Comenius Project 2011-2013

Opis projektu

Projekt partnerski “Wyspa Skarbów” to projekt realizowany przez szkoły podstawowe położone na małych oraz dużych wyspach świata. Dzieci wyruszą w podróż poszukując naturalnych skarbów i nauczą się je cenić

i szanować, zdobywając umiejętności uczenia się, które będą im służyć przez całe życie. Główny nacisk podczas prac nad projektem będzie położony na to, jak niezbędna do życia jest woda dla ludzi i zwierząt. Uczniowie poznają zarówno świat podwodny, jak i świat w okolicach wody, nauczą się jak dbać o środowisko, kontrolować zużycie wody w każdej ze szkół, porównywać rezultaty z partnerami; nauczą się piosenek o wodzie w językach krajów partnerskich.

Tajemnice wybrzeża klifowego Drukuj
Wpisany przez Renata   
piątek, 14 czerwca 2013 14:16

Klasa VI b odbyła rajd pieszy ścieżką edukacyjną Wolińskiego Parku Narodowego: "Tajemnice wybrzeża klifowego". Trasa wycieczki biegła brzegiem morza z Wisełki do Międzyzdrojów.

Pracownik Muzeum WPN - pan Jacek Misiak przeprowadzil z dziećmi warsztaty terenowe.

 

Dzieci wykonały szereg zadań np.:

- Rozpoznawanie roślinności wydmowej,

- Wyszukiwanie na brzegu 4 rodzajów małży bałtyckich i zapamiętanie ich nazw,

- Obserwację i rozpoznawanie różnych rodzajów skał występujących na wybrzeżu klifowym,

- Poznawanie procesu abrazji.

- Nauka postępowania w sytuacji gdy zobaczymy fokę lub morświna.

Pogoda dopisała i chociaż trasa była długa, szóstoklasiści świetnie poradzili sobie z jej pokonaniem.

 
Majówka z Comeniusem oraz wizyta gości w Międzyzdrojach Drukuj
Wpisany przez Renata   
niedziela, 02 czerwca 2013 10:39

altW dniach od 24 maja do 1 czerwca 2013 roku w naszej szkole gościła grupa nauczycieli ze szkół partnerskich z Gwadelupy (Francji) i Zakynthos (Grecji). ZDJĘCIA

 

Było to już siódme z kolei spotkanie, które odbyło się w ramach realizowanego projektu Comenius pt."Wyspa Skarbów". Program pobytu był bardzo urozmaicony.

Pierwszego dnia (sobota) goście zwiedzili nasze miasto - Park Chopina, molo, promenadę, plażę i Aleję Gwiazd.

Drugiego dnia poszliśmy do Muzeum Wolińskiego Parku, Rezerwatu Żubrów oraz Muzeum Figur Woskowych.


W poniedziałek odbyło się uroczyste powitanie gości w szkole. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta, nauczyciele i uczniowie. Uczniowie klasy drugiej powitali gości bukietami kwiatów w kolorach naszej flagi. Następnie odbył się występ uczniów. Klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami przygotowały poloneza - reprezentacyjny polski taniec narodowy - dawniej tańczony na dworach.

Chór szkolny "Impresja" wykonał piosenki o wodzie w językach: greckim, francuskim, hiszpańskim, angielskim, norweskim i polskim. Nauka tych piosenek była jednym z zadań do realizacji w ramach projektu "Wyspa Skarbów".

Po występie nauczyciele ze szkół partnerskich zwiedzili szkołę, rozmawiali z uczniami, nauczycielami, zapoznali się z polskim systemem edukacji oraz obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli w naszej szkole.

 

W pokoju nauczycielskim odbyło się przyjęcie ze wspaniałym tortem z napisem "Comenius". Na szkolnym korytarzu goście mogli obejrzeć tablice informacyjne na temat projektu, szkół partnerskich, ostatniej wizyty w Norwegii, drogowskaz z odległościami do szkół partnerskich, liczne prace uczniów, które powstały w ramach pracy nad projektem, a także wystawę prac uczniów pt. "Środki transportu morskiego".

 

Po południu, w pięknym wnętrzu Międzynarodowego Domu Kultury, odbył sę koncert połączonych chórów dziecięcych "Impresja" i "Canti Giocosi".

We wtorek udaliśmy się do przedszkola w Międzyzdrojach, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez panią Dyrektor, nauczycieli i przedszkolaki. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, tak więc były tańce, wierszyki i piosenki.

Goście również śpiewali piosenki dla dzieci w swoich narodowych językach.

Tego dnia udało nam się jeszcze zwiedzić najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską w Świnoujściu, a także pojechaliśmy do Świnoujścia i Niemiec - Alhbecku i Herringsdorfu. Było to wspaniałe przeżycie dla naszych gości.

W środę zwiedziliśmy Muzeum V3 w Wicku, Jezioro Turkusowe i Wzgórze Zielonka.

W czwartek pojechaliśmy na najwyższy klif w Polsce - Wzgórze Gosań, Jezioro Czajcze i zwiedziliśmy Muzeum Miniatur w Dziwnowie. Tam obejrzeliśmy miniatury wszystkich latarni morskich, które są na polskim wybrzeżu. Następnie udaliśmy się do Międzywodzia, Trzęsacza i Rewala. W Trzęsaczu goście zobaczyli ruiny kościoła, który stoi na klifie.

Piątek był już ostatnim dniem pobytu gości. Tego dnia udaliśmy się do Szczecina, gdzie podziwialiśmy Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, katedrę, Stare Miasto, a na koniec podziwialiśmy panoramę Szczecina i okolicy z kawiarni "Cafe 22" usytuowanej na 22 piętrze najwyżeszego wieżowca w Szczecinie.

Dopiero z tej perspektywy można dostrzec piękno niecodziennego układu architektonicznego miasta, portu szczecińskiego oraz rozlewiska Odry i Jeziora Dąbie.

Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze i nie chcieliśmy, żeby dobiegła końca. Uśmiechy na twarzach gości i miłe słowa na pożegnanie świadczyły o tym, że pobyt był bardzo udany i owocny.

Następne spotkanie odbędzie się na początku lipca w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Będzie to już ostatnie spotkanie w ramach tego projektu.

 

Renata Borsukiewicz-Ośka - szkolny koordynator projektu

 
Opowiadania "A story of a drop of water" Drukuj
Wpisany przez Renata   
niedziela, 02 czerwca 2013 10:06

W ramach projektu Comenius pt."Treasure Island" od stycznia do maja 2013 roku uczniowie z sześciu klas wzięli udział w pisaniu opowiadania o kropelce wody wspólnie z uczniami z zaprzyjaźnionych szkół z całej Europy. Odbywało się to drogą internetową. Dzieci na zmianę dopisywały fragment historii zatytułowanej "A story of a drop of water". Po napisaniu pierwszych linijek z niecierpliwością oczekiwały na jej dalszy ciąg. Za każdym razem budziło to wiele emocji, tym bardziej, że do słowa pisanego dołączane były rysunki. Nigdy nie było wiadomo, co wymyślą mali przyjaciele z innego kraju. Uczniowie zastanawiali się też nad tym, czy spodoba im się to, co oni dopisywali.

Wszystko odbywało się pod fachowym okiem nauczycielek: p. Anny Marszał, p. Iwony Szczawińskiej, p. Aleksandry Powajbo, p. Ewy Żabinskiej, p. Ewy Sobolewskiej- Kaśkosz i p. Renaty Borsukiewicz-Ośki.

Dzięki udziałowi w projekcie dzieci mogły poznać sposób myślenia rówieśników z innych krajów, rozwinąć wyobraźnię oraz nauczyć się pokonywać bariery językowe i kulturowe.

 

Ewa Sobolewska-Kaśkosz

 
Piosenka angielska Drukuj
Wpisany przez Renata   
niedziela, 26 maja 2013 19:32

W maju chór dziecięcy "Impresja" przygotował i nagrał na płycie DVD kolejną piosenkę w ramach projektu Comenius. Jest to angielska piosenka pt. "I hear thunder". Piosenka

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 22