Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wizyta na Sycylii

Grupa uczennic z naszej szkoły - Marysia Rutkowska (5a), Marta Wołkow (5a), Marysia Koźbiał (6c), Hania Szymańska (6c), Martyna Deptuła (7b), Amelka Kokot (7b) - powitała w tym roku wiosnę w Misilmeri na Sycylii, gdzie odbywały wizytę w szkole partnerskiej projektu „Mind and body – a healthier tomorrow”. 21 marca Sycylijczycy nie topią jednak marzanny, lecz obchodzą Dzień Pomarańczy. Pomarańcze rosną tu nie tylko na plantacjach, ale także na skwerach i przy ulicach. Są owocem tak powszechnym jak u nas jabłka. W szkole we wszystkich klasach odbywają się wtedy zajęcia tematyczne ukazujące te pyszne owoce od różnych stron. Z pomarańczy uczniowie przygotowują sałatki, wyciskane soki i powidła.

Podczas wizyty nasze uczennice zapoznały się także ze sposobem wyrobu marcepanów, uczestniczyły w warsztatach konstruowania latawców, eksperymentach laboratoryjnych, poznały także tradycyjne piosenki i tańce Sycylii. Niezwykle ciekawym elementem kultury mieszkańców wyspy są uroczyste obchody święta św. Józefa, w którym to dniu (19 marca) obchodzony jest we Włoszech Dzień Ojca.

W programie wizyty znalazło się zwiedzanie Palermo - stolicy regionu, zabytkowej miejscowości Taormina, nadmorskiego kurortu Mondelo oraz wjazd na najwyższe na wyspie wzniesienie – wulkan Etna.

Wyjazd jak zawsze organizowała p. Iwona Ośka, która jest koordynatorem projektu. Natomiast opiekę nad uczennicami sprawowały p. Jola Muth oraz p. Milena Karpowicz. W spotkaniu na Sycylii uczestniczyła też kadra pedagogiczna z innych szkół partnerskich – z Hiszpanii, Turcji, Portugalii i Anglii. Nauczyciele odbyli wiele spotkań roboczych poświęconych zarówno dotychczasowym dokonaniom jak i przyszłości projektu.

Szkoła w Misilmeri (Scuola Salvatore Traina Misilmeri) – wspierana przez społeczność lokalną - przyjęła całe międzynarodowe grono niezmiernie serdecznie i gościnnie. Pobyt we Włoszech był świętem zarówno dla gości jak i dla gospodarzy.

 

Data dodania: 2019-04-09 14:55:57
Data edycji: 2020-02-09 14:58:27
Ilość wyświetleń: 217

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Całe życie jest szkołą"

Jan Amos KomeńsKi
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej