To nie był zwykły piątek. 9 listopada 2018 roku świętowaliśmy 100 lat niepodległości naszego kraju. Działo się wiele.

    Uroczyste obchody rozpoczęliśmy po 3 lekcji. Panie Iwona Szczawińska i Anna Marszał wraz z uczniami z klas I-III dołączyły w rytm poloneza do zgromadzonych przed szkołą nauczycieli i uczniów starszych klas. Tam wszyscy oczekiwali na wciągnięcie przez harcerzy flagi na maszt. Następnie pani dyrektor Iwona Banachowicz oraz pani Alina Poskart przypomniały najważniejsze informacje o Narodowym Święcie Niepodległości, a punktualnie o 11.11, tak jak w całej Polsce, zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu. Dzięki pracy pani Anny Sobierajskiej doskonale poradziliśmy sobie  z Mazurkiem Dąbrowskiego. Później przeszliśmy do działania.  Dąb  kojarzy się z trwałością  i solidnością, dlatego harcerze z panem Mirosławem Bursą posadzili na terenie naszej szkoły właśnie to drzewo, aby było symbolem siły i mocy naszego państwa. Zakopaliśmy również kapsułę czasu z życzeniami dla Polski, napisanymi przez uczniów wszystkich klas, oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z sercami w kolorach naszych barw narodowych. FILM

    Aby podkreślić podniosły charakter dnia, na część artystyczną przygotowaną według pomysłu pani Katarzyny Kowalczyk-Błocian, wszyscy przeszliśmy do Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Przedstawienie rozpoczęło się tańcem flag do utworu Chłopców z Palcu Broni Kocham wolność. Panie Aurelia Stepaniuk i Ewelina Jung wspaniale przygotowały dziewczynki. Dzięki ich pracy zobaczyliśmy również pantomimę przedstawiającą rozbiory polski w rytm Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina w wykonaniu Julki, Pauli i Gabrysi z VI c. Gdy muzyka ucichła na scenę wyszło trzech chłopców, w których wcielili się Piotrek, Janek i Wojtek - uczniowie klasy V d , którzy nie mieli pojęcia o Narodowym Święcie Niepodległości. W zrozumieniu tego święta oraz poznaniu jego historii pomogły im Anka (Laura z V d) i pani Stasia (Bohdana z V d) oraz piosenki cudownie wykonane przez chór szkolny Impresja, który jest prowadzony przez panią Annę Sobierajską. To właśnie nasze pieśni patriotyczne szczególnie urzekły widzów.  W scenariusz przedstawienia wplecione były wiersze, które recytowali uczniowie klas piątych Maja, Emilka, Patryk i Maciek, a w tle pojawiały się fragmenty Animowanej historii Polski Tomasza Bagińskiego i przemówienia Józefa Piłsudskiego w wykonaniu Bartka z VI c oraz sondy, przeprowadzonej przez wyżej już wymienione uczennice klasy VI c, w której uczniowie i nauczyciele odpowiadali na pytanie Co to jest patriotyzm? Przedstawienie zakończyliśmy pieśnią Jak długo w sercach naszych.

    Za tak wspaniałą oprawę szczególne podziękowania należą się dyrektorowi Międzynarodowego Domu Kultury panu Arturowi Duszyńskiemu, dzięki którego uprzejmości mogliśmy się zaprezentować na prawdziwej scenie, oraz przemiłym pracownikom tej instytucji, którzy pomogli nam ogarnąć całość od strony technicznej.

    Wszystkie zrealizowane przez nas działania umocniły w nas przekonanie, które wypowiedzieli na koniec przedstawienia nasi młodzi aktorzy: Jestem Polakiem, to brzmi dumnie!

Katarzyna Kowalczyk-Błocian