W piątek, 07.06.2019r., uczniowie klas Vb i Vc z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów wybrali się do międzyzdrojskiego oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie, którego siedziba znajduje się na Białej Górze. Można było tam zobaczyć m.in. wystawę zatytułowaną: „Z szuflady międzyzdrojanki – historia Międzyzdrojów domowymi archiwaliami opowiedziana”. Eksponaty zostały użyczone przez panią Tamarę Starachowską, która  zgromadziła wiele rodzinnych pamiątek. Wśród prezentowanych materiałów znalazły się m.in. dokumenty dotyczące przodków pani Tamary, zamieszkujących dawne województwo wołyńskie i poznańskie, a po wojnie – Pomorze Zachodnie. Równie interesujące były pocztówki przedstawiające dawne Międzyzdroje, a także druki ulotne „Solidarności”, wyśmiewające peerelowską rzeczywistość.  Dzieci szczególnie zainteresowały hełmy, zabytkowe liczydło i blisko 100-letnia waga na listy. Oprócz zapoznania się z wystawą, każdy z gości odwiedzających archiwum miał okazję zwiedzić na co dzień niedostępne magazyny archiwalne, a także poznać niezwykłą historię białogórskiego kompleksu. Uczestnicy zajęć zmierzyli się też z zdaniem napisania własnego imienia i nazwiska pismem używanym dawniej przez niemieckich mieszkańców Pomorza Zachodniego. I nie było to wcale takie łatwe! Ta wycieczka to była niezapomniana lekcja historii.

E.S.-K.