Święta majowe

1 Maja – Święto Pracy

1 maja obchodzimy Święto Pracy lub bardziej oficjalnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.           W naszym kraju jest to święto państwowe od ponad 70 lat.  Ma ono na celu podkreślenie wartości pracy.

2 Maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej

Dzień Flagi Rzeczpospolitej obchodzimy od 2004 roku. W tym dniu przypominamy sobie o znaczeniu symboli narodowych, przede wszystkim naszej biało-czerwonej flagi. Jest to również Dzień Polonii i Polaków
za Granicą. W tym roku z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej w naszej gminie organizowane jest bicie rekordu Polski na najdłuższą flagę (2270 m – Warszawa). Zapraszamy tego dnia na plażę!

3 Maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja 1791 uchwalono Konstytucję 3 maja. Była to pierwsza w Europie,
a druga na świecie (pierwszą uchwalono w USA) taka ustawa. Stworzyli ją m.in. król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki. Na mocy konstytucji zniesiono liberum veto oraz wolną elekcję, wprowadzono trójpodział władzy Monteskiusza, ograniczono wpływy szlachty, nadano mieszczanom prawa,     a chłopi otrzymali ochronę prawną.

Maja Duszyńska z klasy 8c

Data dodania: 2023-04-30 11:00:52