17 października o godz.17.00 w Międzynarodowym Domu Kultury miało miejsce wydarzenie o nazwie „ t-ERAS MUS-t be the show”. Impreza została zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 w Międzyzdrojach w ramach realizowanego w latach 2017-2020 projektu ERASMUS + „Promoting inovation through the development of creativity and imagination”. Kreatywność i wyobraźnia naszych uczniów zostały tu poddane ocenie bardzo wymagającego odbiorcy. Na sali zasiadła bowiem delegacja naszych szkół partnerskich z W. Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Rumunii i Turcji.

    Część pierwszą rozpoczęła duma naszej gminy czyli chór „ Impresja „ pod kierownictwem pani Anny Sobierajskiej , który wykonał 6 utworów w różnych językach np. „ Hava Nagila” , „ Lollipop”, „ Kyrie Eleison „ itd. . Chórowi akompaniowała na fortepianie pani Inna Żołudiewa. W tej części też swój talent pokazały wokalistki, które pod okiem pani Inny Żołudiewej ćwiczą swój wokal w MDK : Aniela Gładka- Nowicka, Marta Aftewicz i Gabriela Sobańska. Dwóm z nich na gitarze akompaniował wychowawca świetlicy- pan Piotr Frysiak. Oprócz talentów wokalnych widzowie mogli oklaskiwać wyreżyserowaną przez pana Piotra Frysiaka pantomimę pt. „ Mucha”, w wykonaniu ucznia klasy VII A Brajana Koźlaka – Szumiejko. W trakcie pantomimy uczeń dostał także wsparcie onomatopeiczne ze strony pana Piotra.Część pierwszą zakończył taniec najmłodszych uczniów z kas I-II dedykowany gościom z Grecji. Był to oczywiście taniec sirtaki zwany zorbą, popularny grecki taniec pseudoludowy stworzony na potrzeby filmu „Grek Zorba”. Tancerze przygotowani przez panią Iwonę Szczawińską zebrali gromkie brawa zapewne i z powodu przesłodkiego zaprezentowania się jak i za podjęcie się wcale nie tak łatwego wyzwania .

    W części drugiej sceną zawładnęli uczniowie z klas VI-VIII, którym wychowawcy wylosowali kraj partnerski ERASMUSA a oni mieli go uhonorować w postaci muzycznego show. I tak klasa VI A zrobiła to do piosenki zespołu Akcent „ Przez twe oczy zielone”, VI B do piosenki „Kiss Kiss” tureckiego wokalisty Tarkana, VI C do utworu rumuńskiego wykonawcy muzyki manele Sandu Ciorby „ Pe cimpoi” ( „Na dudach”). Klasa VI D zatańczyła dla gości z W. Brytanii walca angielskiego do piosenki brytyjskiej grupy Simply Red „ If you don’t know me by now”, klasa VII A wzięła na warsztat piosenki Eleni- polskiej piosenkarki greckiego pochodzenia a VII B uhonorowała greckiego wokalistę zmarłego w 2015 roku Demisa Roussossa (utwór „ My friend the wind „).

    Nieco bardziej teatralnym akcentem zapisała się w pamięci klasa VII C, bowiem w scence do utworu zespołu Queen „ I want to break free” matka musiała walczyć ze źle pojmowaną przez córki wolnością (np. zamiast nauki –smartfony). Klasa VIII A postawiła na taniec i wykonała go (brawo Eryk !) do utworu hiszpańskiej grup Las Ketchup „ Asereje”.

    Spotkanie prowadzone było w dwóch językach – po polsku przez panią Dorotę Sielewicz i po angielsku przez panią Anetę Nogalę. W czasie popisów scenicznych dzieci i młodzieży widzowie mogli raczyć się kawą, herbatą, słodkościami oraz owocami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców oraz wszystkim , którzy tego wieczoru zdecydowali się być z nami w MDK. Było nie za długo i nie za krótko, wszechstronnie, z poczuciem humoru , trochę szalenie. I tak miało być bo, jak pisał Platon, „ Człowiek zupełnie nie tknięty szałem nie wejdzie do świątyni muz”.