały i krótki dziób, jednak po otwarciu tworzy on szeroką „paszczę”, do której ptak łapie maleńkie owady. W okresie lęgowym dorosłe osobniki dostarczają swoim pisklętom nagromadzone  w dziobie w formie zbitej kulki  owady. Karmienie odbywa się w dużych odstępach czasowych, dlatego młode jerzyki są w stanie zapadać w stan zbliżony do snu zimowego, dzięki czemu w budkach lęgowych są w stanie przetrwać wiele godzin, czekając na przylot rodziców.
Nie tylko jerzyki, ale i jaskółki żywią się owadami. Jaskółki to ptaki, które też od bardzo dawna towarzyszą ludziom i gniazdują w ich najbliższym otoczeniu. Zależnie od gatunku, zakładają gniazda na budynkach lub w ich wnętrzu, w różnego typu szczelinach lub na innych konstrukcjach wykonanych przez ludzi. Ludzie jednak nie tylko tworzą ptakom miejsca do lęgów ale też je niszczą. Często zdarzają się przypadki usuwania gniazd jaskółek czy jerzyków z budynków, ich właścicielom przeszkadza bałagan i dźwięki wydawane przez ptaki.
W ostatni weekend zuchy z 44 Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczółki” rozpoczęły realizację projektu pn. „Zuchowe Ekologiczne Międzyzdroje- razem z jerzykami i innymi ptakami walczymy z komarami”, w ramach Międzyzdrojskiego Budżetu Obywatelskiego 2021.  
To bardzo budujący i inspirujący przykład jaki w łatwy sposób wypracowały sobie zuchy zmieniając miejską infrastrukturę w przyjazny azyl dla ptaków. W maju tego roku tą piękną proekologiczną ideą,  chcą przekazać mieszkańcom oraz uratować miasto przed uporczywymi komarami i innymi owadami.
W sobotę zuchy przygotowywały do powieszenia budki lęgowe dla jerzyków na budynku dawnej szkoły przy ul. Kolejowej 33. Przy proekologicznym projekcie zuchom pomagali w zabezpieczaniu terenu strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyzdrojach, a dzięki usługom firmy EuroZwyżka Rafała Ruska udało się zawiesić 24 budki na wschodniej i północnej ścianie budynku. Za pomoc serdecznie dziękujemy!
 
A już 14 maja 2021r. od godziny 15:00 do 17:00 zapraszamy mieszkańców Gminy Międzyzdroje do zuchowego stoiska przed wejściem do budynku przy ul. Kolejowej 33, przy którym zuchy z 44 GZ będą rozdawały bezpłatne budki lęgowe dla jaskółek. Ilość budek jest ograniczona, decyduje kolejność przyjścia.
 
Nie zwlekaj!
 
Serdecznie zapraszamy!
Trop. Ewelina Wancisiewicz
Drużynowa 44 Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczółki”
w Międzyzdrojach
Data dodania: 2021-05-11 20:56:13
Data edycji: 2021-05-11 20:57:25
Ilość wyświetleń: 535

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej